Financovanie strán podľa Hrušovského nie je netransparentné

Predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH) si nemyslí, že financovanie politických strán na Slovensku je netransparentné.

04.03.2012 13:16
Pavol Hrušovský Foto:
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský
debata (25)

Vyhlásil to v relácii televízie TA3 V politike s argumentom, že financovanie strán každoročne kontroluje nezávislý audítor a správu posudzuje aj parlamentný finančný výbor.

„Som za väčšiu kontrolu, ale neviem si predstaviť iný orgán ako nezávislého audítora. Natíska sa tu otázka, či tento model financovania strán zo štátu je alebo nie je spravodlivý. Podľa mňa áno. Poďme sa tým zaoberať, my skôr vidíme priestor v novej legislatíve, ako je zákon o lobingu,“ podotkol Hrušovský.

Dôležité podľa jeho slov je v tejto súvislosti aj zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, na ktorú je potrebná ústavná väčšina v snemovni. „Sľubujem, že zrušenie imunity bude našou prioritou,“ avizoval. Na rozdiel od svojho spoludiskutéra, podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka, si Hrušovský nemyslí, že zrušenie tejto poslaneckej výsady bude viesť k ich šikanovaniu zo strany exekutívy. „Treba raziť cestu rovnosti občanov pred zákonom. Poďme do toho, schváľme to a bude navždy vyriešený tento konflikt,“ vyzýval.

Podľa Kaliňáka verejnosti prekáža skutočnosť, že trestné stíhanie voči poslancovi sa začína až vtedy, keď mu skončí mandát, ak ho parlament nevydá skôr. „Treba to naformulovať tak, aby to zodpovedalo tomu, čo verejnosť chce. "Ale nemôže výkonná moc blokovať parlament, musí byť nezávislosť NR SR od vlády, aby vláda nemohla robiť nátlaky,“ upozornil a poukázal na prípad v ČR, kde polícia zadržala poslanca na ceste do parlamentu, kde bol v tom čase o jediný hlas zvolený prezident. „Počas vašej vlády bola zneužitá tajná služba na odpočúvanie opozície. Musí sa nájsť hranica, aby vláda nemohla vydierať opozíciu,“ odkázal Hrušovskému.

Obaja politici sa však zhodli v téme Gorila. Jeden aj druhý si želajú, aby sa kauza vyšetrila. „Ak sa potvrdí čo len polovica z Gorily, je to korupcia celoštátneho rozsahu, je to o charaktere štátu. Iniciatíva Daniela Lipšica smeruje k tomu, aby sa do volieb vykonal maximálny počet vyšetrovacích úkonov,“ uviedol Hrušovský s tým, že bude osobne trvať na tom, aby sa to vyšetrilo, aby vinníci boli potrestaní a nevinní očistení. Vystupovanie ministra vnútra Lipšica ku kauze, ktoré kritizovali viacerí politici, Hrušovský kvituje. „Skôr by som ho pochválil. On len informoval o zisteniach, ktoré boli známe,“ povedal.

Kaliňák, za ktorého ministrovania sa kauza nevyšetrila, vysvetlil, že dôvod je prozaický. „Mnoho informácií bolo v obehu a v tom spise sa veľa hovorí o plánoch, čiže nebolo čo vyšetrovať. Neskôr, keď sa už o tom vedelo, pozametali stopy, či zmenili celý systém fungovania a to sťažilo prácu polície. Dnes je nevyhnutné urobiť to vyhlásenie, že my ako politici by sme sa nemali miešať do práce vyšetrovateľov,“ apeloval.

Podpredseda Smeru zároveň zopakoval názor jeho strany, že parlament by mal hľadať nového generálneho prokurátora naprieč politickým spektrom. „Táto voľba bola tak poznačená, že pán Čentéš sa nemôže ani cítiť komfortne. Dozor nad zákonnosťou má robiť človek zvolený v takomto politickom bahne?“ pýtal sa.

Hrušovský zdôraznil, že vždy to bude politický nominant. „Čo je to apolitická nominácia? Veď všetko v parlamente je produktom väčšinovej politiky. Čentéš získal väčšinu, ktorú nemôže nerešpektovať nikto. Prekáža mi, keď riadne uznesenie, ktoré parlament prijal, nebolo rešpektované,“ do­dal.

25 debata chyba