Do lekární majú prísť lacnejšie lieky

Od decembra by sa do lekární mali dostávať lacnejšie lieky ako dnes. Ministerstvo zdravotníctva totiž navrhuje, aby sa vstup na trh povolil iba takým generickým liekom, ktoré sú najmenej o dvadsať percent lacnejšie ako originálny liek. Generikum je kópia, náhrada pôvodného lieku, ktorá má rovnaký účinok, ale býva lacnejšia. Originálnym liekom je napríklad Aspirín, jeho generikom je Anopyrín.

16.10.2008 09:41
zdravotníctvo, pacient, lekár, doktor,... Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Rozdiel v cene medzi originálom a náhradným liekom však dnes už nebýva priepastný. Zmeniť by to mala novela zákona, ktorú v stredu schvá­lila vláda.

„Pre zníženie ceny o minimálne 20 percent pri vstupe prvého generického lieku na trh sa ministerstvo rozhodlo na základe analýzy v jednotlivých členských štátoch EÚ, ktoré majú takýmto spôsobom regulovaný vstup generických liekov. V jednotlivých krajinách sa hodnota zníženia ceny pohybuje v rozmedzí od 10 do 45 percent,“ reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Silvia Horváthová.

Lekárnikom sa návrh zákona nepozdáva. Tvrdia, že ide o násilné znižovanie cien a pacient z toho veľa mať nebude. „Môže sa stať, že farmaceutické firmy prestanú mať záujem o slovenský trh. Už sa im potom vôbec neoplatí tie lieky sem dovážať, na čo doplatia pacienti,“ reagoval Štefan Krchňák z Prezídia Slovenskej lekárnickej komory.

Podľa neho sú totiž už dnes medzi originálnymi a generickými liekmi zanedbateľné cenové rozdiely. Aj výrobcovia originálov totiž idú s cenou dole, lebo sa chcú udržať na trhu. „Vláda by mala vymyslieť iný spôsob, ako šetriť peniaze. Toto je krátkozraké opatrenie, treba pozerať dlhodobo dopredu a nie len po koniec volebného obdobia,“ dodal.

Ministerstvo zdravotníctva odmieta úvahy, že by firmy začali Slovensko obchádzať. „Neobávame sa toho, že by generické lieky nevstupovali na náš trh. Toto opatrenie zefektívni využívanie verejných financií,“ uviedla Horváthová.

Miliardy by však pomohlo ušetriť napríklad aj elektronické zdravotníctvo, takzvaný e-Health. Vďaka nemu by lekár presne vedel, či si pacient liek v lekárni naozaj vyzdvihol. Poisťovňa by vedela, či lekár nepredpisuje lieky zbytočne, zamedzilo by sa predpisovaniu takých liekov, ktoré sa „bijú“ s tými, čo už pacient užíva. Elektronické zdravotníctvo je bežné vo vyspelých štátoch Európy, na Slovensku sa o ňom zatiaľ iba diskutuje.

Novelu zákona ešte musí schváliť parlament, platiť začne od decembra.

debata chyba