Lietadlo NATO vraj omylom bombardovalo líbyjských povstalcov

NATO vyšetruje informáciu líbyjskej opozície, podľa ktorej aliančné lietadlo v piatok omylom zasiahlo pozície rebelov. Trinásť z nich pritom údajne prišlo o život.

02.04.2011 10:20 , aktualizované: 22:12
Líbya, povstalci Foto:
Líbyjskí povstalci skandujú pri počutí o vzdušných náletoch na frontovej línii pri Brege.
debata (70)

Reportér agentúry Reuters videl pri ceste neďaleko Brigy, o ktorú sa v piatok bojovalo, vraky spálených automobilov, z ktorých jeden bol sanitka.

Agentúre AP povstalci oznámili, že nálet jednu ich skupinu zastihol asi 20 kilometrov východne od Brigy. Lekár z tamojšej nemocnice vyhlásil, že do nemocnice boli prinesené tri spálené telá.

Muži vraj boli zasiahnutí pri útoku vo chvíli, keď strieľali na oslavu do vzduchu. Svedok tvrdil, že po nálete videl na mieste horieť štyri autá, vrátane sanitky.

Agentúra Reuters získala iný opis udalosti. Povstalci sa vraj v piatok neskoro večer modlili nad čerstvými hrobmi svojich padlých kolegov. Niekoľko vojakov z tábora protivníkov sa medzi ne zamiešalo a zahájilo paľbu do vzduchu protilietadlovými zbraňami. „Potom sa objavilo lietadlo NATO a začalo skupinu bombardovať,“ povedal jeden z povstaleckých bojovníkov Mustafa Alí Umar. Na mieste zostalo vraj 14 mŕtvych.

Iný z bojovníkov vzal vinu za incident na rady svojich kolegov a priznal, že povstalci proste strieľali do vzduchu z radosti. „Bola to chyba,“ povedal.

Kaddáfího režim odmietol ponuku povstalcov na prímerie

Režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího odmietol piatkovú ponuku na podmienečné prímerie zo strany povstalcov, ktorí požadujú stiahnutie vládnych síl z obliehaných miest. Ako vyhlásil hovorca Kaddáfího vlády Mússa Ibráhím, požiadavky protivníkov sú nereálne, Tripolis je však podľa neho stále pripravený vyjednávať v záujme dosiahnutia mieru.

„Povstalci nikdy neponúkali mier. Neponúkajú mier, ale vznášajú nesplniteľné požiadavky,“ povedal Ibráhím pred novinármi v líbyjskej metropole. „Neopustíme naše mestá. My sme vláda, nie oni,“ dodal hovorca. Šéf povstaleckého vedenia Mustafa al-Džalíl predtým vyjadril pripravenosť na prímerie s Kaddáfího silami, ak prestanú útočiť na mestá kontrolované povstalcami a obyvateľom nebudú upierať právo na slobodu prejavu. „Súhlasíme s prímerím, ak budú mať aj naši bratia v západných mestách slobodu vyjadrovania sa a jednotky, ktoré obliehajú mestá, sa stiahnu,“ vyhlásil al-Džalíl po rokovaní s osobitným vyslancom OSN pre Líbyu Abd al-Iláhom Chatíbom. Opozičné sily sa však podľa neho nevzdávajú cieľa zosadiť Kaddáfího režim.

V okolí tretieho najväčšieho mesta Misráta, ktoré je v rukách povstalcov, a na iných miestach v uplynulých hodinách pokračovali prudké boje. Protivládni bojovníci údajne v sobotu vyhlásili víťazstvo nad Kaddáfího silami v bitke o strategický prístav Marsá al-Burajka (Brega), informáciu sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť. Mesto ležiace 800 kilometrov východne od Tripolisu bolo v posledných dňoch dejiskom intenzívnych súbojov, pričom od štvrtka nebolo jasné, kto ho kontroluje.

Spojené štáty sťahujú svoje lietadlá z operácie

Spojené štáty v sobotu oficiálne stiahnu svoje lietadlá zapojené do medzinárodnej operácie na ochranu líbyjského vzdušného priestoru.

Nahradia ich stroje NATO, predovšetkým Británie a Francúzska. Washington dúfa, že ostatní spojenci zo Severoatlantickej aliancie, ktorá vo štvrtok prevzala velenie nad misiou, si so svojimi armádnymi silami vystačia aj sami. Američania však ostanú v pohotovosti a budú aj naďalej podnikať prieskumné a tankovacie lety.

Rozhodnutie amerického ministra obrany Roberta Gatesa a náčelníka generálneho štábu armády Spojených štátov Mika Mullena v Kongrese viacerí zákonodarcovia kritizovali ako zle načasované. Gates však tvrdí, že Británia, Francúzsko a ďalší spojenci z NATO budú schopní zasahovať proti ozbrojeným zložkám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího aj bez pomoci americkej armády.

70 debata chyba