Frešo už naháňa voličov

Kandidát na šéfa SDKÚ Pavol Frešo už začína predvolebnú kampaň. Už sa neobracia len do vnútra strany, ale jej pošramotenú povesť sa pokúša napraviť aj u potenciálnych budúcich voličov.

09.05.2012 19:13
Pavol Frešo Foto:
Pavol Frešo.
debata (18)

Za počínanie svojich predchodcov sa v tomto duchu ospravedlnil živnostníkom. Vyhlásil, že predchádzajúca vláda Ivety Radičovej plánovanými zmenami v odvodoch zaútočila na živnostníkov, čo sa nakoniec aj podpísalo pod jej volebný výsledok.

Politológ Tomáš Koziak vníma Frešovo gesto skôr ako politický ťah, keďže stredná vrstva a živnostníci patria k dlhodobo zanedbávanej zložke spoločnosti. „Práve na nej chce pravdepodobne postaviť svoju agendu, keďže sa nevyvíja tak, ako by sa mala. V budúcnosti by ale mala byť silnou voličskou základňou pre SDKÚ,“ myslí si.

K tomu sa prikláňa aj sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK, ktorý však dodáva, že živnostníkom bude záležať viac na ďalšom programovom vybavení strany ako na podobných gestách. „Skôr by sa žiadala konkrétna programová ponuka, ale to je súčasť celkového konceptu strany, do ktorého to musí zapadať, pretože sa nedajú vyberať hrozienka. Sľúbiť niekomu niečo a ďalším zasa čosi iné, to sa nedá realizovať,“ hovorí.

„Zlé nastavenie odvodovej reformy a permanentný útok na živnostníkov, ktorí sú piliermi strednej vrstvy, patrili k príčinám úbytku voličov stredopravých strán,“ povedal Frešo pre agentúru Sita o daňovej reforme. Vláda Ivety Radičovej od nej ustúpila až po vyslovení nedôvery vláde. Aj keď mala byť jednou z najdôležitejších systémových reforiem vlády, ktorej súčasťou bola aj SDKÚ, Frešo dnes tvrdí, že podobný atak na odvody živnostníkov by sa už nikdy nemal opakovať.

Podľa Haulíka je však ťažké povedať, či SDKÚ ubudli voliči práve z tejto vrstvy. „Pri páde preferencií SDKÚ je dnes problematické zistiť, ktorých skupín sa úbytok voličov týkal viac a ktorých menej. Živnostníci sú cieľovou skupinou pre ktorúkoľvek stredopravú stranu, no nemyslím si, že by boli jednoznačnou prioritou pre SDKÚ,“ dodáva Haulík.

Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová síce ocenila, že sa nájde niekto, kto vie zmeniť názor presadzovaný svojimi predchodcami, ale jedno vyjadrenie či ospravedlnenie podľa nej nestačí.

„My máme ťažké srdce na celú bývalú koalíciu, pretože na tú sme sa veľmi spoliehali, no sklamali nás. Skôr na nás zaútočili a živnostníci majú skutočne zlú situáciu aj dnes, hoci táto skupina je veľmi dôležitá pre spoločnosť a má skutočný potenciál pre ďalší rozvoj ekonomiky,“ argumentuje Kromerová s tým, že odhadnúť zatiaľ nevie ani spoluprácu so Smerom. Napriek tomu očakáva, že docení váhu živnostenského stavu a jeho dôležitosť pre celú ekonomiku.

Reforma daní a odvodov, ktorá bola pôvodne jedným z kľúčových bodov volebného programu SaS, mala zaviesť superhrubú mzdu, zmeniť sociálne a zdravotné odvody. Reálne náklady alebo 40-percentné paušálne výdavky si živnostníci podľa návrhu mali uplatňovať najviac do sumy 200 eur, čiže v konečnom dôsledku tak mala väčšina z nich na konci mesiaca vidieť na účte menej.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba