Diplomy v Trenčíne rozdávali ako v Plzni. Po roku štúdia

Dekanova dcéra rekordne rýchlo získala titul inžinierky. Kým bežní študenti chodia do školy päť rokov, na Trenčianskej univerzite stačí aj zopár mesiacov. Prípad sa podobá škandálu v českej Plzni, kde prominenti získavali diplomy za pochybných podmienok.

26.10.2009 06:14
Trenčianska univerzita A.Dubčeka Foto:
Prednášky v bufete či kaviarni si vyskúšali niektorí študenti Trenčianskej univerzity.
debata

Dcéra súčasného dekana Fakulty sociálnych a ekonomických vied TU Daniela Bánociová nastúpila na štúdium v akademickom roku 2006/2007. Už v júni na ekonomickej fakulte, kde bol jej otec Daniel Bánoci vtedy ešte iba prodekanom, robila štátnice. Päť ročníkov, počas ktorých bolo treba zozbierať okolo 300 kreditov, zvládla za niekoľko mesiacov. Z toho bola semester na výmennom pobyte v talianskej Bologni.

„Ja s tým nič nemám,“ reagoval Bánoci. K celej veci sa ďalej nechcel vyjadrovať s vysvetlením, že na štúdium dcéry nemal nijaký vplyv. Podľa internetovej stránky školy však Bánoci dokonca sedel v štátnicovej komisii, ktorá skúšala jeho dcéru.

Za kratší čas, ako je bežné, vyštudovala aj členka Akademického senátu fakulty Drahomíra Janíková. Tá zvládla päťročné štúdium za dva roky. „Existuje možnosť spojiť si ročníky dohromady. Neporušila som žiadny zákon, všetko je ošetrené,“ uviedla Janíková.

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) sa chystá Trenčiansku univerzitu preveriť. "V žiadnom prípade sa nedá za rok získať inžiniersky titul,“ tvrdí. Podľa vysokoškolského zákona je možné za rok dostať najviac 60 kreditov, Bánociová ich napríklad nazbierala okolo 300. Mikolaj dodal, že ak sa prípad potvrdí, fakulta môže prísť o možnosť udeľovať tituly.

Trenčianska univerzita mala problémy pre expresné udeľovanie diplomov už vlani. Rozdala ich externistom, ktorí si za štúdium platili, ale neštudovali päť rokov na riadnom programe. Dva roky totiž chodili na projekt celoživotného vzdelávania, ktorý nebol schválený ministerstvom školstva. Rezort školstva celú vec prešetroval, nakoniec sa nič nestalo. Do kauzy bol zapletený aj štátny tajomník rezortu školstva Jozef Habánik (HZDS), ktorý na Trenčianskej univerzite pôsobí.

Mikolaj potvrdil, že Slovensko bude kontrolovať aj ďalšie školy, a to v spolupráci s Českom. „Ak nás o to požiadajú, dáme k dispozícii všetky dokumenty,“ poznamenal.

Českej akreditačnej komisii sa nepozdávajú najmä právnické fakulty Vysokej školy v Sládkovičove a Bratislavskej vysokej školy práva, ktorú založil bývalý politik Ján Čarnogurský.

V Česku kontrolujú všetky školy po afére, v ktorej je namočená Západočeská univerzita v Plzni. Tá rozdala 400 študentom tituly práva, hoci do školy nechodili päť rokov. Medzi prominentnými študentmi bol napríklad aj bývalý premiér Stanislav Gross.

debata chyba