Fruni si odsedí 11,5 roka za podvod

Najvyšší súd potvrdil bývalému šéfovi skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimírovi Frunimu za podvod trest 11 rokov a šesť mesiacov v najťažšom väzení. Fruni tak neuspel pri odvolaní voči rozsudku Špeciálneho súdu zo začiatku roka, ktorý mu okrem väzenia určil aj trest prepadnutia majetku. Rovnaký verdikt potvrdil Najvyšší súd aj Fruniho spoločníkovi Františkovi Matikovi, ktorý je však stále na úteku.

30.05.2007 16:06 , aktualizované: 16:19
Vladimír Fruni Foto:
Špeciálny súd odsúdil Vladimíra Fruniho na 11,5 roka väzenia.
debata

Krach Fruniho firiem pripravil v roku 2002 desaťtisíce klientov spolu o miliardové úspory. Spoločnosti vylákali od ľudí prostredníctvom masívnej reklamnej kampane vklady a sľubovali im obrovské výnosy, hoci vedeli, že ich nemôžu splniť. Výnosy sa tak do krachu vyplácali z vkladov ďalších ľudí, pričom skutočné zisky spoločností z obchodnej činnosti v takejto „pyramídovej hre“ podľa súdov nestačili ani na pokrytie ich prevádzkových nákladov.


Napíšte nám svoj názor na tema.pravda.sk – Aký je váš názor na záver kauzy Horizont a BMG? Niektoré z nich sa môžu dostať aj do papierového vydania Pravdy.


Predseda senátu Najvyššieho súdu zamietnutie odvolaní odôvodnil tým, že Špeciálny súd neurobil v procese žiadnu chybu, ktorá by mohla mať vplyv na objasnenie podvodu. „To, že išlo o pyramídovú hru, jednoznačne vyplýva z viacerých okolností,“ povedal sudca.

Obžalovaný Fruni i jeho advokáti naopak už skôr namietali, že proces pred Špeciálnym súdom bol nespravodlivý. Obhajca Milan Kuzma po skončení pojednávania novinárom povedal, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.

Fruni v minulosti tvrdil, že spoločnosti by neskrachovali, ak by ich pobočky vo februári 2002 nezavrela polícia. To však popieral predseda senátu. „Zo strany štátu prostredníctvom polície došlo k tomu zásahu veľmi neskoro,“ povedal. Sudca tiež štátu vyčítal, že nebankové spoločnosti mohli pôsobiť bez jeho dohľadu.

Podobné argumentovali aj zástupcovia poškodených klientov. „Štát mohol tomu zabrániť. Mal na to dostatok času a nekonal,“ povedal Štefan Šipoš zo Združenia občanov poškodených nebankovými subjektmi. Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová však ešte v roku 2000 varovala, že ukladanie úspor do nebankových spoločností je mimoriadne riskantné. Na riziká v tom čase tiež upozorňovali viacerí odborníci, podľa ktorých spoločnosti sľubovali klientom nerealistické výnosy.

Poškodení klienti počas predošlej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) neuspeli s požiadavkou na odškodnenie. Podľa bývalého kabinetu by sa tak mohli v budúcnosti objaviť nároky na preplatenie akýchkoľvek rizikových investícií. Poškodeným klientom naopak čiastočné odškodnenie sľúbila súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Okrem Fruniho a Matika bol v januári na Špeciálnom súde odsúdený aj ďalší manažér spoločností Marián Šebeščák. Ten sa však na rozdiel od jeho komplicov neodvolal a jeho sedemročný trest už skôr nadobudol právoplatnosť. Na slobodu sa však možno už čoskoro dostane vďaka podmienečnému prepusteniu.

Po rozhodnutí v kauze samotných majiteľov Horizontu a BMG čaká Najvyšší súd ešte odvolací proces s podnikateľom Jozefom Majským. Špeciálny súd ho totiž nedávno odsúdil za tunelovanie skrachovaných nebankových spoločností na dvanásť rokov najťažšieho väzenia.

debata chyba