Horský: Polčas rozpadu ešte nenastal

Politológ Michal Horský si myslí, že čas pádu vlády a jej prípadná rekonštrukcia môžu prísť v jeseni.

16.05.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
Horský Foto:
Politológ Michal Horský.
debata (1)

Vláda Ivety Radičovej dostala dôveru vo verejnom hlasovaní. V utorok sa bude o dôvere Radičovej a jej vláde pri voľbe generálneho prokurátora hlasovať tajne. Nie je nezvyčajné, aby sa dôvera Radičovej potvrdzovala tajným hlasovaním?
Áno, je to nezvyčajné. Zásluhu na tom však má predovšetkým premiérka, ktorá podmienila ďalší výkon svojej funkcie nezvolením bývalého generálneho prokurátora Trnku.

Bude Iveta Radičová premiérkou aj po 17. máji?
Nie je známe, či v decembri minulého roku pri voľbe generálneho prokurátora, keď takmer padla Radičová, išlo o anarchistický útok tzv. neposlušných poslancov, alebo o jej organizovaný odstrel. Čas, ktorý odvtedy uplynul, ukázal, že bez ministerskej predsedníčky Radičovej vládna koalícia nie je vstave obnoviť svoju vládnu moc, práve preto jej lídri urobia všetko pre to, aby vláda a premiérka 17. mája ešte prežili.

Nedozrel teda čas na rekonštrukciu vlády?
Myslím, že táto vláda ešte nemá polčas rozpadu. Ak dôjde k vážnej vládnej kríze, ktorá môže vyústiť buď do rekonštrukcie či úradníckej vlády, alebo predčasných volieb, tak je čas vinobrania – jeseň.

Prečo nie je reálne uvažovať o predčasných voľbách?
Na predčasné voľby nie sú politické strany pripravené. Žiadna z relevantných strán nevysiela signál, že speje k predčasným voľbám. Možno azda okrem SaS, ktorá vytiahla všetky svoje predvolebné opusy. Lídri vládnych strán si netrúfajú obnoviť súčasnú vládnu koalíciu, ani ju povaliť.

Prečo môže Radičová ďalej prekážať vo vláde?
Podľa mňa neprekáža iba vládnym stranám, ale vôbec straníckemu politickému spektru na Slovensku. Ona je typický predstaviteľ nepolitickej politiky, ktorý do nej vstúpil a udržal si čisté ruky. Výrazná časť skorumpovaných elít takúto političku nevládze dlho tolerovať. Dokladom tohto tvrdenia je aj okolnosť, akým spôsobom s vlastnou podpredsedníčkou strany nakladá SDKÚ, jej predseda a podpredseda.

Čo si myslíte o posledných rozdielnych stanoviskách Radičovej a SDKÚ v otázke podpory Petra Paludu za šéfa NBÚ alebo o nevôli ministrov SDKÚ podporiť vládny výbor pre práva neheterosexuálov?
Každá z týchto minikáuz má iné zdôvodnenie a pozadie. V zásade možno povedať, že za rozhodnutiami premiérky v tomto volebnom období nestojí ani jej vlastná politická strana, ani rozhodujúci lídri, ale skôr patová situácia, že s premiérkou sa vládnuť nedá a bez premiérky sa vládna moc stráca.

Keby si Radičová založila vlastnú stranu, bola by úspešná? Má na to predpoklady, aby sa pustila do takéhoto projektu?
V tomto čase veľká časť voličskej podpory pre SDKÚ pramení z politických postojov nie predsedu strany, ale premiérky Radičovej. Na druhej strane je zrejmé, že pani Radičová nepreukázala dostatočnú schopnosť, aby zabojovala o svoje miesto vo vlastnej strane a je aj veľmi problematické, či by dokázala skonštituovať novú stredopravú politickú silu. Aj preto vidno, že má minimálny vplyv na parlamentný poslanecký klub SDKÚ a to už ani nehovoríme o prezídiu strany.

Dá sa nájsť nejaká jednotiaca línia, ktorú možno pri uplatňovaní moci pripísať Radičovej?
Vláde skutočne chýba jednotiaca línia a silná osobnosť, ktorá by ju integrovala. Preto sa rozpadá na viac častí, kde jedna časť často robí iné ako druhá.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba