Galko musí odísť

Najprv šok a potom pobúrenie. Také boli reakcie väčšiny politikov na odhalenie škandalózneho odpočúvania novinárov vojenskou tajnou službou. V kauze už začali padať aj trestné oznámenia.

21.11.2011 21:00
Galko, kresba, Danglár Foto:
Karikatúra Ľubomíra Galka od Danglára
debata (160)

Po počiatočných pochybnostiach o pravdivosti tvrdení, ktoré v pondelok priniesli Pravda a Nový Čas, všetkých presvedčil samotný minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Po stretnutí s premiérkou ich potvrdil vyhlásením, že dáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.

Politici naprieč celým politickým spektrom s výnimkou SaS žiadajú dôsledné vyšetrenie odpočúvania troch novinárov denníka Pravda a šéfa televízie TA3 Michala Gučíka.

Príkaz dal sudca, je to na jeho zodpovednosti

Príkaz na odpočúvanie dal podľa našich informácií sudca. Podľa šéfredaktorky denníka Pravda Nory Sliškovej je to o to horšie a škandalóznejšie. „Sudca je inštancia, ktorá má chrániť občanov, musí podrobne skúmať, či sú zákonné dôvody na nasadenie odpočúvania. Ak dal súhlas na sledovanie novinárov, je to na jeho zodpovednosti. V právnom štáte nemôžu existovať dôvody na odpočúvanie novinárov,“ uzavrela šéfredaktorka. V pondelok bola vypovedať na Generálnej prokuratúre a podala trestné oznámenie.

„Prokurátor preverí všetky dostupné skutočnosti a rozhodne o ďalšom postupe. Detailnejšie informácie v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ povedala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Na základe medializovaných informácií už začala konať aj polícia. Postup koordinuje v spolupráci s kompetentnými zložkami prokuratúry.

Galko neodpovedá na otázky novinárov

Galko na kauzu reagoval len krátkym vyhlásením pred novinármi. Otázky však nepripustil. Neodpovedal ani na tie, ktoré mu redakcia poslala na ministerstvo. Denník Pravda sa ho pýtal, či bol informovaný, že riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva žiadal o odpočúvanie novinárov, či takúto žiadosť podpísal alebo splnomocnil na to šéfa VOS. Nereagoval ani na otázku, ako je možné, že spravodajská služba zisťuje také veci, ako je elektronické zabezpečenie kancelárie riaditeľa TA3 a či môže vylúčiť, že nedošlo k prehliadke jeho kancelárie.

Kauzu odpočúvania sa minister snažil zľahčiť svojím bojom proti korupcii. „Chcel by som z tohto miesta odkázať všetkým tým, ktorí si mysleli alebo si myslia, že stoja nad zákonom, že takéto politické hry na mňa neplatia. Ja budem naďalej bojovať proti korupcii, proti všetkým špinavým praktikám a biznisom, ktoré sa diali na rezorte obrany,“ vyhlásil.

Gašparovič a Radičová žiadajú prešetrenie kauzy

Veľmi stručne sa k odpočúvaniu novinárov zatiaľ vyjadrila premiérka Iveta Radičová. „Podozrenia o odpočúvaní novinárov je potrebné dôkladne prešetriť,“ vyhlásila po stretnutí s ministrom, ktoré sa oproti pôvodnému plánu podstatne pretiahlo. Obrátila sa aj na Úrad boja proti korupcii, aby preveril, či údajné aktivity Vojenského spravodajstva nezasiahli do práv a právom chránených záujmov v trestnoprávnej rovine.

Dôkladné vyšetrenie odpočúvania žiada aj prezident Ivan Gašparovič. Ak by sa preukázalo nelegálne odpočúvanie novinárov ako pravdivé, prezident ho označil za neprijateľné a potom by minister nemal byť ďalej vo funkcii.

Kauzou sa už v utorok budú zaoberať aj parlamentné výbory pre obranu a bezpečnosť a pre kontrolu činnosti VOS. Hoci Galko na obed tvrdil, že o prešetrenie odpočúvania ich požiadal on, šéfovia výborov ich zvolanie oznámili už v pondelok ráno. Predseda branno-bezpečnostného výboru Martin Fedor (SDKÚ) skonštatoval, že odpočúvanie novinárov nie je prípustné ani v prípade, ak bolo uskutočňované legálnym spôsobom. „Myslím si, že to nie je v poriadku ani v prípade, ak by také odpočúvanie alebo rozpracovanie odobril sudca,“ zdôraznil Fedor.

Predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Peter Žiga (Smer) sa zatiaľ nechcel vyjadriť k tomu, či Vojenské obranné spravodajstvo neporušilo zákon, keď si z odpočúvania vyhotovilo aj prepisy rozhovorov a na sledované osoby si založilo spisy. „To musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa tým podľa najnovších informácií už aj začali zaoberať. Určite je to však neštandardné,“ zhodnotil Žiga.

