Matovič a Kaliňák sa skoro pobili

Po konflikte Igora Matoviča (SaS) a Roberta Kaliňáka (Smer) by možno stálo za úvahu porozmýšľať aj o tom, či poslancom nezrušiť imunitu úplne, teda aj na pôde parlamentu. Rozpravu o zrušení imunity totiž paradoxne zavŕšila ich potýčka, ktorá sa takmer skončila bitkou, a Matovičove vulgarizmy.

Kaliňák, matovič
Medzi Igorom Matovičom (vpravo) a Robertom Kaliňákom došlo v parlamente k poriadnej slovnej prestrelke.
Autor:

Keď sa po hádke rozbehol Matovič za Kaliňákom, všetko nasvedčoval tomu, že padnú aj facky. Konflikt sa začal po tom, čo poslanec Obyčajných ľudí Igor Matovič povedal, že predseda Smeru Robert Fico patrí do basy. Vzápätí ho Kaliňák označil Matoviča za pašeráka a zlodeja, hoci ho priamo nemenoval. „Ja som povedal, že je čurák. Bola to úprimná tá reakcia,“ podotkol Matovič.

Matovič na poznámku, že sa dal vyprovokovať, podotkol: „Keď vám niekto povie, že ste pašerák a zlodej a rehoce sa pritom ako dilinko, tak ja neviem.“ Na ďalšiu otázku, či mu nechcel streliť, Matovič povedal: „Keď sa hneď usmieval, čo mu dáte po hube?“ Neskôr sa Matovič v pléne poslancovi Kaliňákovi ospravedlnil a povedal, že ho mrzí jeho prchká reakcia. V tej chvíli však už poslanci Smeru v rokovacej sále neboli. Odmietli ďalej rokovať, pretože je to nedôstojné.

O imunite by sa malo hlasovať v piatok. Poslanci Smeru sa však na rokovaní opäť nezúčastnia. Do parlamentu síce prídu, ale v pléne sedieť nebudú. Podľa predsedu strany Roberta Fica to bude na protest voči tomu, aký „cirkus“ robí v parlamente jeho šéf Richard Sulík. „Úroveň, ktorú nasadil Sulík, poškodzuje slovenský parlamentarizmus spôsobom, aký tu ešte nebol. My odmietame, aby si niekto robil z Národnej rady žúr, nejakú kokaínovú zábavku,“ povedal Fico.

Pred incidentom sa totiž koalícia ešte snažila rokovať so Smerom, aby získala potrebný počet hlasov na obmedzenie poslaneckej imunity. Smer totiž žiadal, aby sa o tomto zákone hlasovalo až po uskutočnení referenda. Prekážalo mu tiež zúženie imunity sudcov. Radičová Ficovi odklad hlasovania pred časom prisľúbila. Vo štvrtok však pred rokovaním parlamentu o tomto bode dala na zváženie len vyňať na samostatné hlasovanie imunitu sudcov. „Je to jedna z procedurálnych námietok opozície,“ odôvodnila. Odklad hlasovania však už nespomenula, čo jej Fico pripomenul ako nesplnený sľub.

Predsedu parlamentu Richard Sulík sa snažil presvedčiť poslancov Smeru, aby podporili zrušenie imunity vyhlásením: „Keď zrušíme imunitu, vyhlásim, že na toto referendum netreba ísť preto, lebo splnilo svoj účel a dokopalo poslancov parlamentu, aby si tú imunitu zrušili sami.“ Dodal, že „večer to bude vo všetkých správach“, že poslanci Smeru boli tí, ktorí zrušili imunitu.

Sulík ďalej pokračoval, že jedenástykrát sa diskutuje o imunite, „jedenástykrát hráte divadlo pre občanov“. Jedenkrát neprišla premiérka Radičová „pofúkať bobenko“ poslancom Smeru. Odporučil im, aby napísali „ten pitomý papier“ (pozmeňujúci návrh) a sudcovskú imunitu vyňali z návrhu zákona, aby sa mohol schváliť.

