Lisabonská zmluva: Ak dostane záruku Česko, chce ju aj Fico

Slovensko môže ísť v stopách českého prezidenta Václava Klausa. Premiér Robert Fico naznačil, že Bratislava by mohla žiadať v prípade Lisabonskej zmluvy podobné záruky, aké chce od Európskej únie hlava susedného štátu.

18.10.2009 14:58 , aktualizované: 23:19
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Klaus uviedol, že dokument nepodpíše, kým nebude jasné, že nemôže viesť k prelomeniu Benešových dekrétov.

„Tie sú pre nás nezrušiteľné a nezmeniteľné, sú súčasť slovenského právneho poriadku,“ zdôraznil predseda slovenskej vlády pre Českú televíziu. "Ak by Česká republika napríklad vyrokovala, že Lisabonská zmluva, pokiaľ ide o retroaktivitu, nezohráva žiadnu úlohu a že neotvára otázku Benešových dekrétov, tak Slovensko nemôže zostať úplne osamotené. Mohlo by to totiž vyvolať nasledujúcu skutočnosť. Tí, čo boli v Česku úspešní, by boli používaní na Slovensku ako dôkaz toho, že ono si to nevyrokovalo. To znamená, že je možné otvárať Benešove dekréty.

Nemôžeme dovoliť, aby nastala akákoľvek právna neistota," uviedol v programe Otázky Václava Moravca Fico.
Podľa premiéra je Slovensko pokojné, lebo nepredpokladá scenár, v ktorom dôjde k prelomeniu dekrétov. Téme je však potrebné venovať primeranú pozornosť. „Benešove dekréty sú výsledok aktu spravodlivosti po skončení druhej svetovej vojny. My si vôbec nevieme predstaviť, že by ich niekto spochybňoval. Že by sa snažil dostať k nejakému majetku či odškodneniam na ich základe,“ pripomenul Fico.

Česko je jediná krajina EÚ, v ktorej sa neskončil proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Klausovi sa nepáči Charta základných práv Európskej únie, ktorá je súčasťou dokumentu. Výnimku z jej uplatnenia si už vymohli Británia a Poľsko.

„Ficove vyjadrenia majú v prvom rade politický rozmer. Využil príležitosť postaviť sa do úlohy toho, kto obhajuje štátne a národné záujmy Slovenska. Otázka, ktorú otvoril prezident Klaus, sa nás totiž tiež týka,“ povedal pre Pravdu Vladimír Bilčík, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Expert pripomína, že nikto nehovorí o zmenách v rámci Lisabonskej zmluvy. „Fico však naznačuje istý súboj o to, ako by mohla vyzerať deklarácia, ktorú požaduje Klaus. Slovenskí politici boli v procese tvorby dokumentu pomerne ticho. Slovensko sa teraz môže ozvať a zviesť sa. Na jednej strane môžeme podporiť Česko, ale na druhej strane až tak veľa nestratiť, lebo hlavným hráčom v spore je Praha. V rámci únie je to normálny postup. EÚ je stále únia štátov. Každý čaká na strategický moment, ktorý chce využiť,“ dodáva Bilčík.

debata chyba