Dôstojníci SIS údajne kupčili s previerkami

Polícia vyšetruje podozrenie z obchodovania s bezpečnostnými previerkami firiem, v ktorom figuruje skupina vysokých dôstojníkov SIS. Podľa neho títo ľudia z tajnej služby mali za stotisícové úplatky vo viacerých prípadoch skresliť podklady pre NBÚ v prospech spoločností, ktoré v skutočnosti neboli spôsobilé získať bezpečnostný certifikát.

19.05.2006 00:00
debata

Inokedy zas mali firmy platiť za to, že SIS spracovala zlé hodnotenie na konkurenciu a tá potom, naopak, previerku nedostala. V kauze sa spomína aj meno šéfa kontrarozviedky SIS, ktorého manželka pod krycím menom Kováčová nedávno vyzvedala na Špeciálnom súde informácie o korupčnom prípade račianskeho starostu Pavla Bielika.

„Môžem potvrdiť, že Úrad boja proti korupcii sa zaoberá takým podnetom,“ uviedol včera policajný hovorca Martin Korch. Viac informácií vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie zatiaľ prezradiť nechcel. Podľa informácií denníka Pravda sa však v kauze už začalo trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi pre podozrenia z korupcie a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Obvinenia konkrétnych osôb zatiaľ nepadli. Vyšetrovanie ďalej pokračuje.

Samotná SIS sa včera k prípadu nevyjadrila „Zatiaľ sme od polície nedostali nijakú informáciu,“ skonštatoval stručne hovorca tajnej služby Vladimír Šimko. Rovnaké stanovisko vo štvrtok predniesol aj riaditeľ kancelárie NBÚ Ivan Goldschmidt. Dodal však, že NBÚ v prevažnej miere iba analyticky vyhodnocuje informácie od svojich partnerov, medzi ktorých patrí aj tajná služba.

Polícia preveruje napríklad aj to, či previerky manipulovali traja príslušníci sekcie SIS, ktorá mala podklady spracúvať. V niektorých prípadoch sa mali previerky prispôsobovať na priamu objednávku istých spoločností. Do záverečnej správy potom boli dodatočne dopisované účelové informácie o kontaktoch konkurencie na podozrivé osoby.

Signály o kupčení s informáciami v tajnej službe zachytili aj poslanci z výboru na kontrolu SIS. „Podnetov bolo viacero, najzávažnejší bol od bývalého príslušníka,“ hovorí člen výboru Ladislav Polka. Podľa neho šéf SIS Ladislav Pittner prisľúbil prípad prešetriť. Viac sa Polka k prípadu vyjadrovať nechcel.

Predseda parlamentného výboru na kontrolu NBÚ Robert Kaliňák včera potvrdil, že výbor sa podobnými podozreniami z machinácií a obchodovania s previerkami zaoberal. „V minulosti sme preverovali viaceré podnety od firiem a podnikateľov,“ povedal. Podľa neho však išlo o neoverené informácie prevažne od neúspešných uchádzačov o previerku. Výbor zaznamenal aj prípad, keď na osobu existoval spis so závažnými podozreniami a polícia pritom o ničom nevedela. „Treba zdôrazniť, že ide o mimoriadne zložité dokazovanie,“ uviedol Kaliňák. Vyšetrovateľom preto veľké šance na objasnenie prípadu nedáva. „Museli by ich pustiť do živých spisov a zistenia porovnať s informáciami, ktoré boli odoslané do NBÚ,“ dodal.

Dokumenty, ktoré prešetruje polícia, sa týkajú aj kauzy skupinka, pre ktorú v roku 2003 premiér Mikuláš Dzurinda odvolal vtedajšieho šéfa NBÚ Jána Mojžiša.

debata chyba