Vystúpenie Sulíka vyprovokovalo šéfa Smeru Roberta Fica k reakcii. Vyzval Sulíka, aby sa správal ako predseda parlamentu „a nie ako hochštapler“ a búchal rukou po rečníckom pulte. To niektorým koaličným poslancom pripomenulo Vladimíra Mečiara. Podvečer sa koalícia radila, či má vôbec hlasovať o zákone, keďže Smer rokovaciu sálu opustil. Milan Hort z SDKÚ chcel hlasovanie odložiť na piatok, Béla Bugár z Mostu sa pýtal, aký to má význam. Napokon sa zhodli na odklade.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v rozprave povedala, že imunita je témou, o ktorej verejná politická diskusia prebieha 20 rokov. Kritika inštitútu imunity v rozsahu, aký je zakotvený v našom právnom poriadku, podľa ministerky prispieva k nedôvere občanov v politikov.

Martin Glváč (Smer) označil návrh na zúženie imunity za „právne barbarstvo“. Podľa neho sa môže stať, že policajt zastaví poslancov a zabráni im tak zúčastniť sa na dôležitom hlasovaní alebo zákonný sudca nebude môcť rozhodnúť o väzbe. Spýtal sa, či má mať výkonná moc prednosť pred zákonodarnou a súdnou. „Nerobme len populistické rozhodnutia, lebo si myslíme, že ľuďom sa to páči,“ povedal Glváč.

Poslanec Ondrej Dostál (Most) povedal, že dôležité sú skutky. Glváčove argumenty označil za zámienky a vyhováranie sa.

Ďalší poslanec Mostu Peter Osuský dodal, že „vtáka poznáš po perí a poslanca poznáš po hlasovaní“. Vzápätí sa označil za normálneho občana, ktorý imunitu nepotrebuje.

Súvisiace články:

smog, bratislava, mesto

Smogu je veľa, posúva sa na východ

24.01.2017 07:00

Na niekoľkých miestach na Slovensku namerali v posledných dňoch zvýšenú koncentráciu prachových častíc vo vzduchu.

chrípka, choroba, žena,

Chrípka sa rozbehla, zasiahla hlavne tínedžerov

23.01.2017 16:00

Hlavná chrípková sezóna sa rozbehla naplno. Potvrdzujú to aj údaje hlavného hygienika. Oproti minulému týždňu je chorých viac až o tridsať percent.

LIPšIC: Dopravná nehoda

Polícia obvinila exposlanca Daniela Lipšica

23.01.2017 15:06

Polícia už obvinila Daniela Lipšica, ktorý v septembri 2016 večer v Bratislave zrazil 72-ročného muža.

smog, bratislava, mesto

Smogu je veľa, posúva sa na východ

24.01.2017 07:00

Na niekoľkých miestach na Slovensku namerali v posledných dňoch zvýšenú koncentráciu prachových častíc vo vzduchu.

mráz, labute, vtáčia chrípka

Mráz vysilil labute, vtáčia chrípka využila príležitosť

24.01.2017 07:00

V Európe evidujú vyše 1 100 ohnísk vtáčej chrípky, obeťou ktorej sa stalo nielen voľne žijúce vtáctvo, ale aj obrovské kŕdle hrabavej či vodnej hydiny.

Rex Tillerson,

Zahraničný výbor Senátu USA schválil nomináciu Tillersona

24.01.2017 00:50

Zahraničný výbor amerického Senátu odsúhlasil nomináciu bývalého šéfa Exxon Mobil Rexa Tillersona na post hlavy americkej diplomacie.

trump

Trump je ochotný spolupracovať s Moskvou v boji proti IS

23.01.2017 22:01, aktualizované: 22:51

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer vyhlásil, že administratíva nového prezidenta USA je ochotná stať sa partnerom Moskvy v boji proti tzv. Islamskému štátu.