Ftáčnik zarobí menej ako starostka

Ľavicoví primátori dvoch najväčších slovenských miest to nebudú mať ľahké. Mestské zastupiteľstvá, v ktorých má prevahu pravica, im už dali pocítiť, kto má v rukách moc.

22.12.2010 06:00
Milan Ftáčnik Foto:
Milan Ftáčnik bude mať menší plat ako jeho predchodca Andrej Ďurkovský.
debata (50)

Milanovi Ftáčnikovi (nezávislý s podporou Smeru) v Bratislave a Richardovi Rašimu (Smer, Most-Híd) v Košiciach mestskí poslanci schválili oveľa nižší plat, ako mali ich pravicoví predchodcovia. Raši dostal minimálny plat, Ftáčnik ako primátor zarobí menej ako starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

Keďže Ftáčnik ešte stále nemá zvolených námestníkov, plat mu navrhol mestský poslanec Ivo Nesrovnal (SDKÚ), a to vo výške 4 741 eur. Aj keď ide o neprimerane nízku sumu, proti návrhu nikto nenamietal. Hoci Nesrovnal také výrazné zníženie primátorského platu ničím nevysvetlil, mestskí poslanci jeho návrh drvivou väčšinou schválili. Za ich bolo 39 zo 41 prítomných, proti nehlasoval nikto.

Ftáčnikov predchodca Andrej Ďurkovský pritom zarábal až 5 927 eur. Nový primátor, ktorý bude zodpovedať za metropolu s takmer pol miliónom obyvateľov, dostal navyše menej ako Tatiana Rosová (SDKÚ), starostka Starého Mesta, kde žije iba 40-tisíc ľudí. Tej miestni poslanci schválili maximálny možný plat 4 780 eur. Aj nový starosta Petržalky Vladimír Bajan obišiel dobre. Poslanci mu odsúhlasili 4 154 eur.

Raši dostal minimum

Košický primátor Richard Raši bude mať zatiaľ minimálny plat, ktorý mu vyplýva zo zákona. Ide o sumu 2 964 eur v hrubom. Pôvodne mu nový viceprimátor Ladislav Lazár (Smer) navrhol plat vo výške 1,7-násobku zákonom stanoveného minima, čo je 5 030 eur. Dostával by tak rovnako ako predošlý primátor František Knapík (KDH). Návrh však vyvolal živú diskusiu. Minimálny plat najprv navrhoval opozičný poslanec Ján Suli. V hlasovaní to neprešlo. Opozičným poslancom prekážalo aj to, že primátor je zároveň poslancom parlamentu, a preto môže v Košiciach chýbať. Lazár kontroval tým, že práca primátora nie je len o tom, aby sedel v Košiciach. Navrhovaná výška platu sa nepáčila ani nezávislému poslancovi Alfonzovi Halenárovi. „Zatiaľ primátor nič nedokázal, ak bude mať výsledky, nech má pokojne aj dvojnásobok,“ povedal.

S výškou platu bol paradoxne spokojný aj primátor. „Treba priznať, že som vo funkcii prvý deň a okrem toho, že som viedol zastupiteľstvo, som zatiaľ nič neurobil,“ komentoval výsledok Raši. Dodal, že spolu s viceprimátorom Lazárom, ktorý je tiež poslancom Národnej rady, budú svoje parlamentné výplaty pravidelne posielať na špeciálny účet. Z toho sa vytvorí fond a peniaze sa prerozdelia na dobročinné účely v Košiciach. Rozhodovať o tom bude komisia. Pomerne hladko prebehla v Košiciach voľba zástupcov primátora. Nakoniec prešli koaliční kandidáti Ladislav Lazár a Renáta Lenártová (Most-Híd).

Dve funkcie, dva platy

Okrem Rašiho sa primátormi a starostami stali aj iní poslanci parlamentu. Podľa zákona môžu poberať viacero platov. V Žiline si dal poslanec Smeru Igor Choma schváliť minimálny plat vo výške 2 636 eur. Je však ochotný prehodnotiť poberanie dvoch platov. „V prípade, že niekto bude tieto peniaze potrebovať, prečo nie. Na druhej strane budem robiť výkon jednej aj druhej funkcie naplno. Pokiaľ nechcem kradnúť, privítam každý oficiálny plat,“ zdôvodnil Choma.

Starostka bratislavského Starého Mesta a poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová sa svojho poslaneckého platu vo výške 3 415 eur vzdá na verejnoprospešné ciele. Rosová hovorí , že jej celkový príjem zo starostovskej funkcie bude bez 50 percent odmien, ktoré dostával jej predchodca Andrej Petrek (nezávislý). Ten však poberal plat 3 872 eur, teda asi o 900 eur menej ako Rosová. Ako navyše upozornila jeho bývalá hovorkyňa Alena Kopřivová, odmeny mu poslanci niekoľkokrát ani neschválili.

Platy starostov a primátorov by sa na budúci rok mali zmeniť. V druhom čítaní je návrh koaličných poslancov, ktorý počíta so znížením platov predstaviteľov samospráv o 10 percent. Neobmedzí sa však ich horná hranica. Teraz môže zastupiteľstvo zvýšiť platy na dvojnásobok. Predstavitelia obcí a miest po novom prídu o odmeny.

50 debata chyba