Do mesta sa vrátil august ´68

"Dobré ráno, je dvadsiaty prvý august, meniny má Jana,“ spočiatku pokojný hlas rozhlasového moderátora sa v stredu popoludní niesol centrom hlavného mesta. Jeho tón sa však vzápätí dramaticky zmenil. "Včera krátko pred polnocou prekročili hranice Československa vojská Varšavskej zmluvy.“ Nasledovali zvuky ulice, krik a nevôľa ľudí, ktorých ráno cestou do práce prekvapili tanky. "Rusi, domov! Barbari!"

29.05.2008 10:49
Fotopás Foto:
Fotopás so 187 snímkami z augusta 1968, ktoré vznikli práve na Šafárikovom námestí a v jeho okolí, je natiahnutý do tvaru päťcípej hviezdy.
debata

Autentický záznam vysielania bratislavského štúdia Československého rozhlasu otvoril na Šafárikovom námestí výstavu fotografií Laca Bielika, ktorý ako fotoreportér denníka Smena nezabudnuteľným spôsobom zvečnil dianie v Bratislave a emócie jej obyvateľov bezprostredne po príjazde sovietskych tankov v roku 1968.

Pomedzi rad na červeno natretých a do tvaru symbolickej päťcípej hviezdy zostavených betónových skruží natiahli organizátori z neziskového združenia Camera Obskura 90 metrov dlhý fotopás so 187 snímkami, ktoré kedysi vďaka autorovi vznikli práve na tomto námestí a v jeho okolí.

Výstava fotografií Laca Bielika na Šafárikovom... Foto: Ivan Majerský
Výstava fotografií Laca Bielika Výstava fotografií Laca Bielika na Šafárikovom námestí.

"Otec by si zaslúžil, aby raz niekde v týchto miestach vzniklo múzeum, ktoré by prostredníctvom jeho fotografií priblížilo okupáciu aj tým, ktorí ju nezažili. Pracujem na jeho vzniku,“ zdôraznil prítomný Bielikov mladší syn Peter. Na otvorení sa zúčastnila aj fotografova manželka Alica Bieliková a ďalšie osobnosti známe z verejného či kultúrneho života. Záštitu nad ním prevzal primátor Andrej Ďurkovský.

Fotoreportér, ktorého v období normalizácie perzekvovali a v roku 1984 tragicky zahynul, by sa bol včera dožil 69 rokov. Pri tejto príležitosti pokrstili v Casino – Café Reduta aj jeho knihu reprezentačných fotografií. Má netradičný "širokouhlý“ formát a jej obálku tvorí svetoznáma snímka muža s odhalenou hruďou stojaceho pred hlavňou okupačného tanku. Knižku pokrstila Emília Gogová, dcéra na nej zobrazeného Emila Galla, ktorý si niekoľko rokov po augustových udalostiach sám siahol na život.

Galéria pod holým nebom na Šafárikovom námestí je voľne prístupná verejnosti a pozrieť si ju možno až do 12. septembra. V deň 40. výročia augustových udalostí pri nej bude spomienkové podujatie. Na výstavu budú dňom-nocou dohliadať štátni i mestskí policajti osobne aj prostredníctvom kamerového systému.

debata chyba