Guantánamo otriasa vzťahmi únie s USA

Týždeň pred summitom EÚ a USA vo Viedni vysiela EÚ signály o tom, že niektoré americké postupy v "globálnej vojne proti terorizmu" nie je viac ochotná akceptovať. V rezolúcii prijatej Európskym parlamentom žiadajú poslanci, aby USA "zatvorili väznice na Gauntáname a dodržiavali medzinárodné práva".

13.06.2006 23:00
debata

V kubánskom tábore americkej armády naďalej zadržiavajú 465 ľudí, pričom za posledné štyri roky obvinili úrady len desiatich z nich. Podľa Európskeho parlamentu sa americkým úradom aj napriek "značnému úsiliu“ nepodarilo vyriešiť skutočný problém, ktorým sú „obavy z nerešpektovania právneho štátu a medzinárodného práva“.

Víkendová samovražda troch väzňov a následné vysvetlenie šéfa tábora Harryho Harrisa, že „išlo o vojnový akt“, pobúrila v pondelok šéfov európskej diplomacie na stretnutí v Luxemburgu. "Je zložité pochopiť, prečo samovražda troch ľudí predstavuje útok na Ameriku. V americkej mentalite sa musí niečo zmeniť,“ vyhlásil šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn. Za zatvorenie zariadenia, ktorého vyšetrovatelia sú podľa Európskeho parlamentu podozriví z používania „špeciálnych metód vyšetrovania, vrátane sexuálneho ponižovania, dusenia vodou a podobne“, sa vyslovila aj komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldnerová.

Otázka Guantánama získala vzácnu podporu tradičných ideových nepriateľov v Európskom parlamente. „Mojím presvedčením je zavrieť. Také zariadenie je neudržateľné. Samovražda troch väzňov ukazuje, že podmienky tam nie sú dobré,“ povedal pre Pravdu Miroslav Mikolášik (KDH). Monika Beňová zo Smeru hovorí o "hanbe pre Spojené štáty“. "Ak dokážeme byť veľmi razantní k Ruskej federácii, mali byť sme byť dôrazní aj k USA,“ zdôraznila Beňová.

Zatiaľ čo v otázke zatvorenia Guantánama panuje zhoda, pravica a ľavica sú rozdelené v posudzovaní "údajných aktivít CIA“. Dočasný vyšetrovací výbor Európskeho parlamentu vedený talianskym socialistom Claudiom Favom hlasoval začiatkom týždňa o hodnotiacej správe. Podľa dokumentu vykonala CIA od roku 2001 v Európe viac ako 1 000 podozrivých letov a niekoľko desiatok osôb bolo buď unesených, alebo nezákonne vydaných americkej tajnej službe.

Mikolášika, člena vyšetrovacieho výboru, správa nepresvedčila. "Fava je socialista, začínal ako mladý komunista, je to človek, ktorý nemá rád Ameriku,“ vysvetľuje poslanec z najsilnejšej ľudoveckej frakcie v Európskom parlamente, ktorá preto text nepodporila. „Komunistom som nikdy nebol, ale v tejto správe nejde o to, ale o fakty,“ povedal pre Pravdu na svoju obranu Fava.

Podľa spravodajcu "CIA vykonávala v Európe nezákonné operácie“, a nie je „možné, aby o tom vlády jednotlivých krajín nevedeli“. Konzervatívci tento výklad odmietajú. Podľa Mikolášika si časť ľavice "urobila z antiamerikanizmu súkromnú agendu“. Beňová, takisto členka výboru, považuje tieto obvinenia za absurdné. "Nemyslím si, že by táto správa mala byť začiatkom narúšania transatlantických vzťahov. Aj USA musia počítať s tým, že ak ich tajná služba takéto niečo robí, potom európske inštitúcie majú povinnosť sa vyjadriť.“

debata chyba