Interpol dal najvyššiu prioritu zatykaču na Kaddáfího

Interpol v piatok oznámil, že dal najvyššiu prioritu medzinárodnému zatykaču, ktorý je pre podozrenie zo spáchania zločinov proti ľudskosti vydaný na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa líbyjskej rozviedky Abdalláha Sanúsího.

09.09.2011 13:36 , aktualizované: 14:59
Muammar Kaddáfí Foto:
Muammar Kaddáfí
debata (2)

Medzinárodná policajná organizácia tak vyhovela žalobcovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) Luisovi Morenovi-Ocampovi, ktorý o vydanie takzvaného červeného upozornenia požiadal vo štvrtok.

Červené upozornenie je najvyššia priorita, ktorú môže Interpol zatykačom prideliť. Oprávňuje 188 členských štátov organizácie hľadané osoby predbežne zatknúť a vydať do krajiny, ktorá o nich bude žiadať.

Žalobca ICC 27. júna obvinil Kaddáfího, jeho syna a švagra zo zločinov proti ľudskosti, ktoré údajne spáchali v Líbyi od 15. februára, a nechal na nich vystaviť medzinárodný zatykač.

Červené upozornenie „zásadne obmedzí možnosti týchto troch mužov prekročiť hranice“ a pomôže pri ich hľadaní a dolapení, uviedol podľa agentúry AFP generálny tajomník Interpolu Ronald Noble.

Povstalci majú na pátranie zvláštny útvar

Líbyjskí povstalci sa snažia vypátrať Kaddáfího pomocou osobitného útvaru, ktorý odpočúva telefonáty jeho podporovateľov, skúma družicové snímky a vypočúva svedkov. Ako tvrdí nemenovaný predstaviteľ francúzskej spravodajskej služby, Líbyjčania získavajú väčšinu informácií priamo v teréne, využívajú však pomoc Francúzska a iných západných krajín. Podľa tlačovej agentúry AP, ktorá sa odvoláva na „troch bývalých predstaviteľov Spojených štátov“, pri pátraní asistujú aj „malé tímy“ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Hovorca povstaleckej vojenskej rady v Tripolise Anís Šaríf v rozhovore pre AP uviedol, že špeciálna jednotka má vyše 200 príslušníkov spolupracujúcich s operačným centrom v hlavnom meste. Tvrdí pritom, že Kaddáfí sa nestále presúva v malom konvoji vozidiel a spravidla sa nikde nezdrží dlhšie ako dve alebo tri hodiny. Podľa Šarifa však jeho pohyb sledujú a samotné zadržanie je už len „otázkou času“.

Kaddáfí sa už celé mesiace neukázal na verejnosti a miesto jeho pobytu zostáva záhadou aj niekoľko týždňov po tom, ako jeho protivníci prevzali kontrolu nad Tripolisom. Zadržanie dlhoročného vodcu by znamenalo symbolické zavŕšenie revolúcie a zabránilo by mu v ďalšom podnecovaní k vzbure proti novému režimu. Medzi Líbyjčanmi sa medzitým šíria dohady, podľa ktorých sa Kaddáfí ukrýva v bunkri hlboko pod Tripolisom alebo ušiel do susedného Nigeru či Alžírska. Vo svojej najnovšej audionahrávke, ktorú vo štvrtok zverejnila sýrska televízia ar-Ráí, však Kaddáfí tvrdenia o odchode do exilu označil za klamstvá.

Ako informoval bývalý povstalecký bojovník, ktorý si želal zostať v anonymite, revolučné sily minulý týždeň na základe jedného z tipov prehľadali vilu na okraji hlavného mesta. Kaddáfího v nej síce nenašli, domnievajú sa však, že sa v nej naozaj ukrýval a ušiel len necelú hodinu pred operáciou pomocou tajného tunela. Dôkazom mali byť stále bežiace počítače a teplé šálky s čajom. Povstalci v dome zadržali dve osoby a bližšie nešpecifikované dokumenty. Kaddáfího protivníci teraz vychádzajú z výpovedí očitých svedkov a informátorov, podľa ktorých sa unikajúci vodca presunul do niektorého z miest považovaných za posledné bašty starého režimu. Okrem rodnej Syrty na stredomorskom pobreží by sa tak mohol ukrývať v Baní Valíd ležiacom necelých 150 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu alebo v odľahlom púštnom meste Sabhá.

2 debata chyba