Poslanec Žarnay: Do OĽaNO sa nevrátim

Poslanecký klub Obyčajných ľudí sa v parlamente oslabil odchodom Ota Žarnaya a Viery Dubačovej. Ani jeden z nich sa späť vrátiť nemieni, hoci líder hnutia Igor Matovič celú záležitosť podával tak, že odchádzajú len načas, pretože chcú kandidovať v jesenných župných voľbách za regionálnych poslancov ako nezávislí.

Oto Žarnay
Oto Žarnay.
Autor: ,

„Jednoznačne som vystúpil z OĽaNO. Ak človek dôjde k rozhodnutiu ukončiť spoluprácu s nejakým politickým hnutím alebo stranou, tak by sa mal riadiť myšlienkou, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Moje rozhodnutie odísť je definitívne a ani po župných voľbách sa už do OĽaNO nevrátim,“ povedal Pravde Žarnay.

Matovič ešte v stredu celú vec interpretoval tak, že sa obaja poslanci do klubu vrátia a ich odchod je dočasný. „Nejde o dočasné prerušenie, aj keď to tak Igor Matovič deklaroval. Ide o definitívne prerušenie spolupráce,“ uviedol Žarnay s tým, že sa to týka aj Dubačovej.

Odchod poslancov súvisí s rozdielnymi predstavami o ďalšom politickom vývoji Obyčajných ľudí. Žarnay povedal, že do politiky vstupoval ako liberálne a nie konzervatívne orientovaný politik.

„Moje predstavy sa žiaľ nenaplnili, pretože s odstupom času po 11 mesiacoch zisťujem, že OĽaNO sa čím ďalej viac začína profilovať ako sociálno-konzervatívne hnutie, možno strana, a preto ďalšiu účasť v takomto zoskupení nevidím ako reálnu,“ uviedol Žarnay.

Priznal, že niektoré formy práce Matoviča a spôsob, akým presadzuje záujmy hnutia, mu neboli vždy blízke, ale napriek tomu „sme vždy dokázali dospieť k zhode a rešpektovaniu odlišných predstáv a nikdy medzi nami nedošlo k nejakému otvorenému konfliktu“.

Viera Dubačová.
Viera Dubačová.
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Matovičov poslanecký klub bude mať teraz 17 členov. Dubačová a Žarnay pritom neboli členmi OĽaNO, ktoré má od svojho vzniku len štyroch zakladajúcich členov a nových neprijíma. Sú nimi okrem Matoviča Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko.

Podľa politológa Michala Horského sú osudy a príbehy pozbieraných kandidátov na poslancov podobné tým z minulosti.

„V predošlom volebnom období poslanci, ktorí sa rozhľadeli po politickej scéne, do roka a do dňa pochopili, že s Matovičom sa skutočná koaličná či opozičná, pravicová či ľavicová politika robiť nedá. Tak ako napríklad ekológ Mikuláš Huba v minulom volebnom období odišiel z klubu Obyčajných ľudí, tak aj teraz noví poslanci idú v šľapajach svojich predchodcov. Niet pochybností, že rady odchádzajúcich pomaly porastú. Je otázne, dokedy v OĽaNO vydrží tribún nežnej revolúcie Ján Budaj,“ uzavrel politológ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

ministerstvo kultúry,

Odluka cirkví od štátu nie je témou

28.02.2017 07:00

Ročne idú na podporu cirkví milióny eur z verejných peňazí. Snaha zmeniť ich financovanie je dodnes bez výsledku.

doktor, lekár, pacient, ambulancia, ordinačné hodiny

Koľko naozaj ordinujú lekári?

28.02.2017 07:00

Ordinačné hodiny rozdelili zdravotníkov. Asociácia nemocníc sa pustila do všeobecných lekárov, vyčíta im, že nedodržiavajú ordinačné hodiny.

V4, Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová, Viktor Orbán,

Summit V4 o kvalite potravín bude vo štvrtok vo Varšave

27.02.2017 18:43

Summit V4 o problematike dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ) sa uskutoční z iniciatívy Slovenska vo štvrtok vo Varšave.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Opatrenia ozdravného plánu VšZP prenesú riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová: Za druhé škótske referendum bude zodpovedná Mayová

28.02.2017 10:27

Škótska premiérka Nicole Sturgeonová povedala, že ak dôjde k druhému referendu o nezávislosti Škótska, bude za to zodpovedná premiérka Theresa Mayová.

polícia, Berlín, razia, radikál, islamisti, Nemecko

Nemecká polícia vykonáva v Berlíne raziu proti islamistom

28.02.2017 10:17

V Berlíne je od dnešného rána rušno. Tamojšia polícia vykonáva raziu proti radikálnym islamistom. Prehľadáva predovšetkým miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit.

vojak, Afganistan, Afganec, Kandahár, húfnica

Afganský policajt zastrelil najmenej 11 kolegov

28.02.2017 10:02

Najmenej 11 afganských policajtov zahynulo v pondelok na kontrolnom stanovišti v provincii Helmand, keď na nich začal strieľať jeden z kolegov.