Ďalšia pohroma? Gréci idú voliť

Ešte si nemôžu byť istí, či sa pred štátnym bankrotom zachránia, Gréci však už vedia, že na jar pôjdu k volebným urnám. "Vláda v marci zavŕši svoju prácu a voľby sa potom uskutočnia v apríli," citovala hovorcu vlády Pantelisa Kapsisa agentúra Athens News.

15.02.2012 10:44
Grécko, protest, dôchodcovia Foto: ,
Dva dni po búrlivých protestoch, ktorým v Aténach padli za obeť desiatky vypálených budov, vyšli včera do ulíc gréckeho hlavného mesta demonštrovať dôchodcovia.
debata (5)

Len dva dni po tom, čo parlament za cenu dezercie desiatok poslancov vládnych strán schválil nový úsporný balík, vidina predčasných volieb nesľubuje otrasenej krajine vytúženú stabilitu.

„Ak sa voľby uskutočnia do dvoch mesiacov, do parlamentu sa dostane viac ako päť strán, z ktorých ani jedna nebude mať potrebnú väčšinu, aby – či už s koaličnými partnermi, alebo bez nich – potiahla krajinu vpred,“ povedal pre Pravdu Theofanis Exadaktylos, odborník na grécku politiku prednášajúci na Surreyskej univerzite.

Na vypísaní volieb trvá predovšetkým konzervatívna Nová demokracia, ktorá s touto podmienkou pred štvrť rokom vstúpila do vlády. Kabinet nestraníckeho premiéra Lukasa Papadimosa, bývalého viceprezidenta Európskej centrálnej banky, mal byť od začiatku len dočasný. Popri socialistoch, víťazoch posledných volieb a Novej demokracie ho posilnila aj krajná pravica. Tá sa však minulý víkend pred kľúčovým hlasovaním o bolestivých úsporných opatreniach vrátila do opozície. Celé bremeno rozhodnutia tak zostalo na pleciach dvoch strán, ktoré sa v uplynulých desaťročiach striedali pri vládnom kormidle. Balíček síce prešiel, ale poslanecké kluby, ktoré zaň hlasovali, zaplatili vysokú cenu. Socialistov opustilo 22 a konzervatívcov 21 zákonodarcov. „To robí z nezávislých poslancov druhú najväčšiu skupinu v parlamente,“ zdôrazňuje Exadaktylos, podľa ktorého sa grécky politický systém ešte viac roztrieštil.

Hoci do konca riadneho volebného cyklu zostáva vyše pol druha roka, jarné voľby nebudú len predčasné, ale svojím spôsobom aj odložené. Podľa pôvodnej dohody sa mali uskutočniť už túto nedeľu, Nová demokracia však pristúpila na predĺženie mandátu dočasného kabinetu, aby sa stihol dohodnúť s veriteľmi na novej pôžičke. Ďalší odklad by lídra konzervatívcov Antonisa Samarasa mohol stáť vysnívané premiérske kreslo, lebo jeho stranu mnohí voliči považujú za spoluzodpovednú za uťahovanie opaskov. Socialisti, ktorým dnes hrozí tvrdá porážka, sa, naopak, do volieb nijako nehrnú. Pre nich by bol najvýhodnejší taliansky model, na základe ktorého by vláda technokratov dostala dlhší mandát na stabilizáciu krajiny.

Obe hlavné strany sa možno stretnú aj v budúcej vláde. Pravda, nemožno vylúčiť, že budú potrebovať ešte ďalšieho partnera. „Podľa aktuálnych prieskumov verejne mienky nie je celkom jasné, aký kabinet budeme po voľbách mať,“ hovorí pre Pravdu Pavlos Efthymiou, expert na Grécko z Cambridgeskej univerzity. „Nová demokracia a socialisti nemusia získať dosť hlasov na to, aby vytvorili vládu. Doterajšiemu krajne pravicovému partnerovi z dočasného kabinetu nemôžu dôverovať. Zostáva im tak už azda len nádej, že sa im podarí poskladať koalíciu s Alianciou demokratov,“ dodáva.

Predčasné voľby zneisťujú aj zahraničných veriteľov Grécka. Tí preto žiadajú pevné záruky od politických strán, že budúca vláda bude napĺňať úsporné programy, ku ktorým sa ich predchodkyňa zaviazala.

Analytici sa obávajú, že v atmosfére sociálneho napätia ťažko možno od volebnej kampane očakávať racionálne návrhy riešenia krízy. „Isté je len jedno, volebné programy všetkých strán budú obsahovať veľa vzájomného obviňovania, kto je zodpovedný za neporiadky, meškanie a neplnenie dohôd, ako aj za predlžovanie podriadeného postavenia k veriteľom krajiny,“ nazdáva sa Exadaktylos.

5 debata chyba