EÚ sa dohodla na postoji ku Kosovu

Európska únia sa dohodla na spoločnej pozícii k vyhláseniu nezávislosti Kosova. Uviedol to po zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ šéf slovinskej diplomacie Dimitrij Rupel v mene slovinského predsedníctva v únii. EÚ podľa jeho slov prežila test jednoty a dosiahla spoločné stanovisko k najnovšiemu vývoju v Kosove. Uznanie Kosova však zostáva v kompetencii jednotlivých krajín.

18.02.2008 18:21 , aktualizované: 21:16
EÚ zaujala postoj ku Kosovu Foto:
Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana (vľavo) a slovinský minister zahraničných vecí Dimitrij Rupel (v strede) počas rokovaní o Kosove v Bruseli.
debata

„Rada EÚ sa dohodla, že členské krajiny sa samy rozhodnú v súlade s národnými praktikami a medzinárodným právom, či uznajú nezávislé Kosovo,“ informoval Rupel, podľa ktorého EÚ berie na vedomie vývoj v Kosove a adekvátne reaguje.

USA oficiálne uznali Kosovo, Rusko odmieta

Šéf slovinskej diplomacie pripomenul, že spoločná pozícia je len doplnením toho, na čom sa dohodli európski lídri na decembrovom summite. Vtedy EÚ konštatovala, že stav je neudržateľný a takisto zdôraznila, že štatút Kosova je prípadom sui generis, ktorý nestanoví precedens pre ostatné regióny so separatistickými tendenciami.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana zdôraznil, že EÚ je aj naďalej zaviazaná k európskej perspektíve krajín západného Balkánu.

Kubiš je s postojom únie spokojný

Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš je spokojný s pozíciou Európskej únie k vyhláseniu nezávislosti Kosova, pretože sú v nej zohľadnené aj postoje Slovenska. Podľa prijatých záverov sa členské krajiny EÚ majú v súlade s národnými zákonmi a medzinárodným právom samy rozhodnúť, či nadviažu vzťahy s Kosovom.

Britský minister zahraničných vecí David... Foto: Reuters
Miliband a Kubiš Britský minister zahraničných vecí David Miliband (vľavo) a jeho kolega Ján Kubiš zo Slovenska počas rokovaní o Kosove v Bruseli.

„Čo je veľmi dôležité, EÚ opäť potvrdila, že je to na jednotlivých členských štátoch EÚ, ako sa postavia k tejto deklarácii a majú konať v súlade so svojimi národnými zákonmi. Z nášho pohľadu je veľmi dôležité, že sme zase potvrdili, že celá táto záležitosť je unikátna, je to záležitosť sui generis,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Podľa Kubiša viaceré krajiny plánujú uznať Kosovo ešte v priebehu pondelka, zatiaľ čo ďalšie to majú v pláne v priebehu nadchádzajúcich dní, pretože k tomu potrebujú určité procedúry.

„Povedal by som, že takých 16 krajín indikuje svoju pripravenosť buď dnes urobiť tento krok alebo dnes oznámiť, že v dohľadnej dobe tak urobia,“ objasnil Kubiš.
V súvislosti s postojom Slovenska minister zopakoval, že zotrváva na svojom nedeľňajšom vyhlásení, SR však bude vývoj v regióne pozorne sledovať.

KOSOVO UZNALI:

AFGANISTAN – Afganistan (zrejme ako vôbec prvá krajina) informoval, že uznal a podporuje Kosovo ako nezávislú krajinu.

ALBÁNSKO – Albánsky premiér Sali Berisha oznámil, že Albánsko uznalo nezávislé Kosovo. Albánsko je podľa neho pripravené pomôcť kosovskému štátu poskytnutím prístupu k jadranským prístavom.

BRITÁNIA – Britský minister zahraničných vecí David Miliband uviedol, že Británia uzná nezávislé Kosovo.

