Nováky: Zával spôsobili geologické faktory

Hlavnou príčinou vlaňajšieho závalu v nováckej bani, pri ktorom zahynula štvorica baníkov, bolo viacero nepriaznivých geologických faktorov. Vyhlásil to Bohuš Sliacky, šéf Obvodného banského úradu v Prievidzi, ktorý nešťastie vyšetroval. V bani podľa neho došlo aj k porušeniu niekoľkých bezpečnostných predpisov. Nie je však isté, či by sa v prípade ich dodržiavania podarilo závalu zabrániť.

Zával v Bani Nováky
Zával v Bani Nováky.
Autor:

„Hlavnou príčinou vzniku mimoriadnej udalosti boli viaceré nepriaznivé geologické faktory, pôsobiace v priamom nadloží uhoľného sloja, ako aj vo vyššom nadloží. Sú to najmä lokálne zníženia hrúbky nadložných ílov, narušenie ich izolačných vlastností ochrannej vrstvy,“ spresnil Sliacky.

Pripustil aj viaceré porušenia bezpečnostných predpisov, ktoré však podľa neho priamo neovplyvnili príčiny a priebeh závalu. Šéf banského úradu naznačil, že k havárii mohlo dôjsť aj pri dodržaní predpisov.

„Je dnes ťažko posudzovať, či organizácia (Hornonitrianske bane Prievidza) postupovala správne alebo nesprávne. Jeden z faktov je, že došlo k porušeniu zákona, došlo k porušeniu všeobecne záväzných predpisov, ktoré mohli alebo nemuseli tento zával zamedziť,“ povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Podľa neho zástupcovia baní postupovali skôr rutinne ako odborne.

Štvoricu baníkov zavalilo vlani 16. novembra asi 200 metrov pod zemou v jednej z baní na hnedé uhlie. Pri zosuve sa uvoľnilo asi 2500 metrov kubických vody, štrku a zeminy. Podľa záchranárov žiadny z baníkov nemal šancu prežiť.

Súvisiace články:

Donald Trump, Melania Trumpová

Podľa súdu vo Virgínii je Trumpov imigračný dekrét oprávnený

24.03.2017 20:01

Federálny súd vo Virgínii dnes potvrdil oprávnenosť kontroverzného imigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa a odmietol výhrady, že nariadenie je diskriminačné.

KOALÍCIA: Robert Fico

Fico: Rímsku deklaráciu podpíšu zrejme všetky krajiny

24.03.2017 17:13

Hoci pôvodne malo Grécko a Poľsko výhrady k Rímskej deklarácii, po diskusiách s nimi to vyzerá tak, že ich podpis pod vyhlásením nebude chýbať.

Robert Fico, kladenie venca, holokaust

Fico: Tí, čo velebia Slovenský štát, klamú

24.03.2017 15:51

Od odchodu prvého židovského transportu zo Slovenska do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz uplynie v sobotu 75 rokov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.