Merkelovú označili za najmocnejšiu ženu sveta, jej učiteľ ju kritizuje

Podľa amerického časopisu Forbes sa nemecká kancelárka Angela Merkelová opäť stala najmocnejšou ženou sveta. Z čela rebríčka vytlačila manželku amerického prezidenta Michelle Obamovú. Podľa vo štvrtok zverejneného zoznamu sa Merkelová umiestnila pred americkou ministerkou zahraničia Hillary Clintonovou a brazílskou prezidentkou Dilmou Rouseffovou, zatiaľ čo Obamová klesla na ôsme miesto.

25.08.2011 12:10
Angela Merkelová Foto:
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová
debata (1)

Zoznam 100 najmocnejších žien sveta časopisu Forbes odráža okrem iného politickú a spoločenskú pozíciu žien, ako aj ich vplyvné kruhy. Okrem Sheryl Sandbergovej (Facebook), ktorá sa umiestnila na piatom mieste, predsedníčky vládneho Indického národného kongresu Sonii Gándhiovej (7), šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardovej (9) sa na zozname nachádzajú aj speváčka Lady Gaga (11) a šéfredaktorka denníka New York Times Jill Abramsonová (12).

Kým prestížny americký časopis Merkelovú označil za jednotku medzi najmocnejšími ženami, doma sa v poslednom čase stretáva so silnejúcou nespokojnosťou. K radu kritikov sa pripojil aj jej niekdajší učiteľ a chránenec, legendárny exkancelár Helmut Kohl.

V interview, ktoré poskytol časopisu Internationale Politik bývalý nemecký kancelár nezvyčajne stro kritizoval zahraničnú politiku Angely Merkelovej. Podľa neho chýba v nej jasný smer a môže ohroziť vplyv Nemecka vo svete.

„Nemecko už niekoľko rokov nie je predvídateľným činiteľom – či už doma alebo v zahraničí,“ vyhlásil politický mentor Merkelovej z jej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU). „Obrovské zmeny vo svete nemôžu byť ospravedlnením pre absenciu názoru, kam patríme a kam smerujeme,“ dodal.

Osemdesiatjeden­ročný Kohl trpí v posledných rokoch zdravotnými problémami a rozhovory poskytuje len zriedka. V najnovšom interview okrem iného odsúdil rozhodnutie Nemecka z tohto roku zdržať sa v Bezpečnostnej rade hlasovania, ktoré schválilo vojenskú akciu na presadenie bezletovej zóny nad Líbyou.

Kohl tiež naznačil, že Nemecko stráca vplyv vo vzťahu so Spojenými štátmi. Povedal totiž, že by mu nikdy nenapadlo, že sa americký prezident pri návšteve Európy nezastaví v Nemecku. V máji Barack Obama zavítal do susedného Poľska a Francúzska, nad Nemeckom ale len preletel.

Merkelová na kritiku odpovedala v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung, v ktorom vyzdvihla Kohlove zásluhy pri znovuzjednotení Nemecka a spojení Európy. Zdôraznila však, že „každá doba má svoje špecifické požiadavky“. „Kresťansko-liberálna vláda spoločne so svojimi partnermi v Európe a vo svete pracuje na tom, aby rozhodným spôsobom zvládla výzvy našej doby,“ konštatovala kancelárka.

Kohlov slovný útok, ktorý dnes niekoľko nemeckých novín uverejnilo na titulných stranách, prichádza vo zvlášť citlivom období pre Merkelovú. V jej stredopravej koalícii rastú spory o riešení dlhovej krízy eurozóny.
V stredu nemecký prezident Christian Wulff, tiež z CDU, spochybnil legálne oprávnenie Európskej centrálnej banky (ECB) k nákupom štátnych dlhopisov krajín eurozóny. Tento krok bol prijatý s tichým súhlasom európskych vlád, vrátane nemeckej.

1 debata chyba