Kandidátom SaS na šéfa NBÚ sa stal Krnáč, koalícia zatiaľ nemá výhrady

Predseda SaS Richard Sulík na Koaličnej rade predložil ďalšieho v poradí už štvrtého kandidáta na post riaditeľa Národného bezpečnostného úradu. Stal sa ním 34-ročný poslanec parlamentu za SaS Kamil Krnáč.

06.07.2011 19:58 , aktualizované: 23:39
Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (1)

Krnáč ešte musí dostať bezpečnostnú previerku, na ktorej sa aktuálne pracuje. Podľa jej slov v poradí už štvrtú nomináciu SaS na tento post akceptovali všetky koaličné strany.

„Oboznámili sme sa so životopisom pána poslanca, osobne nemám dôvod mať výhradu k takémuto návrhu, “ vyjadrila sa premiérka Iveta Radičová na tlačovej konferencii po rokovaní Koaličnej rady.

Ide o politickú nomináciu, priznala Radičová

Predsedníčka vlády priznala, že ide o politickú nomináciu. „Osobne by som privítala, keby to bol kandidát bez politického krytia, ale nediskvalifikujem ho a priori z dôvodu jeho členstva v SaS,“ vysvetlila. Radičová si nemyslí, že Krnáč je príliš mladý (34 rokov) a neskúsený. „Vybavil sa mi Werichov citát, že z hlúpeho mladíka bude ešte sprostejší starec. Samotný vek ešte nič neznamená. Dokonca tam vidím aj výhodu, že nie je zosieťovaný,“ dodala.

Ak parlament Krnáča na čelo NBÚ zvolí, jeho poslanecký mandát sa nebude uplatňovať. V parlamente za neho nastúpi náhradník z SaS Ľuboš Majer.

SaS už koalícii pred Krnáčom predložila troch kandidátov na post šéfa NBÚ. Ani jeden neuspel. Prvým bol Ján Stano, ktorý neprešiel, lebo pracoval v SIS pod vedením Ivana Lexu. Voči sudcovi Petrovi Paludovi mala zase výhrady SDKÚ. Tretím bo sudca Juraj Kliment, voči ktorému mali výhrady štyria poslanci OKS. Dôvodom bol Klimentov verdikt v kauze Cervanová.

Na čele NBÚ stále stojí nominant HZDS František Blanárik, ktorý sa funkcie vzdal už pred pár mesiacmi, no vykonávať ju bude až kým nebude zvolený jeho nástupca.

Zákonník sa zmení podľa dohody

Zákonník práce z dielne ministra práce Jozefa Mihála (SaS) sa upraví tak, ako sa na tom dohodli členovia parlamentného sociálneho výboru.

Do zákonu by sa mal podľa nej vrátiť paragraf , ktorý definuje minimálne mzdové nároky. Radičová pri ďalších úpravách zdôraznila ochranu matiek na materskej dovolenke a vyhovieť by sa malo aj požiadavkám, ktoré zdravotné sestry formulovali prostredníctvom petície.

So zástupcami petičného výboru sa členovia SDKÚ pred časom dohodli, že pri Zákonníku práce budú hlasovať za to, aby nočná práca nebola povinná pre zdravotníkov starších ako 50 rokov, to isté by podľa Radičovej malo platiť aj pre nadčasy. Zdravotníci sa tiež môžu tešiť na platených päť dní voľna na sústavné vzdelávanie.

Platy zdravotných sestier by sa podľa Radičovej mali upraviť zvláštnym zákonom. „Bolo by veľmi nesystémové, keby sa pre jednu profesiu riešili iné platové podmienky v Zákonníku práce, potom to otvára otázku, ako riešiť aj iné profesie,“ vysvetlila tento postoj.

Poslanci na dovolenky nepôjdu, prednosť dostane schôdza

Koaliční poslanci Národnej rady SR, ktorí mali na budúci týždeň naplánované dovolenky, dajú prednosť pokračujúcej schôdzi parlamentu. Radičová to oznámila s tým, že na programe sú viaceré dôležité návrhy.

Medzi vládnymi stranami sa totiž uvažovalo z dôvodu zaplatených dovoleniek aj o predčasnom ukončení schôdze a presunutí niektorých zákonov na septembrové rokovanie. „Sú tam veľmi dôležité návrhy rezortov spravodlivosti, financií, ministerstva životného prostredia, ale aj vnútra. Mnohé z nich sú základom pre prípravu štátneho rozpočtu, preto je dôležité, aby sa nimi poslanci zaoberali,“ povedala Radičová.

Tvrdí, že s poslancami sa dohodli ľudsky. „Pokiaľ mám informáciu, tak oni sami sa rozhodli a informovali, že zostávajú na rokovaní. Je to ich záväzok,“ uzavrela.

1 debata chyba