Koalícia sa nechce vŕtať v Blanárikovej minulosti

Poslanci koalície majú síce pochybnosti o minulosti šéfa Národného bezpečnostného úradu Františka Blanárika (nominant HZDS), ale preverovať to nechcú. Blanárik totiž v minulosti podľa archívnych dokumentov aktívne spolupracoval s vojenskou kontrarozviedkou. Takáto spolupráca však zo zákona vylučuje, aby dostal bezpečnostnú previerku a mohol tak byť šéfom NBÚ, ktorý pracuje s tajnými informáciami.

12.02.2009 18:53 , aktualizované: 19:18
Blanárik Foto:
Šéf NBÚ František Blanárik
debata

„Výbor sa uzniesol, že na základe dostupných dokumentov nie je jednoznačne možné potvrdiť ani vyvrátiť, že pán Blanárik spolupracoval s kontrarozvi­edkou,“ konštatoval predseda kontrolného výboru z Anton Korba (SNS).

Podľa neho je prípad uzavretý. „Hovoril som v Prahe so známymi, čo pracovali v tajných službách, a tí potvrdili, že to tak nie je,“ odpovedal Korba na otázku, či teda podľa neho Blanárik spolupracoval s vojenskou odnožou ŠtB, alebo nie. Výbor, kde má väčšinu koalícia Smer, HZDS a SNS, odmietol ďalšie skúmanie Blanárikovho prípadu.

Opozícia nie je spokojná. „Riaditeľ NBÚ nepreukázal, že nespolupracoval tajnou službou, preto sme odporúčali, aby si dal urobiť novú previerku na základe nových dokumentov. Ak je všetko tak, ako tvrdí Blanárik, potom s tým nemôže byť problém,“ uviedol člen výboru Pavol Frešo (SDKÚ).

Archívny zväzok Blanárika, ale aj jeho manželky podľa denníka Sme dokazuje, že Blanárik s vojenskou komunistickou rozviedkou spolupracoval. Dokonca aj donášal na svojho kolegu vo vojenskom útvare, ktorého potom prevelili inam. Dokumenty o Blanárikovi sa uchovali v Prahe.

Blanárik dostal previerku ešte za minulej vlády Mikuláša Dzurindu, lebo SDKÚ sa vtedy dohodlo s HZDS, že bude vojenský pridelenec na Ukrajine. NBÚ aj Vojenské spravodajstvo odmietli uviesť, či mali pri udeľovaní previerky k dispozícii dovtedy neobjavené dokumenty z Prahy, alebo či ich brali do úvahy.

debata chyba