Kamenné námestie je na zozname majetku, ktorý mesto môže predať

V prijatých pozmeňujúcich návrhoch k schválenému návrhu rozpočtu mesta Bratislava na roky 2013 až 2015 sa objavil aj predpokladaný príjem z predaja mestských pozemkov na Kamennom námestí vo výške 2 miliónov eur.

16.12.2012 08:33
Kamenné námestie, Bratislava, Deň pre námestie Foto:
Kamenné námestie v Bratislave
debata (2)

Zástupkyne iniciatívy Námestie pre ľudí, ktorá sa už niekoľko mesiacov aktívne zaoberá revitalizáciou Kamenného námestia, vyjadrili na zasadnutí zastupiteľstva svoj nesúhlas s možným predajom verejného priestoru námestia.

Predajom by mesto nad námestím stratilo kontrolu

"Vidíme nesúlad medzi požiadavkami občanov a zámerom mesta, ktoré plánuje predaj námestia. Zaradenie tohto príjmu z predaja námestia do rozpočtu je prvým krokom k jeho predaju. Predajom námestia mesto stratí kontrolu nad tým, čo sa na námestí bude diať ďalej. Môže viesť k jeho zastavaniu a teda aj jeho zániku ako verejného priestoru,” uvádza sa v oficiálnom stanovisku iniciatívy Námestie pre ľudí.

"Pomocou ankety a verejného plánovania počas Dňa pre námestie sme zistili, že ľudia vnímajú súčasné kvality námestia – jeho otvorenosť a verejný charakter, a chcú ich zachovať,” predstavila názory občanov, ktoré získala iniciatíva, architektka Katarína Šimončičová ml.

Ftáčnik: Ešte sme nerozhodli

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) reagoval na vystúpenia zástupkýň iniciatívy týmito slovami: "Nerozhodli sme o tom, že námestie predávame, ale odpovedali sme na otázku poslancov, čo chceme ponúknuť do predaja. Diskutovali sme o tom, či je reálne, aby sme získali 10 miliónov eur z predaja majetku, tak sme spísali poslancom tie položky, ktoré považujeme za reálne.”

Ftáčnik ešte doplnil, že mesto už dostalo ponuku na odkúpenie pozemkov na námestí. Či budú predané, bude predmetom samostatného rokovania.

Do plánovania podoby námestia vstupuje verejnosť

Námestie pre ľudí nepovažuje privatizáciu centrálneho mestského priestoru za potrebnú: „Dlhodobo pracujeme na alternatívnych modeloch jeho rozvoja, ktoré umožnia jeho revitalizáciu aj pri zachovaní verejného vlastníctva. Iné mestá, napríklad Amsterdam, postupne skupujú čo najviac pozemkov na svojom území, aby získali kontrolu nad vzhľadom a fungovaním mesta,“ vyjadrila sa architektka Viera Kiseľová z Námestia pre ľudí.

V spolupráci s rôznymi organizáciami a občianskymi združeniami a s podporou hlavnej architektky mesta Bratislavy Ingrid Konrad organizuje iniciatíva Námestie pre ľudí už niekoľko mesiacov diskusie a plánovanie budúcej podoby Kamenného námestia, do ktorých zapája odbornú i širokú verejnosť.

 "Z podujatí, ktorých som sa zúčastnila, vyplynulo, aký vzácny je priestor Kamenného námestia. Na území mesta je až 77 mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú verejnému priestoru a ďalším témam. Majú veľký potenciál a črtá sa s nimi veľmi dobrá spolupráca,” vyjadrila sa hlavná architektka Ingrid Konrad.

2 debata chyba