Dúhový Pride: Láska nie je zločin, zaznie na pochode

Rovnoprávna spoločnosť, v ktorej sexuálna orientácia nie je dôvodom na diskrimináciu a upieranie akýchkoľvek ľudských či občianskych práv, taká je vízia združenia Queer Leaders Forum (QLF), ktoré už druhý rok organizuje v Bratislave pochod s názvom Dúhový Pride.

03.06.2011 10:50
Gay Pride, Bratislava Foto:
Ilustračné foto
debata (30)

„Láska nie je zločin,“ znie jedno z hesiel kampane. Idea sobotňajšieho podujatia je rovnaká ako minulý rok, podľa organizátorov je to spolovice demonštrácia, spolovice kultúrne podujatie a zároveň akási oslava. Kampaň nazvaná Poď von je výzvou adresovanou celej spoločnosti, nielen do radov LGBT komunity. (LGBT je hnutie lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov.)

 Organizátori očakávajú rovnakú alebo o niečo vyššiu účasť ako minulý rok a počítajú aj s podporou tretieho sektora a väčšinovej spoločnosti. Podujatie tento rok oficiálne podporil aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý sa na pochode mieni zúčastniť.

O bezpečnosť sa postarajú stovky policajtov

Situácia z minulého roka, keď došlo k potýčkam s extrémistami a policajti nezasiahli tak, ako mali, by sa už zopakovať nemala. „Sme pripravení pomôcť organizátorovi pri zabezpečení verejného poriadku a v prípade jeho narušenia zabezpečiť jeho obnovu. Do bezpečnostných opatrení sú zaradené stovky policajtov služby poriadkovej, dopravnej, kriminálnej polície a služobnej kynológie a hipológie,“ povedala hovorkyňa bratislavského krajského policajného riaditeľstva Petra Hrašková.

Polícia bude monitorovať situáciu a zabezpečovať verejný poriadok aj počas presunu účastníkov zhromaždenia. Pomôže aj mestská polícia. „Nebudem presne špecifikovať, kto, kde a ako bude nasadený, kde budú mať policajti miesta, ale sme pripravení zabezpečiť verejný poriadok v prípade narušenia,“ povedal hovorca Mestskej polície Peter Pleva.

Podporu vyjadrili diplomati aj vicepremiér

Akciu včera podporili aj diplomatickí zástupcovia 20 krajín na Slovensku. „Stojíme obrazne aj doslovne na strane účastníkov pochodu, ktorí sa pokojne zhromaždia, aby sa verejne zastali svojich ľudských práv a zdvihli povedomie o LGBT komunite na Slovensku. Každý vrátane LGBT ľudí by mal slobodne užívať svoje práva a slobody ukotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv,“ píše sa v spoločnom vyhlásení diplomatických zástupcov, ktoré okrem iných podpísali aj poľský či maďarský veľvyslanec.

Vicepremiér pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel pri príležitosti pochodu vyhlásil, že „sexuálne menšiny, rovnako ako obete rasizmu, xenofóbie, sexizmu, náboženskej či inej perzekúcie sú diskriminované, pretože dominantná spoločnosť ich chce často identifikovať ako menejcenných“.

Pochod vicepremiér Chmel podporuje a vníma „ako manifestáciu inakosti najmä v jeho symbolickej rovine – ako uznanie ľudskej dôstojnosti a rovnosti ľudí, ktorí patria k sexuálnym menšinám“. Zároveň vyjadril vieru, že aj naša spoločnosť raz právne uzná, že homosexuálne páry sú schopné vytvoriť dlhotrvajúce zväzky.

Počas podujatia budú dopravné obmedzenia

Na podujatí vystúpia spevák Marcel Berky, skupina Živé kvety a speváčka Aneta Langerová, ktorá sa hlási k neheterosexuálnej orientácii. Po slávnostnom otvorení o jednej hodine budú nasledovať príhovory aktivistov, aktivistiek, ambasádorov a europoslankýň.

Vodiči a obyvatelia Bratislavy musia rátať s dopravným obmedzením na Rázusovom a Vajanského nábreží. Tie budú pre celkovú dopravu obojsmerne uzatvorené na nevyhnutne potrebný čas. O prípadných iných dopravných obmedzeniach polícia rozhodne podľa situácie.

30 debata chyba