Koalícia opäť nemá jasno v rodičovskom príspevku

Ľudia, ktorí čakajú na rodičovský príspevok, majú v tejto chvíli väčšiu istotu skôr v lotérii. Minister práce Jozef Mihál totiž znova pripustil zmenu tých zmien, ktoré oznámil len pred dvoma týždňami. Ide o výšku rodičovského príspevku.

08.10.2010 06:00
Jozef Mihál Foto:
Jozef Mihál
debata (71)

Ten sa pôvodne chystal vyplácať všetkým poberateľom v rovnakej sume 190 eur s tým, že bez akéhokoľvek prechodného obdobia „prejdú skokovo na jednotných 190 eur – a hotovo“.

V stredajšom vyjadrení pre TV Joj už taký radikálny nebol. „Budeme s ministrom financií znovu sedieť, možno by sme ešte zohnali o 10 – 20 miliónov viac, aby to riešenie mohlo byť prijateľnejšie aj pre tých, ktorí poberajú súčasné vyššie rodičovské príspevky,“ vyhlásil.

Napriek tomu tlačový odbor ministerstva tvrdí, že v Mihálových výrokoch rozpor nevidí. „Platí stav spred dvoch týždňov. Debaty o tom, čo by bolo, keby boli peniaze, sú len úvahami, keďže bývalá vláda Roberta Fica sa postarala o to, aby žiadne peniaze pre rodičov malých detí navyše neboli,“ reagovala hovorkyňa rezortu Slavomíra Sélešová.

Zmeny v pôvodne ohlásenom 190-eurovom príspevku však naznačujú aj Mihálovi koaliční partneri. „Zmeny vo filozofii zákona vrátane výšky príspevku môžu vyplynúť s diskusie v Národnej rade,“ pripúšťa poslankyňa KDH Monika Gibalová.

„Ešte sa rozhodujeme. Otázne je, či príspevok naďalej chceme nechať dvojstupňový,“ zdôraznil aj šéf Mostu – Híd Béla Bugár. Takisto nevylučuje korekcie zákona v druhom čítaní, aj keď podľa neho Mihálovým návrhom by „dve tretiny poberateľov získali a jedna stratila“.

Mihál chce jednotný príspevok začať vyplácať v januári, vláda už jeho návrh schválila a na budúci týždeň by sa ním mal zaoberať parlament.

Bugár však zároveň priznal, že okrem jeho výšky má koalícia aj ďalšiu dilemu. Uvažuje, že ak rodičom umožní popri poberaní rodičovského príspevku pracovať, mohla by zrušiť alternatívny príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten pritom Mihál navrhuje zvýšiť až do sumy 300 eur. „Rodičovský príspevok sa síce viaže na štátny rozpočet a príspevky na starostlivosť možno čerpať z eurofondov… ale len do roku 2013. A čo urobíme potom?“ pýta sa Bugár.

Rezort práce tvrdí, že ministrov postoj k 300-eurovému príspevku na starostlivosť sa zatiaľ nemení. „Rodič dostane na výber – buď sa rozhodne pre prácu, dá dieťa do jaslí a môže získať až 300-eurový príspevok, alebo sa rozhodne pre prácu s tým, že o dieťa sa stará ďalej sám a poberá popri zárobku aj rodičovský príspevok. Alebo ostane doma s dieťaťom a takisto bude poberať rodičovský príspevok,“ vysvetlila Sélešová.

Proti Mihálovmu zámeru vyplácať všetkým rodičom rovnako, bez ohľadu na to, či predtým pracovali, sa však čoraz viac búria matky, ktoré by zmeny v zákone o rodičovskom príspevku mohli pripraviť o stovky eur. Rozbehnutú petíciu s názvom Podporme rodiny s deťmi podpísali už tisícky rodičov a stále noví pribúdajú. V pondelok sa chystajú protestovať pred Úradom vlády, v utorok zase pred parlamentom.

Rodičovský príspevok sa zatiaľ vypláca dvojstupňovo. Nemocensky poistené matky ho prvé dva roky poberajú vo výške 256 eur a tretí rok 164 eur, ostatné po celý čas len 164-eurový. Len v tomto roku získalo nárok na príspevok 38,2 tisíca ľudí, z toho až 17,4 tisíca vo vyššej sume. Keby sa zjednotil na 190 eur, o peniaze by prišla takmer polovica poberateľov, nie tretina, ako argumentuje Mihál a Bugár. Navyše rodičov, ktorí majú nárok na vyššiu sumu, je z mesiaca na mesiac viac.

Mihál plánované zmeny obhajuje aj tým, že odstránia diskrimináciu rodín so zdravotne postihnutým dieťaťom, ktoré majú príspevok 190 eur poberať až do šiesteho roku jeho veku. Výpočty však aj v tomto prípade dokazujú, že ak návrh ministerstva prejde, rodičovi chorého dieťaťa s nárokom na terajší vyšší príspevok štát v prvých dvoch rokoch vezme 1 252 eur a v ďalších štyroch pridá 1 242 eur.

Rezort práce chce zjednotením rodičovského príspevku odstrániť zásluhovosť v príspevku. Tá je zohľadnená v materskom, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa 28 týždňov vo výške 55 percent predchádzajúceho príjmu matky.

71 debata chyba