FRANCÚZSKO – Francúzsko dnes uznalo nezávislé Kosovo po tom, ako ministri zahraničných vecí EÚ schválili spoločné vyhlásenie k budúcnosti odštiepeneckej srbskej provincie. Uviedol to minister zahraničných vecí Bernard Kouchner. EÚ sa zaviazala usilovať o stabilitu regiónu a ponechala na vôli jednotlivých členských krajín, či uznajú nezávislosť Kosova.

NEMECKO – Berlín ústami ministra zahraničných vecí Franka Waltera Steinmeiera oznámil, že uzná nezávislé Kosovo.

TALIANSKO – Taliansky minister zahraničných vecí Massimo D'Alema uviedol, že jeho krajina uzná Kosovo ako nezávislý štát pod medzinárodným dohľadom.

TURECKO – Turecko sa rozhodlo uznať nezávislé Kosovo, informoval šéf tureckej diplomacie Ali Babacan.

USA – Spojené štáty oficiálne uznali Kosovo „ako zvrchovaný a nezávislý štát“, oznámila v komuniké americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová.

 

„Slovensko zobralo na vedomie deklaráciu nezávislosti a zatiaľ nevidí možnosť na tomto základe uznať Kosovo, ale my budeme študovať situáciu a po posúdení vývoja v Kosove a v regióne a postojov medzinárodného spoločenstva sa k tejto otázke vrátime a chceme tak urobiť zhruba v tom období 120 dní… Dnes je predčasné špekulovať o tom, aké bude stanovisko, ktoré budeme navrhovať o nejaký mesiac, alebo dva alebo tri,“ zdôraznil minister.

Diskutujte: Malo by Slovensko uznať Kosovo?****

Španielsko Kosovo neuzná, Briti, Nemci, Taliani a Rakúšania áno

Španielsko neuzná deklaráciu kosovskej nezávislosti. Uviedol to  v Bruseli španielsky minister zahraničných vecí Miguel Angel Moratinos. „Naša pozícia je jasná – neuznávať jednostrannú deklaráciu… Nemá medzinárodný právny základ,“ povedal Moratinos.

Srbsko podalo žalobu na kosovských lídrov

Česká republika neplánuje byť súčasťou prvej vlny štátov, ktoré uznajú nezávislé Kosovo, uviedol vicepremiér pre európske záležitosti Alexandr Vondra pre české médiá.  „Nie je to otázka jedného dňa, ale skôr niekoľkých týždňov,“ povedal Vondra.

KOSOVO NEUZNAJÚ:

AZERBAJDŽAN – Bývalá sovietska republika Azerbajdžan uviedla, že neuznáva nezávislé Kosovo.

KRAJINY EÚ – Niekoľko členských krajín únie, medzi nimi BULHARSKO, CYPRUS, GRÉCKO a SLOVENSKO naznačili, že Kosovo teraz neuznajú vzhľadom na právne nezrovnalosti alebo obavy z nespokojných menšín vo vlastnej krajine.

RUMUNSKO – Rumunsko povedalo, že neuzná nezávislé Kosovo, nebude však blokovať postoj EÚ.

ŠPANIELSKO – Španielsko, ktoré sa borí so separatistickým hnutím v Baskicku, sa vyjadrilo, že samostatný kosovský štát neuzná.

VIETNAM – Vietnam, ktorý je nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN, oznámil, že je proti nezávislosti Kosova.

 

Nezávislosť Kosova od Srbska uznalo Francúzsko. Podobný postoj na záver rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli naznačili Veľká Británia, Nemecko, Rakúsko a Taliansko. Podľa šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera 17 členských krajín únie uzná nezávislé Kosovo „veľmi rýchlo“.

Slovinský minister zahraničných vecí Dimitrij Rupel uviedol, že niektoré štáty EÚ možno neuznajú Kosovo vôbec.

Zranený mladý Srb po strete s policajtmi počas...
Polícia zasahuje pred budovou albánskej...
+9Zranení demonštranti po strete s políciou v...
debata chyba