Fico je sklamaný, ceny palív EÚ nezaujímali

Rozčarovanie, že lídri EÚ sa na summite zaoberali viac inštitucionálnou krízou po krachu Lisabonskej zmluvy v Írsku než rastúcimi cenami palív a potravín, vyjadril slovenský premiér Robert Fico. Súčasnú cenovú krízu považuje za bezprecedentnú, a preto je škoda, že jej Európska rada počas dvojdňového summitu nevenovala viac energie.

20.06.2008 22:07
Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Lídri sa zhodli na nevyhnutnosti vypracovania stredno- a dlhodobých plánov, krátkodobé riešenia nechali viac-menej na jednotlivých členských štátoch. Krátkodobé, cielené plány považuje Fico za mimoriadne dôležité práve pre Slovensko, keďže až 30 percent výdavkov rodín ide práve na potraviny. 

Európska rada sa dohodla, že Európska komisia bude monitorovať cenový vývoj, čím chce zabrániť špekuláciám s cenami. Premiér podľa vlastných slov nevidí dôvod na rast cien ropy, keďže aj podľa jej producentov je ropy dosť. EÚ sa preto rozhodla zintenzívniť dialóg s krajinami produkujúcimi ropu a usporiadať spoločný summit o cenách. 

Ficovi robí starosti napríklad to, že prebytok kapitálu, napríklad v penzijných fondoch, sa investuje do ropy a potravín, čo zvyšuje ich cenu. Tieto prebytky treba podľa neho presmerovať a investovať inde, napríklad do infraštruktúry. Prerozdeliť by sa dali aj nadpríjmy energetických monopolov. EK by podľa Fica mala tiež kontrolovať cenovú politiku veľkých obchodných reťazcov, keďže ceny v jednotlivých členských štátoch sa značne líšia.

EÚ svojim členom neodporúča zníženie daní, s čím slovenský premiér súhlasí. „Ak zúžime sadzby, narastú ceny, lebo špekulanti to budú chápať ako slabosť štátu,“ konštatoval. Únia nekladie prekážky poskytovaniu kompenzácií ohrozeným sektorom alebo obyvateľstvu, dôraz však kladie na dlhodobé riešenia. Členské krajiny by sa podľa záverov summitu mali sústrediť na alternatívne energetické zdroje a úspory energie. EÚ tiež kladie dôraz na podporu konkurencie na energetických trhoch a na modernizáciu dopravných systémov.

debata chyba