Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, bude 7. februára

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, konať by sa malo 7. februára budúceho roku. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR.

Kiska
Prezident Andrej Kiska počas vyhlásenia dátumu referenda o ochrane rodiny.
Autor: ,

„Chcem oznámiť, že som dnes podpísal rozhodnutie o vyhlásení referenda s tromi otázkami petície občanov – ide o otázky v pôvodnom poradí pod číslom jeden, číslom dva a číslom štyri,“ oznámil prezident.

Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Prezident má stále pochybnosti

Andrej Kiska vyhlásil, že hoci ústavný súd označil, že tieto tri otázky sú v súlade s ústavou, sám má pochybnosti. „Po preštudovaní odôvodnenia ústavného súdu konštatujem, že moje osobné pochybnosti zostali aj v prípade ďalších otázok. K rozhodnutiu a odôvodneniu ústavného súdu boli pripojené alternatívne stanoviská ústavných sudcov, a predpokladám, že odôvodnenie ústavného súdu vyvolá diskusiu, vrátane diskusie ústavných právnikov,“ dodal prezident. Ako najvyšší ústavný činiteľ však chce rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu.

Dátum konania referenda konzultoval Kiska s ministrom vnútra aj štatistickým úradom. „Sobota 7. februára sa ukázala byť jediným možným termínom, keď rodiny s deťmi ešte necestujú na jarné prázdniny, alebo sa z nich nevracajú,“ vysvetlil. Hlava štátu dúfa, že diskusia pred referendom aj referendová kampaň bude tolerantná a slušná.

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

Prezident si nebol istý, či sa otázky netýkajú základných práv a slobôd, o ktorých ústava zakazuje konať referendum. V súlade s ústavou nakoniec nie je tretia referendová otázka „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“

Prezident už dávnejšie prezradil, že ako človek konzervatívny podporí prvé dve otázky referenda, pri otázke týkajúcej sa oblasti sexuálnej výchovy na školách však bude proti.

Aliancia je v prípade neúspechu pripravená urobiť ďalšie referendum

V prípade neúspechu referenda o ochrane rodiny je Aliancia za rodinu pripravená zorganizovať petíciu za ďalší plebiscit. „Samozrejme, je tu čas, priestor o tri roky usporiadať referendum znova. Myslíme, že táto téma bude aj o tri roky rovnako aktuálna ako pred sto či tisíc rokmi,“ vyhlásil hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. Dúfajú však, že to nebude potrebné.

Výsledky referenda sú podľa ústavy platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Aliancia za rodinu očakáva, že téma referenda spôsobí v spoločnosti diskusiu a osloví veľa ľudí, ktorí začnú o rodine premýšľať. „Úspechom je už to, že sa hovorí o rodine,“ vyhol sa Chromík priamej odpovedi na otázku, či očakávajú vysokú účasť. Termín plebiscitu však Aliancii za rodinu vyhovuje a dúfajú, že umožní čo najväčšiemu počtu ľudí zúčastniť sa na ňom.

Aliancia spustí pred referendom kampaň. Koľko bude stáť, ešte Chromík nevedel povedať. „Keďže nie sme podporovaní žiadnymi vládami, bude stáť toľko, koľko peňazí nám ľudia podarujú a bude stáť veľa hodín dobrovoľníckej práce,“ konštatoval. Náklady kampane zverejnia až po referende.

Prezidentove pochybnosti o referendových otázkach považuje Chromík za jeho osobný názor. „Aj my si ponechávame svoj názor, že referendum nepatrí na ústavný súd, toto rozhodovanie patrí do rúk ľuďom“. Ústavný súd podľa neho potvrdil, že otázky nikoho nediskriminujú. „Tieto otázky neberú nikomu žiadne práva, ale hovoria o výnimočnosti rodiny a deťoch,“ ukončil hovorca aliancie.

Katolícka cirkev bude podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika vyzývať ľudí, aby sa na referende zúčastnili. Ako povedal Kováčik, témy, ktoré sú predmetom referenda, sú témami, ktorým sa cirkev kontinuálne venuje. Ako príklad uviedol spoločné vyhlásenie viacerých cirkví k rodine a demografii na Slovensku.

Konanie referenda je podľa Schlesinger nebezpečný precedens

Konanie referenda o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu považuje Romana Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum za nebezpečný precedens. Ako ďalej uviedla, to, že bude väčšina rozhodovať o menšine, otvára Pandorinu skrinku.

„To, že sa otázky týkajú ľudských práv, ako je právo na rodinu, už iba dokresľuje absurdnosť situácie,“ poznamenala. „Jednoznačne budeme apelovať na ľudí, aby sa na referende nezúčastnili. A to najmä z principiálneho dôvodu, pretože o ľudských právach sa nehlasuje,“ doplnila. Združenie dúfa, že ľudia otvoria svoje srdcia a 7. februára budúceho roku venujú svoj čas radšej rodine, ako hlasovaniu proti LGBTI menšine.

Súvisiace články:

fico

Fico sa stretne s lídrami európskych sociálno-demokratických strán

24.08.2016 20:10

Predseda vlády Robert Fico absolvuje z iniciatívy francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda pracovný obed s lídrami európskych sociálno-demokratických strán.

Miroslav Lajčák

Lajčák navštívi Turecko, bude rokovať aj o stabilite

24.08.2016 17:19

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák navštívi vo štvrtok 25. augusta Turecko.

Anton Martvoň, Smer, NR SR, poslanec

Martvoň: Vplyv oligarchov v Smere presahuje mieru únosnosti

24.08.2016 14:19

Vplyv oligarchov v strane Smer presahuje podľa bývalého poslanca NR SR Antona Martvoňa mieru únosnosti. Martvoň bol poslancom za Smer v minulom volebnom období.

Miloš Zeman, prezident

Zeman by proti IS nasadil i české špeciálne jednotky

24.08.2016 20:51

Česká republika sa priamo v boji proti džihádistom zo skupiny Islamský štát (IS) angažovať nebude, vyhlásil v Prahe predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

fico

Fico sa stretne s lídrami európskych sociálno-demokratických strán

24.08.2016 20:10

Predseda vlády Robert Fico absolvuje z iniciatívy francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda pracovný obed s lídrami európskych sociálno-demokratických strán.

Vojany, elektráreň,

Elektráreň vo Vojanoch dostane dotácie

24.08.2016 20:00

Tepelná elektráreň vo Vojanoch na východe Slovenska dostane ešte jednu šancu. Vláda sa na výjazdovom rokovaní v Trebišove rozhodla elektráreň zachrániť.

Andor Šándor

Šándor: Školy by mali učiť, ako si pomôcť v kríze

24.08.2016 19:00

V Nemecku vláda v rámci plánu civilnej obrany hovorí o tom, že by ľudia mali mať doma zásoby potravín na desať dní. Český bezpečnostný analytik Andora Šándora súhlasí.