Harabin stále tají priznania sudcov

Verejnosť už osem mesiacov márne čaká na majetkové priznania sudcov za rok 2009. Predseda Súdnej rady Štefan Harabin ich zatiaľ nezverejnil na internete, hoci mu to prikazuje zákon. Súdna rada nevie povedať, kedy tak urobí.

30.11.2010 08:08
štefan harabin, sudca Foto:
Predseda Súdnej rady a Najvyššieho sudu SR Štefan Harabin.
debata (12)

Oznámenia zvyšných ústavných činiteľov a štátnych funkcionárov, ktoré sú povinní podávať každoročne do 31. marca, umiestnila Národná rada na internet už pred viac ako štvrť rokom. Súdna rada má pritom pri kontrole priznaní jednoduchšiu prácu.

Na rozdiel od politikov totiž sudcovia už druhý rok nemusia vďaka formuláru, ktorý zaviedol Štefan Harabin, vypĺňať podrobné údaje o svojom majetku, ale iba jeho prírastky a úbytky. Veľká časť sudcov vlani do priznaní za rok 2008 uviedla iba trikrát formulku „bez zmeny“. Rovnako stručné priznania mohli odovzdať i tento rok.

Kancelária Súdnej rady už pred dvoma mesiacmi vysvetľovala, že oproti kancelárii Národnej rady mešká preto, lebo má k dispozícii nový počítačový program, do ktorého treba ručne nahodiť údaje z priznaní. Nový systém má automaticky vyhodnocovať majetkový prírastok sudcov. Bližšie informácie o programe teraz kancelária odmietla zverejniť.

Vedúca kancelárie na zasadnutí Súdnej rady pred dvoma týždňami (15. novembra) informovala, že všetky majetkové priznania boli v programovom vybavení už spracované a budú predložené predsedovi rady Štefanovi Harabinovi na „ďalšiu realizáciu“.

„Ide iba o technickú kontrolu a správnosť údajov, aby sa minimalizovali chyby z minulosti,“ odpovedala rada na otázku, prečo odvtedy priznania nezverejnila. Na dve možné chyby Pravda upozornila už pred časom, rada ich zatiaľ neopravila.

Na internete chýbajú majetkové priznania doterajšieho predsedu Okresného súdu v Michalovciach Jozefa Soročinu a člena Súdnej rady a predsedu Okresného súdu Bratislava III Jozefa Molnára za rok 2007. Keďže v roku 2008 boli majetkové pomery oboch sudcov „bez zmeny“, nie je možné zistiť nič o ich majetku. Staršie majetkové priznania (za roky 2006, 2005 atď.) totiž Súdna rada nezverejňuje.

Molnár pritom Pravde potvrdil, že priznanie za rok 2007 podal. Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že povinnosť si splnil aj Soročina. Súdna rada vec doteraz nevysvetlila.

Na zverejnenie priznaní zákon Harabinovi neurčuje žiadnu lehotu. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská mu však odkázala, že by mal dbať o dobré meno justície. „Majetkové priznania sudcov sú dôležitým nástrojom odhaľovania prípadnej korupcie v súdnictve a ich oneskorené zverejňovanie je zlým signálom pre verejnosť,“ odkázala.

12 debata chyba