Vláda by vo štvrtok mala podpísať euroval

Slovenská vláda by mala na svojom štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí súhlasiť s podpisom nového európskeho stabilizačného mechanizmu tak, ako to navrhuje ministerstvo financií v stredu zverejnenom materiáli.

14.07.2010 22:41
Koalícia, Pravica, Dzurinda, Sulík, Radičová,... Foto:
Koaličné strany by mali súhlasiť s podpísaním eurovalu.
debata (11)

Naznačili to lídri stredopravých strán SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd po skončení stre­dajšieho rokovania koaličnej rady.

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) zopakovala svoje stanovisko z predchádzajúcich dní, že slovenská vláda nebude blokovať spustenie eurovalu, ktoré čaká už len na podpis Slovenska. Svoju ďalšiu účasť na garanciách pre krajiny eurozóny vo finančných ťažkostiach však bude SR podmieňovať prijatím viacerých sprísnených pravidiel dohľadu na úrovni Európskej únie (EÚ).

Súhlas s podpisom rámcovej zmluvy vyjadril aj líder SaS Richard Sulík, ktorého strana bola k tomuto mechanizmu výrazne kritická. „Budeme súhlasiť s valom, nechceme brzdiť celú EÚ. Náš názor na vecnú stránku je iný, nemyslíme si, že je to dobrá vec, ale vnímame politické reálie a budeme hlasovať za tento val,“ konštatoval.

Koaličná rada sa v stredu dohodla aj na rozdelení postov na úrovni regionálnej a miestnej štátnej správy. Ako uviedla po rokovaní predstaviteľov koalície premiérka Iveta Radičová, obsadenie týchto postov je dôležité pre výkon legislatívy. Na tieto miesta budú vypísané výberové konania. Kandidáti musia spĺňať požiadavky odbornosti a dĺžky praxe.

Koalícia nerokovala o obsadení pozície riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), ako to pôvodne avizovala Radičová. Uviedla, že podľa stanov SDKÚ musí o takej nominácii rozhodnúť prezídium strany. To bude rokovať v pondelok a Radičová na ňom predloží návrh nominácie šéfa SIS. Ak ho prezídium schváli, následne bude o návrhu rokovať Koaličná rada.Podľa informácií agentúry SITA by sa riaditeľom SIS mal stať Rastislav Káčer.

Predseda parlamentu Richard Sulík v stredu a­vizoval, že o programovom vyhlásení vlády začne NR SR rokovať 3. augusta. Sulík odmieta nočné rokovania parlamentu a preto poslanci budú o programe vlády zrejme rokovať viac dní. Po schválení programu bude vzápätí ďalšia schôdza NR SR. Poslanci sa zídu na osem dní aj v septembri. V októbri by mal parlament rokovať 10 dní od 12. októbra. Posledná schôdza parlamentu tento rok by sa mala začať 30. novembra a mala by trvať 17 dní. Poslanci by mali na nej rokovať o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2011.

Koalícia nerokovala o obsadení postov v orgánoch ústrednej štátnej správy a v podnikoch s účasťou štátu.

11 debata chyba