Podľa Jána Budaja, ktorý bol po roku 1998 členom branno-bezpečnostného výboru, však výbory nič nevyšetria, pretože sa nedopracujú k žiadnym informáciám. On sám z výboru napokon odišiel. „Zistil som, že nebudeme vedieť nič,“ vysvetľuje Budaj. „Jediné konkrétne fakty, ku ktorým sme sa ako poslanci dostali, bola výška rozpočtu SIS,“ spresnil. Podľa neho sa Vojenské obranné spravodajstvo stalo druhou tajnou službou v krajine, ktorá nie je kontrolovaná. „O téme kontroly tajných služieb sa nediskutuje, vždy sa na ňu zabúda a zamieta sa pod koberec,“ povedal Budaj.

Odpočúvanie odsudzujú koaličné strany aj opozícia, SaS stojí za Galkom

Odpočúvanie novinárov odsúdili aj koaličné strany. Most-Híd žiada okamžité vyšetrenie a následné vyvodenie dôsledkov. „Táto vec musí byť okamžite prešetrená a podľa záveru žiadame aj vyvodenie personálnej a politickej zodpovednosti,“ povedal predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa sa „musí vyvodiť zodpovednosť nielen trestnoprávna, ale aj politická“. Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda skonštatoval, že „vzhľadom na skúsenosti, ktoré mám, môžem len zopakovať, že to, čo som počul a videl, je také divoké, že sa mi to nechce uveriť“.

Rovnako reagoval aj opozičný Smer. Ten išiel ešte ďalej. Podľa jeho predsedu Roberta Fica minister by mal odstúpiť, a keď to sám neurobil, mala ho okamžite odvolať premiérka bez ohľadu na to, či bolo odpočúvanie so súhlasom sudcu, alebo bez neho. To totiž podľa Fica nie je rozhodujúce. Zdôvodnil to tým, že sudcovia nie vždy vedia, o aké telefónne čísla ide, keď dostanú návrh na odpočúvanie.

„Nič to nezmení na zneužívaní politickej moci a na škandalóznom rozmere tejto kauzy, pretože môžete hocijaké čísla podstrčiť na súd a súd to môže podpísať,“ zdôraznil Fico s tým, že dôležité sú informácie, ktoré sa odpočúvaním získali – v tomto prípade teda aj čísla a stav bankových účtov, bezpečnostné kódy na otvorenie dverí, zdravotný stav konkrétnych ľudí a ďalšie podrobnosti. Podľa Fica pritom médiá zrejme majú k dispozícii len časť toho, čo sa naozaj odpočúvalo.

Fico nemá pochybnosti ani o tom, že sa celé odpočúvanie dialo s vedomím Galka. Minister obrany podľa neho tieto veci „miloval“. „Každé ráno začínal na úrade len spravodajskými informáciami. Toto máme zo zdroja z ministerstva obrany. On to zbožňoval. Však mu trochu aj tie uši narástli podľa toho, ako počúval, počúval a počúval. Preto vylučujem, že by pán Galko o tom nevedel. Musel o tom vedieť,“ dodal Fico a pripomenul, že ľudí, ktorí viedli vojenskú tajnú službu, si vybral práve Galko.

SaS má iný názor a ministrovi naďalej dôveruje. Strana vo svojom stanovisku napísala, že Galko ju informoval o krokoch, ktoré sa chystá v kauze podniknúť. „V prípade podobných podozrení považujeme za najvhodnejšie obrátiť sa na Osobitný kontrolný výbor Národnej rady na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva,“ uvádza sa vo vyjadrení SaS. Ako sa v ňom dodáva, strana dôveruje krokom, ktoré minister obrany na prešetrenie celej tejto situácie podniká.

Vydavatelia žiadajú vyvodenie zodpovednosti

Podľa Združenia vydavateľov periodickej tlače je však odpočúvanie novinárov nielen neprípustné, ale aj nezlučiteľné so zákonmi SR. Pre združenie je podľa jeho vyhlásenia „absolútne neprijateľné, že prišlo k tomuto bezprecedentnému kroku zo strany štátneho orgánu – VOS. Nevieme si predstaviť zákonný dôvod, ktorý k tomu viedol a ktorý súd schválil“.

Vydavatelia žiadajú vyvodenie zodpovednosti a označenie a zverejnenie vinníkov. „Považujeme za neprípustné, aby bola takýmto spôsobom ohrozovaná a porušovaná sloboda slova a tlače a aby boli takýmito praktikami zastrašovaní novinári vykonávajúci si svoju prácu,“ končí sa vyhlásenie.

160 debata chyba