Kamionisti si rozmyslia, či budú opäť voliť Smer

Medzi vodičmi kamiónov je neprehliadnuteľný. V širokom koženom klobúku ho v televízii celé Slovensko videlo, ako varí guláš pre štrajkujúcich vodičov a autodopravcov. Igor Borko si klobúk kúpil v Taliansku na benzínovej pumpe a nosí ho stále. Takmer týždeň prespával v kamióne na Rožňavskej ulici v Bratislave a spolu s kolegami štrajkoval proti vysokým poplatkom mýta. Rozhodol sa k tomu z jednoduchého dôvodu - nechcel prísť o prácu, ktorá ho živí.

12.01.2010 08:02
Igor Borko Foto:
Kamionista Igor Borko sa zohrieval gulášom.
debata

„Spotrebná a cestná daň a ešte k tomu mýto. Šéfovia to nemôžu utiahnuť. Ak by sme tu nevybojovali nejaké úľavy, tak firmy pôjdu do kolapsu a my stratíme prácu,“ hovorí. Borko má 50 rokov a z toho dvadsať rokov pracuje ako vodič kamiónu. Precestoval takmer celú Európu. „Nemecko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, najčastejšie chodím do Rakúska. Vozím všetok tovar, od potravín, všeličo.“ Doma v Prievidzi sa ohreje len cez víkendy. Nevie si predstaviť, čo iné ako vodiča by mohol robiť. „Roboty v Prievidzi je málo, vôbec celý stredoslovenský kraj je na tom zle. Ak by táto akcia nedopadla dobre, tak neviem, čo by som robil,“ konštatoval.

O živobytie môže prísť aj Zdenko Kolečko z Veľkého Krtíša, ktorý štyri roky pracoval v zahraničí, aby získal vstupný kapitál na založenie dopravnej firmy. „Nechcel som robiť pre súkromníka, chcel som mať niečo vlastné,“ hovorí. Do podnikania sa pustil spolu s kamarátom, kúpili dva kamióny na lízing. Poplatky za mýto jeho firmu podľa neho položia. „Ide mi o prežitie, nemám čo stratiť tým, že tu štrajkujem. Zostanem tu aj dva týždne, nemám inú možnosť a nemám už kde ustúpiť,“ dodal. Vo voľbách pred štyrmi rokmi volil stranu Smer. „Väčšina z nás, ktorí tu stojíme, sme zo stredného Slovenska a volili sme Smer. Ak sa náš štrajk skončí pre nás nevýhodne, tak ja určite svoje rozhodnutie v týchto voľbách prehodnotím,“ povedal.

Kamióny, ktoré ešte v pondelok blo­kovali Rožňavskú ulicu, boli podľa značiek z Ružomberka, Banskej Bystrice, Brezna, Trenčína, Veľkého Krtíša a dokonca aj z premiérovho rodiska Topoľčian. Všetko sú to oblasti, v ktorých Smer v roku 2006 vysoko vyhral. Politici Smeru sa k svojim štrajkujúcim voličom spočiatku obrátili chrbtom. Minister dopravy Ľubomír Vážny ich obvinil, že za štrajkom sú politické motívy. „Nie sme tu za žiadnu politickú stranu, každý je tu sám za seba,“ komentoval ministrove výroky Zdenko Kolečko. Premiér Robert Fico sa zase odmietol s nimi stretnúť, kým neodídu z ciest. Vyčítal im, že si robia z Bratislavčanov rukojemníkov.

debata chyba