Dieťa má ísť do Španielska, rozhodol súd

V spore Zuzany Hartlovej so španielskym otcom jej dieťaťa, o ktorom Pravda niekoľkokrát informovala, martinský súd rozhodol v prospech otca. Rozhodnutie súdu znamená, že dvojročná Susana, ktorá už desať mesiacov žije so svojou matkou na Slovensku, sa má vrátiť do Španielska. Hartlová, ktorá chce žiť s dcérkou na Slovensku, sa plánuje odvolať.

17.05.2011 16:43
Hartlová Foto:
Zuzana Hartlová verí, že dcéra zostane s ňou.
debata (9)

Zuzana Hartlová s bývalým partnerom a otcom svojej dcérky nikdy nebola zosobášená. Po krátkej známosti sa im narodila dcérka Susane, s ktorou striedavo žili na Slovensku a v Španielsku. Po nezhodách s partnerom sa Hartlová aj s dcérkou na Slovensko vrátila vlani v júli. To spustilo boj o dieťa na súde, navyše je podozrivá z únosu.

Zatiaľ je Hartlová pred slovenskými súdmi neúspešná. Okresný aj Krajský súd v Bratislave rozhodli, že malá Susane sa má vrátiť k otcovi do Španielska, ktoré je „krajinou jej obvyklého pobytu“, keďže tam celkovo žila asi o tri mesiace dlhšie ako na Slovensku. Naše súdy rozhodovali na základe medzinárodného dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí. Hartlová, ktorá tvrdenia o únose dcérky odmieta, sa odvolala, nebola však úspešná ani s dovolaním na Najvyššom súde.

Martinský súd tak už rozhodoval len o výkone právoplatného rozhodnutia iných súdov. „Súd nariaďuje výkon rozhodnutia vo veci návratu maloletého dieťaťa do krajiny obvyklého pobytu, do Španielska a to formou odňatia dieťaťa matke a zároveň súd poveruje otca realizáciou výkonu návratu do Španielska,“ vypočula si Hartlová od sudcu verdikt, ktorý ešte nenadobudol právoplatnosť. Nepomohli ani argumenty na základe medzinárodných dohovorov práv dieťaťa, ani to, že malá Susane bola tunajším súdom dočasne zverená do starostlivosti mat­ky.

Súdy ani neskúmali, či nebola Hartlová zo strany bývalého partnera vystavená psychickému násiliu.
Ak by tento rozsudok nadobudol právoplatnosť, Zuzana Hartlová by musela dcéru vydať do Španielska a čakať, ako tamojšie súdy upravia jej ďalší kontakt s dieťaťom. „Neverím, že by som to mohla vyhrať tam, keď som neuspela na Slovensku,“ povedala.

Hartlová zdôrazňuje, že na Slovensku poberá rodičovský príspevok, jej dcérka sa tu narodila, má tu trvalý pobyt aj detskú lekárku. Po verdikte súdu plakala. „Neviem si to predstaviť. Asi mi ju prídu zobrať a dajú ju otcovi. Ja som sa od môjho dieťaťa nepohla ani na jeden deň a teraz neviem, čo s ňou bude, veď ona pôjde do cudzieho prostredia, kde nerozumie, k cudziemu človeku. To je hrozné,“ ťažko hľadá slová. „Nikto sa nezaoberá, čo bude s malou, to je na tom najsmutnejšie, ona tým trpí najviac.“ Hartlová dodáva, že počas desiatich mesiacov sa otec vraj o dieťa nezaujímal, nebol ju pozrieť ani minulý piatok, keď sa zúčastnil na súdnom pojednávaní v Martine. Na to prišli aj zástupcovia španielskej ambasády. V pondelok na vynesení rozsudku už neboli.

Od začiatku sa v procese nezohľadňoval záujem dieťaťa a čo je preň najlepšie vzhľadom na vek, vývoj a ďalší osud, tvrdí slovenský zástupca vo Výbore OSN pre práva dieťaťa Peter Guráň. „V dnešnej dobe slovenské súdy väčšinou rozhodujú pri podozrení o medzinárodných únosoch detí hlavne podľa Haagskeho dohovoru o medzinárodných únosoch detí a menej zohľadňujú ostatné veľmi dôležité aspekty, ktoré sa týkajú dohovoru OSN o ochrane práv detí, ktorý garantuje ochranu dieťaťa a nielen práva jeho rodičov, ktoré sú oveľa výraznejšie v Haagskom dohovore,“ uviedol.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba