Krajcer ako minister pohorel

Minister ničiteľ, kultúrny Buratino - takéto prezývky si vyslúžil minister kultúry Daniel Krajcer od umeleckej obce. Pred Vianocami spísali umelci výzvu za jeho odvolanie.

03.01.2012 12:00
Daniel Krajcer Foto:
Minister kultúry Daniel Krajcer
debata (36)

„Namiesto principiálnych riešení priniesol nerozvážne, hlboko neodborné a svojvoľné nápady, ktorých dôsledky budú sanovať ďalšie vlády a predovšetkým občania a daňoví poplatníci,“ tvrdia umelci vo výzve, ktorú poslali premiérke, prezidentovi a do parlamentu. Podľa nich by mal Krajcer z funkcie odstúpiť ešte pred predčasnými voľbami.

K najdôležitejším rozhodnutiam, ktoré Krajcer urobil, patrilo spojenie štátnych médií Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie do jednej inštitúcie RTVS a zrušenie koncesionárskych poplatkov. Rozhlas a televízia Slovenska funguje od januára 2011. Krajcer jej vznik obhajoval tým, že bude efektívnejšia a že zadlžená televízia prestane generovať dlhy. Nový manažment však finančnú bilanciu televízie zatiaľ nezlepšil a zadlženosť chce riešiť odpredajom majetku vrátane hlavnej budovy bývalej STV. Televízia má za nového vedenia takú nízku sledovanosť, že sa objavili hlasy pochybujúce o opodstatnenosti jej existencie.

Riaditeľ Mediálneho inštitútu Andrej Zmeček tvrdí, že sa ešte nedá povedať, či spojenie prinieslo očakávaný efekt. „Stále čakáme, ako sa to vyvinie. Nevieme totiž, aká bola ambícia. Takže je ťažko povedať, že spojenie rozhlasu a televízie bolo úspechom,“ povedal Zmeček. Spisovateľ Peter Holka spojenie kritizuje. „Nepáčilo sa mi, čo vyviedol s rozhlasom a televíziou, ako z politických dôvodov šmahom ruky pošliapal pomerne dlhú tradíciu oboch samostatných médií,“ hovorí Holka.

Podľa viacerých umelcov a mediálnych expertov minister tým, že presadil zrušenie koncesionárskych poplatkov, urobil RTVS závislou od vôle politikov. „Jediné, čo sa mu podarilo, bolo oficiálne vziať Slovenskej televízii doteraz predstieranú nezávislosť, spriahnuť ju so štátnym rozpočtom,“ napísal hudobník Ľubo Belák na svojom blogu, kde nazval ministra „kultúrnym Buratinom“. Krajcerovi zároveň vyčíta, že zákonom ošklbal tiež umelecké fondy, ktoré mali príjem z koncesionárskych poplatkov 1 percento.

Minister si pohneval aj obec spisovateľov, keď zrušil Domov slovenských spisovateľov v kaštieli v Budmericiach. Literárny fond, ktorý v minulosti zastrešoval domov spisovateľov, nedokázal splniť podmienky súťaže na komerčný prenájom, vyhlásenej ministerstvom, kaštieľ preto zostal prázdny. „Minister sa u mňa nadobro diskvalifikoval, keď na jar tohto roku zlikvidoval Domov slovenských spisovateľov v Budmericiach. Definitívne sa tým stal ministrom ničiteľom,“ hovorí Holka.

V posledné dni uplynulého roka sa minister snažil o zmierenie so spisovateľmi. Oznámil, že s ministerstvom financií vyrokoval 1,5 milióna eur na rekonštrukciu pamiatky v Budmericiach. Po oprave by tu malo vzniknúť účelové zariadenie pre slovenských umelcov. Kaštieľ však nechal najprv dlhé mesiace chátrať.

V decembri zarezonovala v kultúrnej obci kauza združenia A4 – nultý priestor, ktoré už niekoľko rokov úspešne pôsobilo v priestoroch bývalého V-klubu na Námestí SNP v Bratislave. Národné osvetové centrum sa vo výberovom konaní rozhodlo pre nového spolupracovníka, a to združenie Alexandra Geriča Cylinder, čo pre „A štvorku“ v terajšej podobe znamená koniec. Združenie protestovalo proti neodbornému a netransparentnému výberovému konaniu a jeho predstavitelia žiadajú odstúpenie ministra.

Z ministra sú sklamaní aj filmári. „Výsledok za rok a pol je taký, že je to horšie ako predtým,“ hovorí dokumentaristka Zuzana Piussi. „Nepodarilo sa mu urobiť novelizáciu zákona Audiovizuálneho fondu, ktorú sľuboval, a televízia, ktorú vybudoval, tú ani nebudem komentovať, stačí sa na ňu pozrieť. Horšie je však to, že za rok televízia minie zo štátneho rozpočtu 90 miliónov eur. Dorazilo ma jeho rozdávanie miliónov bez výberového konania súkromným spoločnostiam, to sa nedá ospravedlniť. Už nie sme takí neskúsení, aby sme nevedeli, že to je tunelovanie. Ďakujem za takú kultúrnu politiku,“ dodáva.

Tí, čo žiadajú Krajcerovu hlavu, ministrovi vyčítajú „miliónový vianočný darček“ v podobe zriadenia tzv. Kunsthalle v komerčnej galérii Danubiana, no časť umelcov si minister týmto rozhodnutím získal. „Postavil som sa na jeho obranu, pretože niektoré veci sa podarili. Má podiel na tom, že sa schválil projekt záchrany Danubiany. Nemáme kde robiť zahraničné výstavy, za to som ho rozhodne podporil,“ predseda Slovenskej výtvarnej únie Pavol Kráľ. Druhá časť umeleckej obce však zas hovorí o „absurdnom procese“ transformácie Danubiany na štátnu inštitúciu.

Kritici trvajú na tom, že minister nedokázal komunikovať s odbornou obcou a svoje rozhodnutia vykonával za zavretými dverami s úzkou skupinkou poradcov. Problémom ministra kultúry je podľa nich „predovšetkým neschopnosť pochopiť základné súvislosti, hodnoty a princípy rezortu, ktorý riadi,“ napísali vo výzve na odvolanie.

36 debata chyba