Islamisti plánovali útoky v Európe. Nie je isté, či je hrozba už zažehnaná

Západné spravodajské služby odhalili plány islamských radikálov na vražedné útoky v britských, francúzskych a nemeckých mestách, uviedla britská stanica BBC. Podľa niektorých európskych bezpečnostných zdrojov sa plány už podarilo prekaziť. Americkí predstavitelia potvrdili prípravu atentátov, ale nepotvrdili ani nevyvrátili ich zmarenie. Len všeobecne zdôraznili, že hrozba zo strany islamistov trvá.

29.09.2010 13:56
debata (16)

Podľa televíznej stanice Sky News ozbrojenci so základňami v Pakistane plánovali útoky súčasne v Londýne a vo veľkých mestách vo Francúzsku a Nemecku. Televízia s odvolaním sa na nemenované spravodajské zdroje uistila, že bezpečnostné zložky tieto plány prekazili.
Podľa amerických bezpečnostných predstaviteľov však hrozba plánovaného útoku či útokov pokračuje, uviedla agentúra Reuters.

Úrady v jednotlivých západoeurópskych krajinách bez ďalšieho spresnenia uistili, že žiadna konkrétna hrozba teraz neexistuje. „Žiadne poznatky o nejakých bezprostredných atentátoch v Nemecku v súčasnosti nemáme,“ uviedol hovorca nemeckého ministerstva vnútra Stefan Paris. Riaditeľ amerických tajných služieb James Clapper však zdôraznil, že islamská teroristická sieť al-Kajdá je stále odhodlaná zaútočiť v Európe i v Spojených štátoch.

Médiá spresnili, že plánované útoky sa mali podobať tým, ktoré v roku 2008 urobili pakistanskí ozbrojenci súčasne v hoteli, na hlavnej stanici a na ďalších miestach v indickom Bombaji. Zahynulo vtedy viac ako 160 ľudí.

Al-Kájda pripravovala najzávažnejšie útoky za posledné roky

BBC spresnila, že vodcovia al-Kájdy na kmeňových územiach v Pakistane začali s prípravou malých dobre vyzbrojených kománd islamskej svätej vojny. Do príprav sa vraj zapojilo aj fundamentalistické hnutie Taliban, pravdepodobne však aj ďalšie islamské skupiny. „Ide o najzávažnejší plán útokov, aké al-Kajdá v posledných rokoch pripravovala,“ myslí si BBC. Cieľom mali byť ľahko dostupné miesta s množstvom ľudí, uviedli zdroje bez bližšieho spresnenia.

Plán bol „v pokročilom štádiu, ale nie vo fáze bezprostrednej hrozby“. Londýn, Paríž a Berlín potvrdili, že v poslednej dobe nezvýšili úroveň bezpečnostných opatrení vo svojich krajinách. Západné metropoly udržiavajú zvýšenú pohotovosť už roky, hlavne od atentátov na vlaky v Madride v 2004, kedy zomrelo 191 osôb, a v Londýne v roku 2005, keď štyria islamskí samovrahovia zabili v metre a autobuse 52 ľudí.

Televízia Sky News uviedla, že plány útokov boli odhalené na základe spolupráce spravodajských služieb Británie, Franúczska, Nemecka a USA. Americká televízna stanica ABC s odvolaním sa na policajné a spravodajské zdroje v Európe a USA spresnila, že na stopu plánovaných atentátov prišli pri výsluchu istého nemeckého občana podozrivého z terorizmu. Muža zatkli koncom leta, keď sa snažil dostať z Ázie späť do Európy. Teraz ho vraj väznia na americkej základni Bagrám v Afganistane.

Americké bezpečnostné služby zaznamenali podľa agentúry AP väčšiu aktivitu islamských sietí okolo výročia samovražedných atentátov z 11. septembra 2001. Po odhalení príprav atentátov v Európe začali pomáhať Európanom hrozbu odvrátiť, a to i vojenskými údermi na pozície islamistov v Pakistane.

Francúzsky minister vnútra Brice Hortefeux minulý týždeň povedal, že existuje „bezprostredné nebezpečenstvo atentátov“. Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová nedávno uviedla, že americkí odborníci a ich zahraniční partneri zaznamenali zvýšenú aktivitu rôznorodých skupín proti Západu.

O vierohodnej hrozbe útokov islamsitických kománd v Európe a možno i v USA bol informovaný aj americký prezident Barack Obama. Parížska polícia v utorok kvôli hrozbe útoku evakuovala Eiffelovu vežu. Išlo však o falošný poplach, štvrtý podobného druhu v krajine za posledné týždne.

16 debata chyba