Jednotky KFOR uzavreli priechody do Srbska

Príslušníci mierovej misie NATO v Kosove (KFOR) uzavreli dva hraničné priechody do Srbska a posilnili svoje jednotky v pohraničnej oblasti v dôsledku "veľmi vážnej, eskalujúcej situácie". Oznámila to polícia v kosovskom hlavnom meste Priština. Srbskí demonštranti podpálili a zničili pohraničné stanovište s označením Gate 1 v Jarinji a zaútočili aj na hraničný priechod Brnjak pri Zubinom Potoku na Srbmi obývanom severe Kosova. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne zranenia ani obete na životoch.

19.02.2008 13:06 , aktualizované: 16:49
Srbi podpálili hranice s Kosovom Foto: ,
Vojaci KFOR pozorujú horiace pohraničné stanovisko.
debata

Kosovskí policajti sa pred viac ako tisíckou srbských demonštrantov v Zubinom Potoku ukryli do tunela a požiadali o pomoc mierové jednotky KFOR vedené Severoatlantickou alianciou. Podľa kosovskosrbských predstaviteľov vypukli nepokoje po tom, čo sa Srbi dozvedeli o príchode albánskych colníkov na tieto hraničné priechody.

FOTOGALÉRIA z násilia, ktoré vypuklo na hraniciach s Kosovom

„My nemôžeme dovoliť, aby nám nanútili inštitúcie neexistujúceho štátu a nebudeme platiť clo nejakému nezávislému Kosovu,“ povedal starosta Zubinho Potoka Slaviša Ristič. Ako dodal, k zrážkam medzi demonštrantami a príslušníkmi jednotiek KFOR nedošlo. Srbské ministerstvo zahraničných vecí zároveň oznámilo, že rozposlalo protestné nóty vládam Francúzska, Veľkej Británie, Kostariky, Austrálie a Albánska po tom, čo tieto štáty uznali nezávislosť Kosova.

Šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič nariadil aj odvolanie srbských veľvyslancov z týchto krajín do 48 hodín po odovzdaní protestných nót.

Britská vláda vyjadrila pred vypuknutím utorkových pohraničných incidentov presvedčenie, že v Kosove sa nachádza dostatočný počet príslušníkov medzinárodných síl na zvládnutie napätej situácie po jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova. Šéf britskej diplomacie David Miliband sa domnieva, že napriek existujúcemu napätiu v radoch srbského obyvateľstva nedôjde k rozsiahlejším narušeniam verejného poriadku, ktoré by 16-tisíc príslušníkov mierových jednotiek nedokázalo zvládnuť.

DISKUTUJTE: Malo by Slovensko uznať nezávislé Kosovo?

V severnej časti Kosova sa utorok ozývali sporadické explózie, zatiaľ čo miestni Srbi rozhnevane odsúdili uznanie nezávislosti nepokojnej provincie Spojenými štátmi a EÚ a žiadali o pomoc Rusko pri obnovení srbskej suverenity nad kosovským územím. V noci na utorok došlo v meste Kosovská Mitrovica k trom bombovým výbuchom, jedna z náloží poškodila niekoľko áut v blízkosti miestneho sídla OSN. 

Dva ručné granáty vybuchli v opustených domoch etnických Albáncov, ktorí sa z tejto srbskej enklávy odsťahovali. Neboli zaznamenané žiadne zranenia. V dedine neďaleko Mitrovice počas noci zhorelo vozidlo OSN.

Do Kosova v utorok od­cestoval vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Počas vopred neohlásenej návštevy bude rokovať s miestnymi politickými lídrami.

Tlač: Kosovo čaká po oslavách opica

Rumunská vláda ukončí činnosť svojej diplomatickej misie v Prištine vzhľadom na odmietavý postoj k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova.  Informoval o tom v pondelok rumunský prezident Traian Basescu, ktorý súčasne zdôraznil, že sa jeho krajina nebude podieľať na tvorbe inštitúcií nezávislého Kosova.

Foto: Reuters
Srbi podpálili hraničné prechody s Kosovom

Opatrný postoj k otázke samostatnosti Kosova vyjadrila vláda prevažne katolíckych Filipín, ktorá zvádza boj proti moslimským separatistom na juhu súostrovia. Manila apriori neodmieta myšlienku kosovskej nezávislosti, k riešeniu takýchto zložitých problémov by sa malo dospieť prostredníctvom rokovaní a v súlade s platnými medzinárodnými princípmi rešpektovania štátnej suverenity a integrity, uvádza sa v komuniké filipínskeho ministerstva zahraničných vecí. 

Nezávislé Kosovo už oficiálne uznala Austrália, ktorá čoskoro plánuje nadviazať s Prištinou diplomatické vzťahy, uviedol dnes šéf austrálskej diplomacie Stephen Smith.

debata chyba