Koštunica hovoril na Slovensku o referende

Srbský premiér Vojislav Koštunica začal v pondelok stretnutím so svojím partnerom Robertom Ficom program oficiálnej návštevy Slovenska.

02.10.2006 11:35 , aktualizované: 20:57
Srbský premiér Vojislav Koštunica a Robert Fico. Foto: ,
Srbský premiér Vojislav Koštunica začal v pondelok stretnutím so svojím partnerom Robertom Ficom program oficiálnej návštevy Slovenska.
debata

Slovenský premiér Robert Fico sa vyslovil proti unáhlenému riešeniu problému Kosova formou jeho nezávislosti, ktorá by mohla ohroziť stabilitu v regióne. Slovenská republika bude podľa neho podporovať také riešenie, ktoré bude možné v budúcnosti v prípade potreby ešte korigovať.

„Prijatie rozhodnutia, ktoré sa nebude dať korigovať, je riešenie, ktoré môže spôsobiť viac škody ako úžitku,“ povedal Fico novinárom. Za hlavné kritérium pri posudzovaní budúceho štatútu Kosova označil stabilitu regiónu a dodržiavanie ľudských práv všetkých, ktorí sa na území Kosova nachádzajú, vrátane Srbov. Slovenská diplomacia chce byť podľa Fica aktívna v tomto procese. „Veľmi netrpezlivo čakáme na správu zvláštneho vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho a ihneď po zverejnení tejto správy zaujmeme veľmi konkrétne stanovisko k problematike Kosova,“ konštatoval.

Srbská vláda ponúka kosovskej provincii pod správou OSN čo najširšiu autonómiu, podľa Koštunicu dokonca v rozsahu, aká v Európe v súčasnosti nie je. „S pánom predsedom vlády SR sme sa zhodli na tom, že takéto riešenie je dobré v tom, že je ho možné v budúcnosti korigovať. Nezávislosť Kosova nestrpí žiadne korekcie. Je to konečné riešene a to v doslovnom zmysle,“ povedal Koštunica. Vyhlásenie nezávislosti by podľa neho nemohlo nemať závažné dôsledky na regionálnu stabilitu.

Ide o prvú oficiálnu návštevu premiéra samostatnej Srbskej republiky na Slovensku po júnovom zániku spoločného štátneho zväzku Srbska a Čiernej Hory.

Paška a Koštunica hovorili o parlamentoch i referende Rozvoj parlamentných vzťahov medzi Slovenskom a Srbskom, ako aj nadchádzajúce referendum v tejto balkánskej krajine o novej ústave dominovali na stretnutí predsedu parlamentu Pavla Pašku so srbským premiérom Vojislavom Koštunicom.

„Ústava primárne rieši problematiku Kosova a vyrovnania sa s určitými formami autonómie v tejto oblasti i Vojvodine. Premiér informoval o zmenách v ústave i snahe zabrániť odtrhnutiu Kosova. Ich názor je, že by sa malo ísť cestou autonómie,“ zhodnotil obsah stretnutia Paška.

Srbskému premiérovi Paška zopakoval stanovisko slovenskej diplomacie, ktoré je v súlade s našimi európskymi záujmami i záujmami nášho členstva v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov. „A to je absolútne rešpektovanie práce osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho i práce kontaktnej skupiny, ktorá by mala pripraviť návrh definitívneho riešenia,“ konštatoval Paška. Na stretnutí vyslovil aj presvedčenie, že slovenská diplomacia, ktorá už roky zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri riešení problematiky nielen Srbska, ale aj celého západného Balkánu, bude naďalej nápomocná v tejto oblasti.

Poslanci srbského parlamentu 1. októbra jednomyseľne schválili novú ústavu, ktorá hovorí o Kosove ako neoddeliteľnej súčasti krajiny. Ústava vstúpi do platnosti po potvrdení v referende, ktoré bude 28. a 29. októbra.

Kubiš hovoril s Koštunicom o budúcnosti Kosova

Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na stretnutí so srbským premiérom Vojislavom Koštunicom potvrdil, že SR v otázke Kosova podporuje aktivity zvláštneho vyslanca GT OSN Marttiho Ahtisaariho na základe riadiacich princípov Kontaktnej skupiny.

Očakáva sa, že Ahtisaari v najbližších týždňoch predloží správu s návrhmi na riešenie kosovskej otázky. Po jej zverejnení SR k návrhom zaujme konkrétne stanovisko. 

Hlavným cieľom pôsobenia SR v oblasti západného Balkánu je podľa Kubiša dosiahnutie regionálnej stability, prosperity a úspešnej integrácie regiónu a jeho štátov do Európskej únie. Riešenie otázky Kosova by malo podporiť dosiahnutie tohto cieľa. Podmienky vyplývajúce z riešenia majú všetkým obyvateľom Kosova umožniť dôstojný a perspektívny život.

debata chyba