Poslanec Žarnay: Do OĽaNO sa nevrátim

Poslanecký klub Obyčajných ľudí sa v parlamente oslabil odchodom Ota Žarnaya a Viery Dubačovej. Ani jeden z nich sa späť vrátiť nemieni, hoci líder hnutia Igor Matovič celú záležitosť podával tak, že odchádzajú len načas, pretože chcú kandidovať v jesenných župných voľbách za regionálnych poslancov ako nezávislí.

Oto Žarnay
Oto Žarnay.
Autor: ,

„Jednoznačne som vystúpil z OĽaNO. Ak človek dôjde k rozhodnutiu ukončiť spoluprácu s nejakým politickým hnutím alebo stranou, tak by sa mal riadiť myšlienkou, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Moje rozhodnutie odísť je definitívne a ani po župných voľbách sa už do OĽaNO nevrátim,“ povedal Pravde Žarnay.

Matovič ešte v stredu celú vec interpretoval tak, že sa obaja poslanci do klubu vrátia a ich odchod je dočasný. „Nejde o dočasné prerušenie, aj keď to tak Igor Matovič deklaroval. Ide o definitívne prerušenie spolupráce,“ uviedol Žarnay s tým, že sa to týka aj Dubačovej.

Odchod poslancov súvisí s rozdielnymi predstavami o ďalšom politickom vývoji Obyčajných ľudí. Žarnay povedal, že do politiky vstupoval ako liberálne a nie konzervatívne orientovaný politik.

„Moje predstavy sa žiaľ nenaplnili, pretože s odstupom času po 11 mesiacoch zisťujem, že OĽaNO sa čím ďalej viac začína profilovať ako sociálno-konzervatívne hnutie, možno strana, a preto ďalšiu účasť v takomto zoskupení nevidím ako reálnu,“ uviedol Žarnay.

Priznal, že niektoré formy práce Matoviča a spôsob, akým presadzuje záujmy hnutia, mu neboli vždy blízke, ale napriek tomu „sme vždy dokázali dospieť k zhode a rešpektovaniu odlišných predstáv a nikdy medzi nami nedošlo k nejakému otvorenému konfliktu“.

Viera Dubačová.
Viera Dubačová.
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Matovičov poslanecký klub bude mať teraz 17 členov. Dubačová a Žarnay pritom neboli členmi OĽaNO, ktoré má od svojho vzniku len štyroch zakladajúcich členov a nových neprijíma. Sú nimi okrem Matoviča Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko.

Podľa politológa Michala Horského sú osudy a príbehy pozbieraných kandidátov na poslancov podobné tým z minulosti.

„V predošlom volebnom období poslanci, ktorí sa rozhľadeli po politickej scéne, do roka a do dňa pochopili, že s Matovičom sa skutočná koaličná či opozičná, pravicová či ľavicová politika robiť nedá. Tak ako napríklad ekológ Mikuláš Huba v minulom volebnom období odišiel z klubu Obyčajných ľudí, tak aj teraz noví poslanci idú v šľapajach svojich predchodcov. Niet pochybností, že rady odchádzajúcich pomaly porastú. Je otázne, dokedy v OĽaNO vydrží tribún nežnej revolúcie Ján Budaj,“ uzavrel politológ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

grosmanová, holokaust,

Pamätná tabuľa na gymnáziu bude pripomínať prvý židovský transport

25.03.2017 16:44

Na spomienkové stretnutie prišla Edita Grosmanová z Izraela, sprievod jej robila vnučka.

Andrej Kiska

Kiska: Našou povinnosťou je vyriešiť výzvy, ktoré pred nami v EÚ stoja

25.03.2017 16:39

Podpis Rímskych zmlúv bol začiatkom neuveriteľnej, nevídanej cesty spolupráce, ktorá spojila Západ a Východ v Európskej únii a zrušila hranice medzi európskymi krajinami.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.