Maďarský biskup na Slovensku? Nebude

V 18-členomm biskupskom zbore katolíckej cirkvi na Slovensku nie je ani jeden hodnostár maďarskej národnosti. Politici SMK to považujú za nespravodlivé, predstavitelia cirkvi vidia problém skôr v nedostatku kňazov na národnostne zmiešanom území, ktorí by zvládali dvojjazyčnosť. "Kým viacerí biskupi plynule hovoria aj po maďarsky, kňazov s takouto schopnosťou je naďalej málo," prízvukuje hovorca biskupského zboru Jozef Kováčik. Po maďarsky dobre vedia biskupi Dominik Tóth, Eduard Kojnok aj arcibiskup Ján Sokol.

14.01.2008 20:48
kňaz, biskup Foto:
Koncelebrácia slávnostnej archijerejskej svätej liturgie.
debata

Práve on pred piatimi rokmi na stretnutí s maďarskými kolegami pripustil možnosť vymenovania pomocného biskupa maďarskej národnosti v jednej zo slovenských diecéz. „,Ak sa v budúcnosti nájde vhodný kandidát,“ dodal Sokol na tomto rokovaní v Budapešti. Zatiaľ sa nenašiel.

Predseda SMK Pál Csáky to však nevie pochopiť. „Nerozumiem, prečo by práve maďarskí katolíci na Slovensku, ktorých je približne 400-tisíc, nemohli mať biskupa Maďara,“ spresňuje politik.

Podľa sociológa Jána Bunčáka, ktorý skúma problémy religiozity, sa v tom môže prejavovať aj konfesijná rozpoltenosť maďarskej menšiny. Prevažujú v nej síce katolíci, ale takmer 16 percent veriacich sa hlasí k reformovanej kresťanskej cirkvi (kalvínskej). „Kalvíni majú svojho biskupa Maďara, katolíci nie, čo sa vnútri komunity pociťuje ako vážny problém,“ myslí si Bunčák.

Kedysi bola situácia celkom opačná. Po rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa boli všetci katolícki biskupi na území Slovenska maďarskej národnosti. „Vláda vtedy vypovedala nitrianskeho biskupa Viliama Batthyányho i banskobystrického biskupa Wolfganga Radnaia a spišský biskup Alexander Párvy sa v tých búrlivých časoch radšej zdržiaval v Maďarsku, kde čoskoro zomrel,“ pripomína historik Jan Pešek zo Slovenskej akadémie vied.

Za vinu sa im kládol najčastejšie maďarský šovinizmus. Uvažovalo sa aj o vypovedaní košického biskupa Augustína Fischera-Colbrieho, napokon však mohol zostať, lebo sa nenašiel dostatočný dôvod na jeho vyhostenie. „Prvým biskupom Slovákom vymenovaným v roku 1920 bol Ján Vojtaššák, po ňom nasledovali ďalší dvaja,“ dodáva Pešek.

Na problém s maďarským biskupom poukazujú niektorí politici SMK už dlho a opakovane. Konferencia biskupov Slovenska však od začiatku považuje za oveľa pálčivejší problém nedostatok kňazov na národnostne zmiešanom území „schopných sláviť sväté omše tak pre Slovákov, ktorí tam tvoria menšinu, ako aj pre Maďarov“.

Preto pri spoločných stretnutiach s maďarskými kolegami presadzujú slovenskí biskupi výmeny bohoslovcov, ktorí prejavia záujem absolvovať ročný pobyt v seminári susedných cirkví, aby si osvojili liturgiu aj v maďarskom alebo slovenskom jazyku.

V súčasnosti sa špekuluje o vzniku ďalších dvoch katolíckych diecéz na území Slovenska, z ktorých jedna by mala byť pre maďarskú menšinu. „To je vylúčené, lebo maďarskí katolíci žijú dnes rozptýlení v troch až štyroch diecézach,“ uzatvára Kováčik.

debata chyba