Koalícia je pre jazyky menšín na pokraji ďalšej krízy

Len deň po napätej voľbe generálneho prokurátora sa vládna koalícia dostala na pokraj ďalšej krízy. Tentoraz je problémom zákon o jazykoch menšín, kde Most navrhuje znížiť hranicu jeho používania z dnešných 20 percent na 15. S tým má vážny problém najmä KDH, ktoré ju žiada posunúť na 18 percent. O novele mal parlament rozhodnúť v stredu, vládne strany ho však pre nezhody odsunuli na budúci utorok.

19.05.2011 12:00
Béla Bugár, Most-Híd, Pavol Hrušovský, KDH Foto:
KDH chce znížiť hranicu pre používanie jazykov národnostných menšín v úradnom styku na 18 percent, Most-Híd Bélu Bugára trvá na pätnástich. Na snímke podpredseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský a šéf Mostu Béla Bugár.
debata (5)

„Rokujeme o určitých úpravách s jednotlivými klubmi. Aby sme doladili veci, aby zákon prešiel, presunuli sme ho na utorok. Je tam ešte stále problém 18 percent KDH, s ktorými stále skúšame rokovať. Zatiaľ oni od toho neustupujú a my neustupujeme z 15 percent,“ povedal po stredajšom odložení rokovania v parlamente poslaneckého klubu Mostu László Solymos.

Novelu v navrhovanej podobe odmietajú okrem KDH aj štyria Obyčajní ľudia. Tí majú sedem kľúčových podmienok, bez splnenia ktorých novelu o používaní jazykov národnostných menšín nepodporia.

Pre Most je novela veľmi dôležitá, keďže strana zatiaľ nedokázala presadiť zrušenie pokút v jazykovom zákone ani zmenu zákona o dvojakom občianstve.

Percento, ktoré bude oprávňovať príslušníka menšiny používať v úradnom kontakte materinský jazyk, Most pôvodne navrhoval znížiť len na 10 percent. Napokon sa ako kompromis stanovilo 15 percent. KDH sa to zdá málo a hranicu zvyšuje na 18 percent.

KDH má na rozhodnutie čas do utorka. Vtedy sa klub dohodne, ako zahlasuje. „V utorok sa rozhodneme, či predložíme pozmeňujúci návrh s 18 percentami,“ povedal podpredseda KDH Pavol Abrhan. S Mostom si chcú vyjasniť aj používanie materčiny v ambulancii lekára. KDH súhlasí, aby mohli menšiny komunikovať svojím jazykom vo väčších zdravotníckych zariadeniach, kde bude môcť byť tlmočník. „Pre lekára a sestričku v ambulancii však bude problém hovoriť napríklad rómsky. Kto zaplatí občanovi tlmočníka? Zdravotné poistenie takýto výkon nepozná,“ dodal Abrhan.

Politológ László Öllős neverí, že sa koalícii za pár dní podarí zmazať rozpory. „Ukáže sa, že sa nevedia dohodnúť. KDH chce ukázať svoju národnú tvár, preto neustúpi a Most už toľkokrát v týchto veciach ustúpil, že už nemôže,“ hovorí Öllős. Najhoršie sa môže novela skončiť pre predsedu Mostu Bélu Bugára. „Aj ak neustúpi, prehrá, pretože zákon neprejde,“ myslí si Öllős. Podľa neho sa problém s novelou bude ťahať, koalícia ho neschváli alebo odloží na ďalšiu schôdzu.

Vicepremiér pre menšiny Rudolf Chmel ako predkladateľ môže zákon z parlamentu stiahnuť. Zatiaľ však o tom neuvažuje. „O takejto alternatíve som nikdy neuvažoval, takisto ako ani strana Most-Híd,“ povedal.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba