Do učebníc sa dostane aj Pozsony

V učebniciach pre maďarskú menšinu sa budú používať zemepisné názvy v maďarskom jazyku, v knihách sa však budú musieť v zátvorkách uviesť aj pomenovania v slovenčine. Rozhodol o tom parlament v novele zákona, ktorú presadila opozičná SMK s podporou najsilnejšej vládnej strany Smer premiéra Roberta Fica. Maďarské názvy sa budú podľa schválenej zmeny používať v prípadoch, že ide o pomenovania vžité v tomto jazyku.

03.12.2008 12:10
škola, študenti, žiaci, trieda Foto:
Ilustračné foto
debata

Dvojjazyčné názvy sa budú používať tak, ako v schválených učebniciach v rokoch 2002 až 2006 za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu.

SMK návrhom reagovala na snahy ministra školstva Jána Mikolaja zo SNS, ktorý presadzoval, aby sa názvy miest či riek uvádzali najmä v slovenčine a maďarské pomenovania by boli len doplňujúce.
Spor o uvádzanie geografických názvov prispel k vyhrocovaniu dlhodobo komplikovaných vzťahov medzi Bratislavou a Budapešťou. Aj v parlamentnej diskusii viacerí poslanci vládnej koalície pripomenuli takzvané historické krivdy, ktoré podľa nich spôsobili predstavitelia niekdajšieho Uhorska Slovákom.

SMK chcela názvy iba po maďarsky

Poslanci SMK chceli najprv školský zákon upraviť tak, aby boli geografické názvy v učebniciach pre národnostné menšiny uvádzané len v jazyku menšín. Parlament však napokon schválil kompromisný návrh predsedu Národnej rady Pavla Pašku (Smer), podľa ktorého musia byť pomenovania vytlačené aj v štátnom, teda slovenskom jazyku. Podporilo ho 107 zo 124 prítomných, pričom okrem opozície zaň hlasovali aj zákonodarcovia vládnej strany Smer.

Hlasovaniu predchádzala celodenná utorková diskusia, počas ktorej aktivitu SMK kritizovali najmä poslanci dvoch menších strán HZDS a SNS. Strany už v minulosti vyčítali Smeru, že s jeho prispením uspela SMK už v prvom čítaní parlamentu. Predseda najsilnejšej vládnej strany a premiér Robert Fico rozdielny postup koaličných strán zdôvodnil tvrdením, že problematika učebníc nebola predmetom koaličnej dohody. Každý z troch koaličných partnerov preto podľa neho môže hlasovať podľa vlastného uváženia.

Školy súčasné učebnice odmietli

Niekoľkomesačnú diskusiu o problematike uvádzania geografických názvov v jazyku národnostných menšín vyvolalo tohtoročné vytlačenie učebnice vlastivedy pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. Po odporúčaní ministra Mikolaja totiž vydavateľ uviedol geografické názvy len v slovenčine. Vláda tak podľa SMK porušila dovtedajšiu prax, čím vraj nedodržala sľub, že neobmedzí práva národnostných menšín. Spojením maďarských viet a slovenských geografických názvov navyše vraj vznikol text, ktorému deti nerozumeli. Podľa dostupných informácií väčšina škôl, na ktoré boli sporné učebnice doručené, z nich odmietla učiť.

debata chyba