Čaplovič by dal študentom v zahraničí sociálne štipendiá, ale dnes to nejde

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer) nemá problém dávať sociálne štipendiá slovenským študentom, ktorí študujú na vysokých školách v zahraničí. V súčasnosti to však podľa neho nie je možné.

13.12.2012 09:47 , aktualizované: 10:39
Dušan Čaplovič Foto:
Minister školstva Dušan Čaplovič
debata (3)

„Pani poslankyňa, dobrý návrh. Ale povedzte mi, ako my dokážeme overiť údaje o našich študentoch v zahraničí? Toto je jediný problém. Inak nemám žiadny problém s tým, aby dostávali sociálne štipendiá aj študenti, ktorí študujú v zahraničí,“ reagoval Čaplovič na návrh Moniky Gibalovej z KDH, ktorá chcela umožniť slovenským študentom v zahraničí poberať sociálne štipendiá.

Minister poukázal na to, že údaje o študentoch si rezort vie zistiť vo vnútornom systéme SR cez slovenské verejné školy, ktoré majú svoje registre. „Ale v zahraničí to overiť nevieme. Takže momentálne to nevieme zabezpečiť, lebo to vo vzťahu k zahraničným vysokým školám nie je vydefinované. Musel by som mať uzavretú aj dohodu s ministerstvom školstva napríklad v ČR, aby sme si vedeli tieto veci vzájomne overovať, aby sme systémy vzájomne prepojili,“ vysvetlil šéf rezortu školstva.

Čaplovič uznáva, že je čoraz viac študentov na sociálnych dávkach a v budúcnosti by sa otázka sociálnych štipendií pre slovenských študentov v zahraničí mohla nejako riešiť. „Ale v súčasnom stave je váš návrh, i keď je akokoľvek rozumný a cielený správne, nevykonateľný,“ uzavrel Čaplovič.

Gibalová navrhovala sociálne štipendiá v pozmeňujúcom návrhu k vládnej vysokoškolskej novele, ktorá má predĺžiť externé štúdium a reaguje aj na problematiku tzv. lietajúcich profesorov. Pôvodný návrh novely počíta s tým, že vysokoškolskí učitelia by mali odpracovať maximálne 69 hodín týždenne.

Právna norma má zároveň posilniť kompetencie Akreditačnej komisie vo vzťahu k systému habilitačných konaní a vymenúvania profesorov. Novela je v druhom čítaní a prejde ešte zmenami, keďže je k nej viacero pozmeňujúcich návrhov.

3 debata chyba