Matovičovi je smiešne, že 'bububu' okolo odpočúvania robí práve SNS

Politici by sa mali správať tak, aby im mohlo byť jedno, či sú odpočúvaní, alebo nie. V relácii TA3 V politike to vyhlásil koaličný poslanec Igor Matovič (nezávislý), ktorému je smiešne, že "bububu" okolo údajného odpočúvania poslancov robí práve SNS.

30.04.2011 17:00
Igor Matovič Foto:
Poslanec Igor Matovič
debata (47)

„Zdá sa mi príznačné, že práve Igor Štefanov (SNS), ktorý má byť zbavený imunity, tak on príde s informáciou, že poslanci sú odpočúvaní. Prečo vadí odpočúvanie práve SNS? Keď robia všetko čestne, nemalo by im to prekážať,“ tvrdí Matovič. Priznáva, že občanov treba pred nelegálnymi odposluchmi chrániť, no myslí si, že poslanci by také práva nemuseli mať.

Podpredseda SNS Rafael Rafaj však upozornil, že pomaly bude odpočúvaná celá krajina a staneme sa policajným štátom. „Veľký brat nás tak či tak sleduje,“ zdôraznil. O zdroji informácií o odpočúvaní a dôkazoch však podobne ako Štefanov hovoriť nechcel. „Možno príde aj na to, ja tie informácie detailne nepoznám. Väčšinou sa zdroj chráni až do času, kedy bude vhodné ho odhaliť. Zrejme teda padne aj toto odtajnenie,“ pripustil.

Na margo blížiacej sa opakovanej tajnej voľby generálneho prokurátora Matovič vyjadril vieru, že premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) bude vo funkcii aj naďalej. Šéfka exekutívy totiž avizovala, že ak bude zvolený Dobroslav Trnka, podá demisiu. „Ja budem hlasovať podľa svojho svedomia a presvedčenia ako predtým. To, ako sa budú správať tí koaliční poslanci, ktorí hlasovali za Trnku, to je otázka ich svedomia. Čo viem je, že premiérka chodí po poslaneckých kluboch a prosí poslancov, aby hlasovali dôstojne a aby tajná voľba bola naozaj tajná,“ priznal Matovič.

Zároveň odmietol, že by Radičová presviedčala o potrebe voliť Jozefa Čentéša. „Je to len o tom, aby sa poslanci správali dôstojne,“ uistil. Podľa jeho slov je predsedníčka vlády zmierená aj so scenárom, že by jej chcel niekto z koalície anonymne hlasovaním za Trnku vysloviť nedôveru.

O tom, že Radičovej vláda bude pokračovať aj po spomínanej voľbe, je na sto percent presvedčený Rafaj. Myslí si totiž, že tajná voľba síce prebehne, ale nikto nebude zvolený. „Táto voľba je tri F – fraška, farizejstvo a formalita,“ odkázal. SNS však podľa jeho slov nebude kontrolovať koaličných poslancov, či neporušujú princíp tajnosti voľby.

Za hlasovaním za Trnku bola korupcia, myslí si Matovič

Matovič je stále presvedčený, že dôvodom minuloročného hlasovania niektorých koaličných poslancov za Trnku bola korupcia. „Údajne štyria boli kúpení, jeden hlas mal stáť 300-tisíc eur a dvaja mali byť vydieraní v takom duchu, že ak nezahlasujú za Trnku, tak sa nanovo otvorí nejaké trestné stíhanie voči ich rodinným príslušníkom,“ pripomenul. Ani dnes však žiadne mená nepovedal, keďže ich údajne nepozná.

Rafaj však korupciu spochybnil. Nezdá sa mu totiž reálne, že by niekto prišiel do parlamentu a podplácal poslancov. Informácie o tejto korupcii preto považuje za fámy a spravodajské hry. „Ak niečo také vypustíme, musíme si uvedomiť, že hazardujeme s dôverou občanov, ktorá už je aj tak nízka,“ povedal. Koalíciu vyzval, aby s tým už skončila. „Ak vládnemu zlepencu došlo lepidlo, nech si ide zobrať nové alebo nech to rozpustí, nech sú vypísané nové voľby a nech ľudia nanovo prerozdelia karty,“ apeloval.

Politici sa nevyhli ani novej maďarskej ústave, pred ktorou varujú najmä Smer a SNS. Práve národniari predložili na blížiacu sa májovú schôdzu návrh uznesenia, v ktorom by parlament vyjadril protest proti tejto ústave, vyzval by maďarský zákonodarný zbor, aby zrušil takúto exteritoriálnu legislatívu a požiadal by vládu o správu, aké obranné mechanizmy použila a chce použiť v tejto súvislosti.

Matovič takýto návrh považuje za neuvážený. „Nemali by sme strkať hlavu do piesku, je tu problém, ale nemali by sme sa detinsky predbiehať. Sadnime si koalícia aj opozícia a prijmime spoločné vyhlásenie,“ odporučil.

47 debata chyba