OBSE okresáva Maďaričov zákon + VIDEO

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) pri tlačovom zákone cúvol pred zahraničím. Pre zástupcov OBSE pripustil, že ho zmierni. Kým Maďarič vo štvrtok riešil výhrady zvonku, pribudli mu problémy doma. Šéf HZDS Vladimír Mečiar mu odkázal, že istú podporu nemá ani v koalícii.

08.02.2008 06:02 , aktualizované: 09:32
Miklós Haraszti Foto:
Zástupca pre Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre slobodu médií Miklós Haraszti.
debata

Maďarič v stredu rokoval s predstaviteľom OBSE pre médiá Miklósom Harasztim, ktorý mu vyčítal, že novým tlačovým zákonom vážne zasahuje do slobody tlače. Hoci Maďarič ešte nedávno trval na tom, že návrh spĺňa európske normy, na schôdzke podľa Harasztiho nevylúčil zmeny.

Komentár Daga Daniša: Kde sa dvaja bijú…

„Po rozhovore som veľmi optimistický, pretože vidím záujem riešiť nedostatky,“ uviedol Haraszti. Maďarič s ním rokoval do neskorého večera. Po schôdzke sa k jej záverom nevyjadril minister, len jeho podriadený. Štátny tajomník Ivan Sečík nespresnil, ako ministerstvo plánuje zmeniť svoj pôvodný návrh, potvrdil len ochotu vyhovieť OBSE.

Haraszti v zákone kritizoval nejasné právo na odpoveď, ktoré by podľa neho mohli politici zneužiť na svoju publicitu. Nesprávne je podľa neho aj to, že pokuty za články by mal určovať ministerský úradník bez rozhodnutia súdu. ,,Novinár by vo svojej krajine ťahal za kratší koniec," povedal.

Maďarič vzal pripomienky OBSE podľa Harasztiho do úvahy, hoci rovnaké mali aj slovenskí vydavatelia a tých odmietol. O tlačový zákon sa začali zaujímať aj ďalšie európske inštitúcie a Brusel. Zákon sa rozhodli preskúmať európski socialisti, u ktorých sa Smer pokúša obnoviť si členstvo. Európski socialisti mali Smer prizvať už 14. februára, termín však zrejme posunú. „Je možné, že to bude na jar,“ dodala europoslankyňa za Smer Monika Beňová.

Stopercentné áno tlačovému zákonu zatiaľ nepovedali ani koaliční partneri Smeru. Výhrady má najmä HZDS. Pred prvým čítaním, keď predlohu napádala opozícia, stála Mečiarova strana pri Smere. Pri ďalšom schvaľovaní bude trvať na zmenách.

Podpredseda strany Milan Urbáni dodal, že strana sa radí s novinárskymi organizáciami. „Uvidíme, s čím prídeme pred druhým čítaním,“ konštatoval. „Budeme sa k tomu vyjadrovať, až keď (návrh) prejde všetkými medzinárodnými organizáciami. Ešte neprešiel,“ povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar. 

Ak začne Maďarič návrh prepisovať podľa pripomienok OBSE, so zmenami príde aj SNS. „Chýba mu právo respondenta na ucelenú výpoveď,“ povedal šéf poslancov za SNS Rafael Rafaj. To by znamenalo, že by novinár nesmel krátiť výpovede ľudí, ktorých oslovil.

Maďarič tvrdí, že zákon napriek kritike nestiahne. „To v nijakom prípade,“ povedal ešte pred stretnutím so zástupcami OBSE.

"Podľa opozície by bolo treba tlačový zákon prekopať úplne. Kým SMK stačí, ak Maďarič akceptuje pripomienky OBSE, SDKÚ chce ísť ešte ďalej.

SDKÚ však stále nepovedala, čo všetko by sa malo v zákone zmeniť, aby mohli zdvihnúť ruky za Lisabonskú zmluvu. „Ide o to, aby bol návrh v súlade s európskymi štandardami,“ povedal poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý.

Maďarič by mal podľa SDKÚ predovšetkým presnejšie naformulovať právo na odpoveď, ktoré kritizuje aj OBSE. „Malo by sa uplatňovať len pri poškodení dobrého mena a cti občana, jej rozsah by mal byť úmerný pôvodnému textu v novinách,“ povedal Galbavý.

Pre SDKÚ nie sú prijateľné ani pokuty, ktoré má zákon priniesť. „Tlačový zákon nesmie suplovať Trestný zákon,“ povedala poslankyňa Magdaléna Vášáryová.
O tlačovom zákone bude parlament hlasovať dnes. Definitívne by ho mal schváliť v marci.

debata chyba