Kanadské stíhačky vracali späť ruský bombardér pred návštevou Obamu

Kanadské stíhačky F-18 vzlietli k ruskému strategickému bombardéru Tupolev, ktorý necelých 24 hodín pred návštevou amerického prezidenta Baracka Obamu 19. februára v Ottawe sa blížil ku kanadskému vzdušnému priestoru. Oznámil to kanadský minister obrany Peter MacKay, podľa ktorého bombardér poslúchol signály stíhačiek a obrátil sa. Moskva označila jeho vyhlásenie za "úplne nepochopiteľné", kanadský premiér naopak hovoril o znepokojení zo "vzrastajúcej agresivity Ruska".

27.02.2009 20:33 , aktualizované: 20:57
debata

„Nechcem obviňovať Rusov, že to urobili naschvál počas prezidentskej návštevy, ale náhoda je to skutočne veľká,“ povedal minister na tlačovej konferencii. Pripomenul, že v poslednej dobe sa ruská letecká aktivita nad Arktídou viditeľne zvýšila.

Minister uviedol, že ruské lietadlo ešte nevstúpilo do kanadského vzdušného priestoru na severe krajiny, ale blížilo sa k jeho hranici. To však v čase zvýšenej pohotovosti v súvislosti s Obamovou návštevou stačilo k vyslaniu hliadky dvoch stíhačiek. „Ich piloti vyslali po priblížení sa k ruskému lietadlu veľmi jasné signály, ktoré lietadlo pochopilo sa obrátilo sa späť do voľného vzdušného priestoru,“ uviedol MacKay.

„Prípad zdôrazňuje dôležitosť spojeného severoamerického protivzdušného velenia NORAD (ktoré spája sily USA a Kanady) pre obranu nášho vzdušného priestoru a suverenity,“ dodal minister. Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj veliteľ NORAD generál Gene Renuart a náčelník kanadského generálneho štábu Walt Natynczyk. Zmluvu NORAD obe krajiny podpísali v roku 1958.

Ruské vládne zdroje označili v reakcii vyhlásenie kanadského ministra za „absolútne nepochopiteľné“. „Išlo o plánovaný let pozdĺž pobrežia a lietadlo nenarušilo vzdušný priestor žiadnej inej krajiny,“ povedal pre ruské médiá vládny prestaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný. „Vzhľadom na to vyhlásenie kanadského ministra vyvoláva údiv, je úplne nepochopiteľné a nemôže byť hodnotené inak ako fraška,“ dodal.

Predstaviteľ ruských vzdušných síl Vladimir Drik uviedol len toľko, že „lietadlo typu Tupolev-160 plnil svoju plánovanú misiu v rámci vzdušnej hliadky“. Jeho posádka sa vraj striktne držala medzinárodných pravidiel.

Kanadský premiér Stephen Harper vyjadril znepokojenie nad „narastajúcou agresivitou“ ruských akcií. „Skutočne nás to znepokojuje. Už niekoľkokrát som vyjadril obavy našej vlády kvôli stále agresívnejším ruským akciám na celom svete i v našom vzdušnom priestore,“ povedal premiér na tlačovej konferencii v Saskatoone ešte pred zverejnením ruskej reakcie. „Budeme brániť náš vzdušný priestor, odpovieme na každý pokus Ruska o narušenie suverenity Kanady,“ dodal.
Tupolev Tu-160 (v kóde NATO Blackjack) je sovietsky, teraz ruský diaľkový strategický bombardér s meniteľnou geometriou krídel. Konštrukčne pochádza zo začiatku 80. rokov, poháňajú ho dva prúdové motory. Celkom ich bolo vyrobených len 35 kusov.

Podľa pôvodných informácií štartovali kanadské stíhačky proti typu Bear (Kód NATO pre typ Tu-95). To je síce oveľa staršie lietadlo z 50. rokov, ale vzhľadom na turbovrtuľové motory veľmi vhodný pre diaľkové lety. Ako typ Tu-95, tak Tu-160 môže ruské letectvo využívať na výzvedné úlohy a elektronickú špionáž.

debata chyba