Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, bude 7. februára

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, konať by sa malo 7. februára budúceho roku. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR.

Kiska
Prezident Andrej Kiska počas vyhlásenia dátumu referenda o ochrane rodiny.
Autor: ,

„Chcem oznámiť, že som dnes podpísal rozhodnutie o vyhlásení referenda s tromi otázkami petície občanov – ide o otázky v pôvodnom poradí pod číslom jeden, číslom dva a číslom štyri,“ oznámil prezident.

Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Prezident má stále pochybnosti

Andrej Kiska vyhlásil, že hoci ústavný súd označil, že tieto tri otázky sú v súlade s ústavou, sám má pochybnosti. „Po preštudovaní odôvodnenia ústavného súdu konštatujem, že moje osobné pochybnosti zostali aj v prípade ďalších otázok. K rozhodnutiu a odôvodneniu ústavného súdu boli pripojené alternatívne stanoviská ústavných sudcov, a predpokladám, že odôvodnenie ústavného súdu vyvolá diskusiu, vrátane diskusie ústavných právnikov,“ dodal prezident. Ako najvyšší ústavný činiteľ však chce rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu.

Dátum konania referenda konzultoval Kiska s ministrom vnútra aj štatistickým úradom. „Sobota 7. februára sa ukázala byť jediným možným termínom, keď rodiny s deťmi ešte necestujú na jarné prázdniny, alebo sa z nich nevracajú,“ vysvetlil. Hlava štátu dúfa, že diskusia pred referendom aj referendová kampaň bude tolerantná a slušná.

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

Prezident si nebol istý, či sa otázky netýkajú základných práv a slobôd, o ktorých ústava zakazuje konať referendum. V súlade s ústavou nakoniec nie je tretia referendová otázka „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“

Prezident už dávnejšie prezradil, že ako človek konzervatívny podporí prvé dve otázky referenda, pri otázke týkajúcej sa oblasti sexuálnej výchovy na školách však bude proti.

Aliancia je v prípade neúspechu pripravená urobiť ďalšie referendum

V prípade neúspechu referenda o ochrane rodiny je Aliancia za rodinu pripravená zorganizovať petíciu za ďalší plebiscit. „Samozrejme, je tu čas, priestor o tri roky usporiadať referendum znova. Myslíme, že táto téma bude aj o tri roky rovnako aktuálna ako pred sto či tisíc rokmi,“ vyhlásil hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. Dúfajú však, že to nebude potrebné.

Výsledky referenda sú podľa ústavy platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Aliancia za rodinu očakáva, že téma referenda spôsobí v spoločnosti diskusiu a osloví veľa ľudí, ktorí začnú o rodine premýšľať. „Úspechom je už to, že sa hovorí o rodine,“ vyhol sa Chromík priamej odpovedi na otázku, či očakávajú vysokú účasť. Termín plebiscitu však Aliancii za rodinu vyhovuje a dúfajú, že umožní čo najväčšiemu počtu ľudí zúčastniť sa na ňom.

Aliancia spustí pred referendom kampaň. Koľko bude stáť, ešte Chromík nevedel povedať. „Keďže nie sme podporovaní žiadnymi vládami, bude stáť toľko, koľko peňazí nám ľudia podarujú a bude stáť veľa hodín dobrovoľníckej práce,“ konštatoval. Náklady kampane zverejnia až po referende.

Prezidentove pochybnosti o referendových otázkach považuje Chromík za jeho osobný názor. „Aj my si ponechávame svoj názor, že referendum nepatrí na ústavný súd, toto rozhodovanie patrí do rúk ľuďom“. Ústavný súd podľa neho potvrdil, že otázky nikoho nediskriminujú. „Tieto otázky neberú nikomu žiadne práva, ale hovoria o výnimočnosti rodiny a deťoch,“ ukončil hovorca aliancie.

Katolícka cirkev bude podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika vyzývať ľudí, aby sa na referende zúčastnili. Ako povedal Kováčik, témy, ktoré sú predmetom referenda, sú témami, ktorým sa cirkev kontinuálne venuje. Ako príklad uviedol spoločné vyhlásenie viacerých cirkví k rodine a demografii na Slovensku.

Konanie referenda je podľa Schlesinger nebezpečný precedens

Konanie referenda o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu považuje Romana Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum za nebezpečný precedens. Ako ďalej uviedla, to, že bude väčšina rozhodovať o menšine, otvára Pandorinu skrinku.

„To, že sa otázky týkajú ľudských práv, ako je právo na rodinu, už iba dokresľuje absurdnosť situácie,“ poznamenala. „Jednoznačne budeme apelovať na ľudí, aby sa na referende nezúčastnili. A to najmä z principiálneho dôvodu, pretože o ľudských právach sa nehlasuje,“ doplnila. Združenie dúfa, že ľudia otvoria svoje srdcia a 7. februára budúceho roku venujú svoj čas radšej rodine, ako hlasovaniu proti LGBTI menšine.

Súvisiace články:

daniel lipšic

Bašternákova pokuta: Lipšic sa mohol opierať o falzifikát

01.07.2016 20:00

Ovplyvňovanie dopravnej hliadky v prípade, keď si mal podnikateľ Ladislav Bašternák vybavovať pokutu u policajných šéfov, sa napokon nepotvrdilo.

Marián Kotleba

Kotlebovci spustili petíciu za referendum o NATO a EÚ

01.07.2016 15:35

Kotlebovci spúšťajú petičné akcie za referendá o vystúpení Slovenska z Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie.

protest učiteľov

V Bratislave protestovali stovky učiteľov, v prvý deň predsedníctva aj v angličtine

01.07.2016 14:49, aktualizované: 16:50

Niekoľko stoviek ľudí sa zišlo na demonštrácii učiteľov v Bratislave. Protest zorganizovala Iniciatíva slovenských učiteľov.

peniaze, dane, odvody, daň, bankovky, euro, kalkulačka

Rozpočet má schodok 736 miliónov eur, o 45 % menej ako vlani

01.07.2016 22:17

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júna schodok 736,4 mil. eur. Schodok medziročne klesol o 45,2 %.

Smrekovica, Veľká Fatra

Paraglajdistu našli vo Veľkej Fatre mŕtveho

01.07.2016 22:09

Horská záchranná služba (HZS) pátrala od štvrtka 30. júna po 37-ročnom paraglajdistovi, v piatok ho však našli mŕtveho.

nôž, vražda, Opatovská Nová Ves

Nemeci vyšetrujú trojnásobnú vraždu pri Ravensburgu

01.07.2016 22:01

Brutálnu trojnásobnú vraždu vyšetrujú nemeckí kriminalisti v Unterschbachu v okolí Ravensburgu.

sýria, teroristický útok, útok, výbuch, požiar, plamene,

USA zabili od roku 2009 v boji proti terorizmu až 116 civilistov

01.07.2016 20:58

Pri protiteroristických úderoch armády USA vo svete zahynulo od roku 2009 v nevojnových zónach až 116 civilistov. Mimovládky odhadujú, že ich bolo oveľa viac.