Malá vojna: Keď do bojov vstúpili aj slovenskí čerti

Malá vojna. Najväčšia letecká bitka v strednej Európe do marca 1939. Aj takéto prívlastky dostal niekoľkodňový ozbrojený konflikt medzi novovzniknutým slovenským štátom a horthyovským Maďarskom pred 70 rokmi. Podľa historikov sa však udalosť zbytočne politizuje a jej vojenský význam zveličuje.

23.03.2009 07:58
Aladár Foto:
Kým v leteckých bojoch sa na slovenskej strane vyznamenal Gustáv Pažický, maďarským stíhacím esom bol Aladár Negro.
debata

Predstavitelia SNS už viac ráz vyhlásili , že „zákerný vpád maďarských vojsk na mladý slovenský štát je varovným mementom aj pre súčasnosť“. Budapešť sa vraj nevzdala myšlienky Veľkého Maďarska.

Aj niektorí slovenskí historici a publicisti tvrdia, že Maďarsko chcelo počas agresie v marci 1939 okupovať prinajmenšom celé východné Slovensko až po Poprad. A podľa Ladislava Deáka bola cieľom maďarského vpádu likvidácia slovenského štátu postupným odkrajovaním územia.

„Doteraz sa nepodarilo nájsť jediný dokument, ktorý by taký zámer potvrdzoval,“ namieta František Cséfalvay z Vojenského historického ústavu v Bratislave. „Zato archívy jasne dokazujú, že Berlín dovolil Budapešti obsadiť len to pohraničné územie, ktoré maďarské vojsko obsadilo hneď v prvý deň útoku.“ Ten sa začal v noci z 22. na 23. marca 1939.

Cséfalvay preto nesúhlasí ani s názorom, ktorý prezentujú napríklad autori zborníka Malá vojna, že maďarský postup zastavil až energický odpor slovenskej armády a Hlinkovej gardy. Neobstojí zrejme ani prílišná heroizácia „slovenských čertov“. Tak údajne volali maďarskí letci svojich protivníkov zo vzdušných súbojov nad Sobrancami, Stakčínom či inými východoslovenskými mestečkami.

Podľa údajov zdokumentovaných Jurajom Rajnincom stratilo slovenské letectvo za dva dni desať lietadiel a ďalšie štyri boli vážne poškodené. Maďari prišli iba o jedno, aj to zostrelila ich vlastná protiletecká obrana.

Letecká bitka vyústila podvečer 24. marca do bombardovania Spišskej Novej Vsi, keď na letisko zaútočilo 9 bombardérov Caproni. Protiletecká obrana vôbec nezareagovala. Nebola vhodne rozmiestnená a navyše jej chýbala obsluha. Z toho istého dôvodu nefungovala ani hlásna služba PLO. Nálet usmrtil 12 osôb a 17 zranil.

Prekročenie hraníc Slovenska maďarskou armádou bolo agresiou. Na príkaz nacistického Nemecka však obe strany uzavreli už 26. marca prímerie. Na rokovaniach v Budapešti dohodli vzápätí menšie hraničné úpravy.

Včera sa konala v Spišskej Novej Vsi spomienková slávnosť k okrúhlemu výročiu Malej vojny. Zúčastnili sa na nej zástupcovia ministerstva obrany, Matice slovenskej a mesta. Pietne spomienkové akty boli aj pri pamätníkoch a hroboch padlých slovenských letcov.

debata chyba