Kanaďania zakázali hit Dire Straits pre slovo teploš

Kanadská rada pre vysielanie zakázala hrať hit skupiny Dire Straits Money for Nothing kvôli slovku faggot (teploš) a rozčúlila tak mnohých Kanaďanov.

26.01.2011 00:00
Jazyky, profesia, štúdium Foto:
Ilustračné foto
debata (19)

Je namieste konštatovať, že v mediálnom svete opäť vládne cenzúra a sloboda slova je na „odchode“? Nie celkom. Avšak, v poslednom čase sa s obmedzeniami vrece roztrhlo. Medzi pár súčasných kontroverzných príkladov patrí cenzúra médií v Maďarsku, či americké zmeny v knihe Dobrodružstvá Huckleberryho Finna od Marka Twaina, kde po sto rokoch od smrti autora, hanlivé slová ‚injun‘- Indián a ‚nigger‘- neger, budú nahradené slovom ‚slave‘- otrok.

Len pred pár dňami sa cenzúrou v muzike „pochválila“ aj Kanada. Kanadská rada pre vysielanie, nezávislý a mimovládny pozorovateľ reprezentujúci kanadské súkromné televízne a rozhlasové stanice, dostala sťažnosť na vysielanie skladby ‘Money for Nothing‘ britskej skupiny Dire Straits v rádiu OZ FM. Rozhlasová stanica zahrala originálnu verziu skladby, v ktorej bolo trikrát použité slovo „faggot“.

Jeden poslucháč sa sťažoval, že ako člen homosexuálnej komunity v Kanade, považuje toto slovo za urážlivé a diskriminujúce a rádio si malo vybrať inú verziu skladby. Rada pre vysielanie následne tento obrovský hudobný hit zakázala.

„Teploš“ či „buzerant“ v éteri neodznejú

Slovo „faggot“ sa do slovenčiny môže preložiť ako teploš, buzerant či homosexuál. V angličtine sa toto slovo používa ako názov anglického jedla, zväzku palíc používaných ako fakľa alebo zväzok kúskov železa kovaných za vysokej teploty. „Fag“ tiež slangovo znamená slovo cigareta.

Rada pre vysielanie rozhodla o zákaze skladby v kanadských súkromných médiách na základe Etického kódexu a takzvaneho „kódexu slušnosti a spravodlivosti“. Podľa ľudských práv má každý človek nárok na plné a rovnaké uznanie a využívanie základných práv a slobôd. Preto televízie a rádiá musia zabezpečiť, aby ich program neobsahoval žiadne urážlivé alebo neprimerane diskriminačné materiály alebo komentár, ktorý je založený na otázkach rasy, národnostného alebo etnického pôvodu, farby, náboženstva, veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, rodinného stavu, a fyzického alebo mentálneho postihnutia. Podľa kódexu médiá musia zamedziť vysielanie ponižujúceho materiálu.

Paradoxom je, že aj členovia gay komunity používajú toto slovo čas od času v nediskriminač­nej forme.

Rozhodnutie rady sa rádio dozvedelo len pred pár dňami a na jeho protest hralo skladbu ‘Money for Nothing‘ v pôvodnej verzii dvadsaťštyri hodín v kuse. Rozhlasová stanica sa bráni tým, že dôležitý je obsah a autentickosť skladby.

„V tomto konkrétnom prípade, sa pieseň hrala nespočetnekrát vo svojej pôvodnej podobe od jej prvého vydania v roku 1984 až po súčasnosť. Táto skladba bola nepretržite vysielaná vyše 25 rokov a jej pôvodná verzia je považovaná za historicky úspešný a dôležitý rockový hit s týmto presným textom.“

Skladba ‘Money for Nothing‘ získala v roku 1986 Grammy a American Music Award za skladbu roka, MTV Video Music Awards a už v roku 1985 sa vyšplhala na vrchol predaja Billboardu.

Je smiešne a nepochopiteľné, že iba jediná sťažnosť dokázala nastoliť zmeny v kanadskom éteri. Od platnosti zákazu vysielania pôvodnej skladby ‘Money for Nothing‘ pobúrení Kanaďania poslali vládnemu regulátorovi vysielania, Komisii pre rádiá, televízie a telekomunikácie (podobná inštitúcia ako Rada pre vysielanie a retransmisiu na Slovensku), vyše dvestopäťdesiat listov a e-mailov s návrhom zruženia nezmyselného rozhodnutia. Avšak, táto pesnička od svojho vzniku má aj editovanú verziu, pretože niektoré slová skladby boli už od jej vzniku považované za sexistické, rasistické a homofóbne.

Bývalý líder skupiny Dire Straits, Mark Knopfler, v rozhovore z roku 1985 vysvetlil, ako vznikol text k tejto pisni a povedal, že v nej vôbec nejde o výsmech homosexuálov ale hudobníkov vystupujúcich v televízii. Hlavná postava v ‘Money for Nothing‘ je chlap, ktorý pracuje v oddelení hardware, v obchode ktorý predáva televízie, kuchyne, chladničky a mikrovlnné rúry a sleduje MTV. Knopfler napísal pesničku takmer priamo v obchode, keď videl tohto predavača nadávať a posmešne komentovať dianie v televízii.

Mnohí fanúšikovia Dire Straits sa nestačia čudovať, aký vplyv na cenzúru má ľudská precitlivenosť. Obávajú sa, že podobné sťažnosti budú mať dopad na zákaz stoviek či tisíciek skladieb s akýmkoľvek hanebným či kontroverzným slovom v texte, bez rozdielu, či ide o umelecké dielo alebo hudobný „odvar“.

19 debata chyba