Čo kraj, to iná pokuta, najtvrdšie sú v Žiline

Šoféri by mali spozornieť. Za prehrešky na cestách zaplatia v každom kraji inú pokutu, rozdiel môže byť aj stovky eur. Ak vodič odmietne fúkať v Liptovskom Hrádku, polícia mu naparí pokutu najmenej 500 eur. Naopak, za ten istý priestupok hrozí šoférovi v Košiciach či Banskej Bystrici len 300 eur. Výšku pokút určujú v regiónoch krajskí policajní šéfovia. Nedávno dostali zhora pokyn, aby sankcie pritvrdili pre vysokú nehodovosť. Každý kraj si to vysvetlil po svojom.

15.05.2009 07:48
debata

Najprísnejší sú zatiaľ policajti v Žilinskom kraji. Tu za niektoré priestupky zaplatí vodič trikrát viac ako doteraz. „Išli sme s pokutami za alkohol či rýchlu jazdu k hornej sadzbe. Vodičovi tak hrozí, že ak opakovane nafúka, zaplatí 900 eur namiesto 300 a bude mať zakázané riadiť auto tri roky a nie jeden,“ upozorňuje zástupca krajského riaditeľa Ivan Špánik.

V Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji necháva vedenie polície naďalej voľnú ruku policajtom. „O výške pokuty rozhodne policajt, ktorý posúdi na mieste všetky okolnosti súvisiace s priestupkom,“ povedal zástupca krajského policajného šéfa Gustáv Bušovskýv Banskej Bystrici. Tvrdí, že budú postupovať podľa platného sadzobníka pokút, ktorý im umožňuje ísť na dolnú hranicu 300 eur pri závažných priestupkoch.

Podobne je to aj v Košickom kraji. Aj tu majú policajti voľnú roku pri určení výšky pokuty. "Nech rozhodne policajt. Na to slúži sadzobník pokút,“ uviedol košický policajný riaditeľ Juraj Bukuš. Bezpečnosť na cestách tu chce polícia zvýšiť akciami zameranými na rýchlosť či jazdu na červenú.

Aj v Trenčianskom kraji sa budú policajti držať platného sadzobníka pokút. „Pokuty budú udeľované v súlade so zákonom, ich výška závisí od okolností každého prípadu,“ povedal Pavol Kudlička, policajný hovorca v Trenčíne.

Hranica pokút smerom hore za závažné prehrešky sa, naopak, posunie v Bratislave. "Odporúčame policajtom zvýšiť pokuty za závažné priestupky,“ povedal riaditeľ dopravného inšpektorátu Peter Vitek. Neuviedol o koľko.

Sprísniť sankcie nariadilo krajským policajným šéfom vedenie polície. Zdôvodnilo to tým, že pribudlo smrteľných nehôd a vodiči berú prísne pravidlá na ľahkú váhu. Cestní piráti mali mať hlbšie do peňaženky, ak si pred jazdou vypili, na križovatke išli na červenú, prekročili rýchlosť či ušli z miesta nehody. Polícia mala viac vyrubiť aj tým, ktorí sa priestupkov dopúšťajú opakovane.

Policajný viceprezident Stanislav Jankovič tvrdí, že je len na krajoch, ako uplatňujú nariadenie. „V sadzobníku je rozpätie pokút,“ konštatoval.

Podobne ako na Slovensku to funguje aj v susednom Rakúsku. Tam má každá spolková krajina inú výšku pokút. Na jeseň to chce rakúska vláda zmeniť, pokuty sa zvýšia a budú jednotné.

Porovnanie pokút v krajoch

500 – 1000 eur v Žilinskom kraji
800 – 1000 eur v Žilinskom kraji pri opakovanom zistení
200 – 1000 eur v Banskobystrickom a Košickom kraji

300 – 800 eur v Žilinskom kraji
150 – 800 eur v Banskobystrickom a Košickom kraji

500 – 1300 eur v Žilinskom kraji
300 – 1300 eur v Banskobystrickom a Košickom kraji

//300 – 800 eur v Žilinskom kraji
150 – 800 eur v Banskobystrickom a Košickom kraji
//

debata chyba