Kiska: Spochybňovať protiruské sankcie je nezodpovedné

Za nezodpovedné označil vo štvrtok slovenský prezident Andrej Kiska spochybňovanie sankcií, ktoré EÚ uvalila v roku 2014 na Rusko po anexii ukrajinského polostrova Krym.

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas stredajšej prednášky a diskusie so študentmi Trnavskej univerzity v Trnave.
Autor:

Proti sankciám sa predtým vyslovil premiér Robert Fico, hoci za dôležitú označil jednotu európskej dvadsaťosmičky v tejto otázke.

„Slovenská vláda sa pripojila a podporuje sankcie zo strany Európskej únie. Neustále spochybňovanie ich významu je z dôvodu chýbajúcej zmeny správania sa ruského vedenia nezodpovedné, ľahkovážne a mätúce tak pre zahraničných partnerov, ako aj pre slovenskú verejnosť,“ povedal Kiska na konferencii o zahraničnej politike Slovenska.

Čítajte viac

Anexia Krymu a podpora separatistov na východe Ukrajiny zo strany Ruska sú podľa Kisku neakceptovateľnými krokmi, ktoré nemožno ponechať bez odozvy. „Tým, že spochybňujeme sankcie, ako by sme nevedeli odpovedať na základnú otázku, čím ich plánujeme nahradiť a aké majú byť naše ďalšie kroky, aby sme prispeli k riešeniu situácie na Ukrajine,“ povedal Kiska.

Za nezmyselné v minulosti opakovane označil protiruské sankcie premiér Fico, Bratislava podľa neho ale nebude vystupovať proti jednote EÚ.

Kiska tiež vyhlásil, že Slovensko čelí „kremeľskej propagande“ v podobe takzvanej informačnej vojny, voči ktorej krajina podľa neho na rozdiel od svojich susedov robí veľmi málo.

„Informačná vojna je jedným z vážnych ohrození Slovenska a jeho zahraničnej politiky. Žiaľ Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande robia veľmi málo respektíve nerobia takmer nič. Sme terčom, ktorý sa nebráni,“ povedal Kiska.

Dodal, že hybridná vojna spočíva v šírení dezinformácií a poloprávd s masívnym využitím sociálnych médií.

Súvisiace články:

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

vládna koalícia, koalícia, fico, danko, bugár,

K súčasnej vláde nebola alternatíva, tvrdia lídri koalície

26.03.2017 15:50

Lídri strán vládnej koalície trvajú na tom, že súčasná vláda bola po minuloročných voľbách jedinou možnou alternatívou.

škola, žiak, žiaci, gymnázium, stredná

Maturita bez slovenčiny?

26.03.2017 15:00

Maturita z materinského jazyka by pre gymnazistov nemusela byť povinná.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.