Hrušovský: Štát nemôže vytvárať tolerančné prostredie pre drogy

Je povinnosťou štátu proti drogám bojovať, nie vytvárať tolerančné prostredie. Tvrdí to predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý nesúhlasí so znížením dolnej hranice trestnej sadzby pri drogovej trestnej činnosti zo štyroch na tri roky.

15.03.2013 11:07 , aktualizované: 14:20
Pavol Hrušovský Foto:
Pavol Hrušovský (KDH)
debata (3)

Hranicu má znížiť novela Trestného zákona, o ktorej rokuje parlament. Hrušovský príde s pozmeňujúcim návrhom, ktorým sa pokúsi zníženiu hranice zabrániť. „Drogu považujem za pliagu a akékoľvek zmäkčovanie aj preventívnych prostriedkov, ktoré Trestný zákon dáva, považujem za nešťastné riešenie tohto problému,“ uviedol v pléne.

Liberalizácia zákona môže podľa Hrušovského povzbudiť tých, ktorí ešte drogy neberú, aby to skúsili. „Dostanú väčšiu guráž, keď zistia, že sa im nič nemusí stať,“ povedal dnes v rozprave. Upozornil, že drogu stačí skúsiť raz a človek sa stane závislý. „Stačí skúsiť raz a už to letí,“ obrátil sa na poslanca SaS Martina Poliačika, ktorý je za liberalizáciu a tvrdí, že Hrušovský verí mýtu. „Nie je to mýtus, je to potvrdené odborníkmi. Sú na to vedecké štúdie. Už len v malej dávke je droga nebezpečná,“ zdôraznil Hrušovský.

Poliačik zopakoval, že tvrdý boj proti drogám zlyháva, treba podľa neho šíriť osvetu a prevenciu. „Oveľa lepšie funguje, keď je drogová politika robená mimo Trestného zákona,“ tvrdí. V súčasnosti sa podľa neho spoliehame na to, že z drogovo závislých vytlčie návyk basa. Poliačik upozorňuje, že to nefunguje. „A je načase, aby ste si to jedného dňa priznali,“ odkázal Hrušovskému.

Novela má súdom umožniť, aby drogovo závislým, ktorí nie sú dílermi, mohli podmienečne odložiť výkon trestu a uložiť im probačný dohľad. „Najmä v tých prípadoch, ak súd odsudzuje páchateľa za nelegálnu držbu drogy, ktorej množstvo mierne prevyšuje hranicu desaťnásobku obvyklej jednorazovej dávky, ktorej držba je v zmysle Trestného zákona posudzovaná ako horný limit pre stanovenie, že sa v danom prípade jedná o prechovávanie drog pre vlastnú potrebu,“ uviedol rezort spravodlivosti.

Novela prináša viaceré zmeny. Okrem iného by súd podľa nej mohol upustiť od potrestania páchateľa, ak ide o trestný čin, ktorý spáchala osoba z donútenia v priamej súvislosti s tým, že bola obeťou obchodovania s ľuďmi, trestného činu proti ľudskej dôstojnosti alebo detskej pornografie.

Novela má tiež umožniť súdu uložiť ochranné liečenie aj v prípadoch, ak páchateľ spácha trestný čin v stave vyvolanom duševnou poruchou a jeho pobyt na slobode je nebezpečný. Táto zmena má umožniť súdu uložiť ochranné liečenia aj tým páchateľom, ktorí spáchali trestný čin v stave plnej príčetnosti, pričom skutok nebol spáchaný pod vplyvom návykovej látky, ani v súvislosti s jej zneužívaním.

Borec odmieta, že by chcel oslobodzovať drogových dílerov

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) odmieta, že by chcel oslobodzovať drogových dílerov alebo ich stíhať na slobode. Borec to vyhlásil v diskusii k novele Trestného zákona, ktorá je práve v parlamente v prvom čítaní.

„V žiadnom prípade nemám ani pomyslenie na to, aby boli drogoví díleri akokoľvek oslobodení, stíhaní na slobode, respektíve odsúdení na trest odňatia slobody podmienečne,“ zdôraznil minister Borec.

Cieľom právnej úpravy je podľa jeho slov snaha oddeliť spotrebiteľa drogy od jej dílera. Hranica medzi týmito skupinami je v súčasnosti vytvorená hlavne hranicou desiatich dávok spotreby omamnej látky. Zmena má reagovať na prax, keď môže vzniknúť, že je dávka nepatrne väčšia len preto, že je napríklad droga koncentrovanejšia.

3 debata chyba