Budaj: Nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie k amnestiám

Opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) a predkladateľ návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií pred rokovaním so šéfom parlamentu povedal, že nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie o zmene ústavy, ktorá suvisí s rušením Mečiarových amnestií.

Ján Budaj
Poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) predložil v parlamente vlastný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.
Autor: ,

Zástupcovia parlamentných poslaneckých klubov budú o postupe pri rušení amnestií Vladimíra Mečiara pokračovať v utorok ráno. Ako povedal v pondelok na tlačovej besede poslanec NR SR Ján Budaj, na rokovaní sa nedohodli, či a kedy sa bude rokovať o zrušení amnestií.

Zároveň zdôraznil, že opozičné strany žiadali, aby sa o amnestiách nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

„Predseda NR SR Andrej Danko má záujem o vytvorení širokého konsenzu pri rušení amnestií,“ povedal Budaj s tým, že opozícia nepodporí procedúru rušenia amnestií do 48 hodín, ako to navrhuje koalícia. „Nie je možné, aby sa ústavný zákon, na ktorý sa čaká 20 rokov, na rušenie amorálnych amnestií prijímal za 48 hodín,“ vyhlásil Budaj.

Andrej Danko taktiež nepriblížil, o čom sa rozprával s opozičnými lídrami na grémiu a zdôraznil, že v diskusii budú pokračovať zajtra. Zdôraznil tiež, že sa budú snažiť nájsť konsenzus.

Čítajte viac

Za viac času na diskusiu sa v pondelok vyslovil aj prezident Andrej Kiska. „Na zrušenie Mečiarových amnestií čakáme 20 rokov, preto nechajme prebehnúť diskusiu,“ povedal Kiska, ktorý súčasne poprosil koalíciu aj opozíciu v tejto veci o vzájomné porozumenie. (Viac v správe Kiska žiada viac času na diskusiu k zrušeniu Mečiarových amnestií.)

Skupina nezaradených poslancov (Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Jozef Mihál, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Oto Žarnay) sa v pondelok vyjadrila, že preferuje pôvodný návrh poslanca Budaja, vládny návrh podporí iba, ak budú splnené dve podmienky – ak sa prehodnotí úloha Ústavného súdu v celom procese a ak z neho budú vylúčení zaujatí sudcovia. (Viac v správe: Nezaradení preferujú Budajov návrh, vládny podporia len s podmienkami.)

Súvisiace články:

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

zbran, eu, sviečky

Brusel v boji proti terorizmu sprísni držanie zbraní

27.03.2017 07:00

Aj pre slovenské samopaly, ktoré kolujú na európskom čiernom trhu, sa mení smernica Európskej únie o zbraniach.

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.