Kritické hlasy koalíciu neodradili, fungovanie prokuratúry sa zmení

Kritika opozície, Generálnej prokuratúry ani Najvyššieho súdu neodradila koaličných poslancov, ktorí 76 hlasmi schválili novelu zákona o prokuratúre z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ). Jej cieľom je zvýšiť transparentnosť a otvorenosť prokuratúry aj zavedením otvorených výberových konaní na miesta prokurátorov či zverejňovaním rozhodnutí. Kritici však v novele vidia politizáciu a zasahovanie do nezávislej prokuratúry.

02.06.2011 13:09
Lucia Žitňanská Foto:
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
debata (16)

Výsledná podoba schválenej novely je poznačená aj viacerými pozmeňovacími návrhmi koaličných poslancov, ktoré v konečnom dôsledku posilnenie kompetencií ministerstva spravodlivosti zmiernili. Aj preto napokon nebude záväzné stanoviská vydávať minister, ale generálny prokurátor tak, ako doteraz. Bude to však robiť na návrh šesťčlennej komisie, z ktorej polovicu bude menovať generálny prokurátor a polovicu šéf rezortu spravodlivosti. Zmena nastala aj v prípade odvolaní sa voči rozhodnutiu disciplinárnej komisie, o ktorých bude rozhodovať súd a nie odvolacia komisia.

Právna norma prikazuje zverejňovanie právoplatných uznesení prokurátora, ktorými sa skončilo trestné stíhanie, ako aj právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií na internete. Ďalšie uznesenia prokurátora budú sprístupňované na základe žiadosti podľa infozákona. Prokuratúra bude môcť zo závažných dôvodov odmietnuť zverejnenie právoplatného uznesenia, ak by to mohlo zmariť, alebo sťažiť dosiahnutie účelu trestného stíhania. S cieľom efektívneho boja proti korupcii návrh prikazuje aj zverejňovanie majetkových priznaní prokurátorov, ktoré je už roky bežné pri sudcoch.

Novela tiež zavádza otvorené výberové konania na miesta prokurátorov a vedúcich prokurátorov, čím sa odstránil súčasný stav, keď o obsadení voľných miest rozhodoval priamo generálny prokurátor. Výberové konania budú verejné a otvorené pre všetkých uchádzačov spĺňajúcich zákonom stanovené kritériá. Pozmeňovací návrh však zmenil podobu výberových komisií. Tá bude šesťčlenná, pričom traja z jej členov sa budú žrebovať z osmičky kandidátov zvolených parlamentom a traja z ôsmich nominantov Rady prokurátorov. Doterajších právnych čakateľov nahradia asistenti prokurátorov.

Generálny prokurátor bude môcť byť po novom vo funkcii iba jedno sedemročné funkčné obdobie a nie dve ako doteraz. Keďže novela nie je retroaktívna, doterajší šéfovia prokurátorov budú môcť ešte kandidovať. Ústavnoprávny výbor NR SR presadil, že poslanci budú môcť prezidentovi navrhnúť jeho odvolanie aj v prípade, ak sa disciplinárne previní, o čom rozhoduje Ústavný súd SR. Novela zároveň zaviedla päťročné funkčné obdobia vedúcich okresných a krajských prokurátorov a ich námestníkov, rovnako tak možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach.

Nadriadení prokurátori prídu o kompetenciu vydávať negatívne pokyny v trestnej aj netrestnej oblasti. V trestných veciach ide o príkazy podriadenému prokurátorovi, aby nezačínal trestné stíhanie, nevzniesol obvinenie, nepodal návrh na vzatie obvineného do väzby, vec postúpil na prerokovanie inému orgánu, zastavil trestné stíhanie, nepodal obžalobu, či nepodal riadny alebo mimoriadny opravný prostriedok v neprospech obvineného. Vykonať tieto úkony bude môcť jedine bezprostredne nadriadený prokurátor, a to sám a na vlastnú zodpovednosť. Pozmeňovací návrh ešte novelu doplnil s tým, že nadriadený prokurátor bude musieť pokyn o odňatí veci písomne odôvodniť a zverejniť.

Novela napokon zrušila aj vojenskú prokuratúru, ktorá po zrušení vojenských súdov stratila svoje opodstatnenie. Vojenskí prokurátori sa budú môcť začleniť do všeobecnej prokuratúry. Agenda týkajúca sa vojenských trestných činov má prejsť na špecializované okresné prokuratúry a krajskú, respektíve generálnu prokuratúru. V ostatných prípadoch prejde agenda vojenskej prokuratúry na vecne a miestne príslušné civilné prokuratúry.

Po podpise prezidentom nadobudne novela okrem niektorých ustanovení účinnosť 1. augusta 2011.

Ak bude voľba tajná, určite pôjdeme s Dobroslavom Trnkom

Ak bude Národná rada SR voliť generálneho prokurátora tajne, Smer opäť postaví ako kandidáta Dobroslava Trnku. Novinárom to dnes potvrdil líder strany Robert Fico, podľa ktorého je chybou, že predseda NR SR Richard Sulík (SaS) rozbehol verejnú voľbu a nepočkal na verdikt Ústavného súdu SR.

Fico potvrdil, že ak nový generálny prokurátor bude zvolený verejne, Smer-SD je pripravený, ak sa dostane do vlády, ho odvolať skrátením volebného obdobia a jeho nástupcu voliť tajne. Rovnako tak avizuje navrátenie zákona o prokuratúre, ktorý dnes koalícia schválila, do súčasného stavu. „Takéto normalizačné kroky a politizácia prokuratúry tu nebola ani v 50. rokoch minulého storočia,“ komentoval výslednú podobu novely.

Tvrdí, že to, čo urobila vládna koalícia, vracia prokuratúru ďaleko späť. „Verím, že k tejto téme sa vyjadrí aj prezident a o novele budeme v parlamente ešte raz diskutovať,“ dodal.

Pavol Hrušovský (KDH) sa domnieva, že schválená novela je systémovou zmenou, ktorá mení charakter postavenia prokuratúry. „Som presvedčený, že rozumní politici si uvedomujú aj dôležitosť tohto inštitútu, ktorý v rámci boja s organizovaným zločinom, korupciou a klientelizmom zohráva jednu z rozhodujúcich úloh, a že nebude tento inštitút zneužitý,“ podotkol.

Vyjadrenia Fica považuje za rýdzo opozičný postoj. Na otázku, či sa neobáva, že práve Smer-SD by mohol kompetencie nového ministra spravodlivosti po nástupe do vlády zneužiť, Hrušovský odvetil, že neodvíja činnosť ktorejkoľvek zložky od toho, aký je zákon, ale akí ľudia plnia úlohy vyplývajúce z tohto zákona.

Hrušovský zároveň potvrdil, že o inom kandidátovi koalície na post generálneho prokurátora ako o Jozefovi Čentéšovi nevie. „Žiadne rokovanie v koalícii, ktoré by viedli k inému návrhu, som nezaregistroval,“ uistil.

16 debata chyba