Linka dôvery chýba. A kríza je tu

Finančná kríza zaplavuje celý svet, a preto proti nej ľudia stavajú rôzne hrádze. Niekde sú to finančné injekcie, inde balíčky opatrení, v Japonsku zase psychiater Yutaka Ohno pripravil pre ľudí v depresii službu, ktorá im cez mobilný telefón čiastočne nahradí terapiu. Na Slovensku momentálne človeku v kríze cez telefón pomôžu len priatelia. Celoštátna linka dôvery nefunguje už viac ako dva roky.

26.11.2008 10:55
Linka dôvery Foto:
Linka dôvery.
debata

Odborník na telefóne pritom niekedy môže zachrániť život. „Keď si človek, ktorý pomýšľa na samovraždu, nemá s kým pohovoriť o svojich problémoch, nemá žiadnu blízku osobu, ktorej by dôveroval, veľmi dobre poslúži aj anonymný rozhovor s osobou, ktorá prejaví pochopenie a poskytne iný pohľad na problémy,“ tvrdí psychológ Róbert Máthé.

Linka dôvery vznikla ešte v roku 1982, posledné tri roky fungovala už len vďaka partnerstvu so súkromnou spoločnosťou. „Keď od spolupráce v lete 2006 upustila, snažili sme sa linku obnoviť v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva, no bez úspechu,“ hovorí Alexandra Fischerová, riaditeľka Ligy za duševné zdravie, ktorá zabezpečovala chod služby. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že vzhľadom na súčasnú situáciu nenašlo na linku peniaze.

Diskutujte: Mali by obnoviť linku dôvery?

Pracovníci služby na telefóne pritom ročne poskytli radu až 8 500 volajúcim, k dispozícii boli 24 hodín denne. Neriešili len krízové situácie, často radili, za akým odborným lekárom sa vybrať, inokedy poslúžili ako bútľavé vŕby. „Dôležité bolo, že ľudia o tejto službe vedeli. Dnes totiž existujú lokálne linky dôvery, kontakt na ne však nie je ľahké nájsť. Niektoré navyše fungujú len cez deň, pričom najviac samovražedných pokusov býva práve v noci,“ vysvetľuje Fischerová.

Potreba linky dôvery môže narásť aj s prichádzajúcou finančnou krízou, ktorá môže spôsobiť napríklad masové prepúšťanie zo zamestnania. „Najčastejšou príčinou samovraždy je veľmi vážna, ťaživá životná situácia, kríza. Pre niekoho je to sklamanie v láske, pre niekoho osamelosť, pre iného strata majetku či finančné problémy,“ hovorí Máthé a potvrdzuje, že finančná kríza môže zvýšiť aj počet samovrážd. „Napokon, máme na to aj príklady po známej afére s BMG Invest,“ dodáva.

Liga za duševné zdravie tvrdí, že prevádzka linky dôvery ročne stojí dva milióny korún. O jej obnovu sa organizácia bude ďalej snažiť najmä v spolupráci so štátnou správou. „Nechceme, aby služba fungovala dva, tri roky, kým bude sponzor, a potom zase zanikla. Linka dôvery musí byť dlhodobo a stabilne na jednom čísle, ktoré bude známe rovnako dobre ako čísla iných krízových liniek,“ uzatvára Fischerová.

debata chyba